Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Shqipëria 1982, një udhëtim fotografik në kohën e izolimit të vendit

Postuar: 01/07/2017 - 12:22

Një gazetar italian, Onide Donati tanimë 63-vjeç ka realizuar një set fotografik të vërtetë nga koha e izolimit të madh. 

Vendi ka qënë i izoluar nga regjimi diktaktorial, por e veçanta është se këto foto janë kaq natyrale dhe të pangarkuara.

Këto janë pamjet e Shqipërisë dhe dëshmia e asaj që ka kaluar, për ata që janë nostalgjikë, po ashtu edhe për të rinjtë që nuk i kanë jetuar ato vite.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 42

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/02/2018 - 11:03

Viti 1961 solli fundin e marrëdhënieve Shqipëri-Bashkimi sovjetik. Në një bisedë të zbardhur mes Enver Hoxhës, Mehmet Shehut dhe një delegacioni tregohet se si liderët e Partisë Komuniste sulmonin Moskën dhe Nikita Hrushovin.

 

25 shkurt, 1961

Postuar: 17/02/2018 - 10:50

Dalin të tjera detaje në negociata mes Kinës dhe Shqipërisë në vitin 1961.

Postuar: 15/02/2018 - 08:53

Enver Hoxha më 1961 nuk i ndalte sulmet ndaj Bashkimit Sovjetik. Në një bisedë që ai ka zhvilluar me një delegacion kinez, shihet gjuha e ashpër e tij ndaj Hrushovit dhe BRSS.

Postuar: 13/02/2018 - 08:32

Sulmet e Shqipërisë në Konferencën e Varshavës, ku u firmos i ashtuquajturi Pakti i Varshavës, alarmuan Poloninë.

Postuar: 11/02/2018 - 10:04

Viti 1960, përveç krisjes së marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Bashkimit Sovjetik, solli dhe tensione me vende të tjera.

Postuar: 10/02/2018 - 11:03

Zbardhen bisedat që sollën fundin e bashkëpunimit mes Shqipërisë dhe Bashkimit Sovjetik.

Postuar: 09/02/2018 - 08:48

Dalin në dritë të tjera detaje nga bisedat e Enver Hoxhës me vendet aleate të Shqipërisë komuniste.