BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Ekonomia

"2023, viti më sfidues"/ Ekonomia në 'vendnumëro', Komisioni Evropian ul rritjen e GDP-së

"2023, viti më sfidues"/ Ekonomia në

Teksa vitit më sfidues po i vjen fundi, ekonomia evropiane e ka humbur vrullin e saj. Parashikimi për vjeshtën i Komisionit Evropian uli rritjen e GDP-së krahasuar me parashikimet e bëra gjatë verës.

Tani, Brukseli vlerëson se rritja e GDP-së këtë vit do të jetë në nivelin 0.6% si në tërë BE-në ashtu dhe në zonën euro, 0.2% më pak se parashikimet.

Arsyet janë kostoja e lartë e jetesës, rënia e kërkesës së jashtme dhe kufizimi monetar. Por komisioneri për Ekonominë, Paolo Gentiloni shpreson për një të ardhme më të mirë, sidomos për familjarët.

“Në dy vitet e ardhshme, konsumi privat do të udhëheqë rritjen, ndërsa rritja e pagave do të ulë inflacionin, duke ngritur fuqinë blerëse të konsumatorëve. Forcimi i tregut të punës ka gjasa të kontribuojë gjithashtu. Rikuperimi i konsumit privat mund të jetë edhe më i fortë në mungesë të kursimeve të larta, që pritet të zgjasë,” – tha Paolo Gentiloni, komisioner i BE-së për Ekonominë.

Parashikimi përmban megjithatë lajme të mira në frontin e inflacionit. Çmimet për konsum vijuan trendin e rënies. Në tetor ato ranë në 2.9 për qind në zonën euro, niveli më i ulët i dy viteve të fundit.

Një vit më parë, inflacioni regjistroi pikun me mbi 10 për qind. Ndërsa rënia e tij erdhi pasojë e rënies së çmimeve të energjisë, tani ajo vjen si pasojë e rënies së çmimeve në të gjitha kategoritë e konsumit. Por cilat janë pengesat kryesore për rritjen gjatë 2024-s?

“Ato vende që janë shumë të varura energjetikisht, ose kanë qenë të varura nga Rusia dhe tani kanë një ekonomi që është energjetikisht më intensive, janë ato që do të bartin kostot më të mëdha. Dhe këtu e kam fjalën për Gjermaninë. Gjermania është motori i BE-së dhe nëse ekonomia e saj nuk rritet, atëherë pjesa tjetër e Evropës do të ndjejë impaktin e saj,” – u shpreh ekspertja e ekonomisë, Maria Demertzis.

Parashikimi ekonomik i vjeshtës për herë të parë përfshiu edhe Bosnje e Hercegovinën, Moldavinë dhe Ukrainën, që morën statusin e kandidati për në BE vitin e kaluar. Të tre vendet po shfaqin shifra inkurajuese, sidomos Ukraina, ekonomia e të cilës ka treguar qëndrueshmëri gjatë 2023-shit.