BREAKING NEWS

Shqipëria "shkundet" nga tërmeti, ja epiqendra dhe magnituda

Shqipëria "shkundet" nga tërmeti, ja epiqendra dhe magnituda
x
BREAKING NEWS

“Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë”/ Artan Hoxha flet me emra dhe plas ‘bombën’: Do goditet shumë lartë! SPAK më ka thirrur dhe mua të dëshmojë për këtë dosje!

“Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë”/
x
BREAKING NEWS

Konflikti me kryebashkiakun Dritan Leli dhe drejtorit të bashkisë që përfundoi të shoqëruar në polici/ Reagon ‘flakë për flakë’ UKV, sqaron gjithë situatën

Konflikti me kryebashkiakun Dritan Leli dhe drejtorit të bashkisë
x
BREAKING NEWS

Ndizen gjakrat, Basha i hedh dorashkën me dosjen kriminale të amerikanëve, Berisha paralajmëron me shkarkimin e kreut të PD, Fieri sfida e radhës

Ndizen gjakrat, Basha i hedh dorashkën me dosjen kriminale të
x
BREAKING NEWS

Milaim Zeka paralajmëron arrestimin e Berishës, Roland Bejko akuzon ish-kryeministrin se po tenton grusht shteti brenda partisë

Milaim Zeka paralajmëron arrestimin e Berishës, Roland Bejko akuzon
x

Ekonomia

336 naftëtarë, minatorë dhe metalurgë përfitojnë shtesë të pensionit, ISSH zbardh listën, ja emrat sipas qyteteve

336 naftëtarë, minatorë dhe metalurgë përfitojnë

Pas dy muajsh pauze, Institucioni i Sigurimeve Shoqërore ka rifilluar sërish punën për shqyrtimin e dokumenteve të naftëtarëve, minatorëve dhe metalurgëve që kërkojnë të marrin pension  suplementar. Më 31 maj ka qenë lista e fundit e publikuar nga ISSH me emrat e atyre aplikantëve, ish-punonjës të nëntokës që kanë përfituar pension shtesë për shkak të profesionit të vështirë që kanë ushtruar ndër vite. Ndërkohë, zyrat përgjegjëse për verifikimin e dokumenteve  janë rikthyer në punë dhe ditën e djeshme është publikuar lista e radhës me emrat e naftëtarëve, minatorëve dhe metalurgëve që përfitojnë pension të parakohshëm. Sipas të dhënave të publikuara, nga dosjet e shqyrtuar në harkun kohor 31 maj deri në 21 korrik numri i përfituesve shkon në 336. Sakaq, bëhet me dije se personat që janë kualifikuar si fitues për të marrë pension shtesë janë nga Tirana, Berati, Kuçova, Dibra, Lezha, Fieri, Lushnja, Mallakastra, Elbasani, Kurbini, Kukësi, Vlora dhe Saranda. Përmes njoftimit të publikuara nga Instituti i Sigurimeve Shoqërore bëhet me dije se këta persona që janë shpallur fitues do mund të tërheqin shumën e përfitues në llogaritë e tyre bankare, numrin e të cilës e kanë dorëzuar sëbashku me dokumentet e aplikimit ose duhet të paraqitën pranë zyrave postare më të afër në njësinë ku banojnë. ISSH bën me dije se shuma për secilin prej tyre do të kalojë brenda këtyre ditëve në llogaritë përkatëse.  Ndërkohë për çdo paqartësi apo ankesa, qytetarët mund të paraqiten në zyrat ku bën edhe aplikimin për të përfituar pension.

Vijon puna për dosjet e tjera

Ndër të tjera ISSH bën me dije se, pavarësisht vonesave në proces, puna nuk do të ndalet derisa të marrin pension suplementar të gjithë naftëtarët, minatorët dhe metalurgët që parashikon ligji. ISSH sqaron se edhe atyre aplikantëve që iu janë gjetur boshllëqe në dokumente iu është dhënë një tjetër mundësi që të mund t’i rishikojnë. Referuar ligjit të miratuar në maj të viti 2019, në total do përfitojnë benefitet të drejtpërdrejta sociale dhe ekonomike rreth 13,300 minatorë të nëntokës me një vlerë mbi 530 milionë lekë në vit, 7,600 naftëtarë me një efekt financiar vjetor rreth 750 milionë lekë dhe 2,500 metalurgë dhe familjet e tyre 250 milionë lekë, ndërkohë që një pjesë e konsiderueshme e tyre tashmë janë trajtuar financiarisht. Sakaq, bëhet me dije se të gjithë punonjësit që pretendojnë të përfitojnë nga ky ligj duhet të disponojnë këto dokumente; fotokopjen e dokumentit të identifikimit, i nënshkruar nga vetë personi; vërtetimin e zyrës së Gjendjes Civile në rast të ndryshimit të gjeneraliteteve; librezën e punës të plotësuar në të gjitha rubrikat sipas llojit të punës; vërtetimin për bazën e vlerësuar për periudhat e punësimit nga data 1.1.1994 deri në datën e ndërprerjes së marrëdhënieve financiare nga puna; vërtetimin e posaçëm të konfirmimit të llojit të punës në profesionet e vështira; vërtetimin për kryerjen e shërbimit të detyrueshëm ushtarak; çdo dokumentacion tjetër që vërteton llojin dhe periudhën e punës për efekt pensioni, i njohur nga ligji për këtë çështje. Ndërkohë, gazeta po sjell sot për ju të gjitha emrat e shpallur fitues nga lista e fundit e ISSH.

Ja lista me emrat që përfitojnë pension suplementar

 

BERAT

FLAMUR ÇALA

MURAT PROTODUARI

PETRAQ VRETO

JADHI NASKA

 

KUÇOVË

GORI TRIFI

FETAH ÇEPA

NGJELI MASATI

ESTREF MUSANJ

GANI HOXHAJ

HEKURAN ÇEPELJA

SELMAN ARMAÇI

SHYQËRI DEMAJ

VANGJEL MITA

MALKO BRISKU

SPIRO ALLABAKU

AGIM TAFILAJ

THIMISTOKLI BAKO

VENDIM SHKËMBI

HEKURAN SERANJ

GORI DUKA

JORGO DAVELLA

FUAT GRËMSHI

NAZMI AGALLIU

BEKTASH BRISKU

VERO MUÇAJ

SYBI BRISKU

AGIM DOSTI

XHEVDET HOXHA

AGIM MUSAJ

SKËNDER DERVISHI

FREDI VALLE

GJOLEKA BRAKO

MANE SHEHAJ

TOMORR SELMANI

 KOÇO BAKULLARI

KRISTO BARDHI

XHEVAHIR AZIZI

ELMAS HIMA

THOMA ZIU

BASHKIM TOSKA

HEKURAN KRASI

LILJANA LAME

KLARIDA LENA

JANI DROBONIKU

DASHAMIR ISLAMI

FERDINAND SERJANI

MBARESA DOSTI

DIBËR

LAHIM BOJA

JASHAR GJOKA

MEHMET XHEPMETAJ

NEZIR GJOKA

ELMAS VELSULA

 

DURRËS

PIRO KUSHTA

KOSTANDO TOPÇIU

ZIJA KOLECI

FADIL HOXHA

HAXHI SHKINA

 ALI MUÇOGLLAVA

NAZMI KURTI

ASLLAN AXHA

REXHEP BICARI

HYSNI GJERGJI

 

ELBASAN

RIZA MUKJA

BEDRIJE SALI

ENGJËLL ÇIFTJA

ALBERT XHEKA

SKËNDER SUTA

ELIDA ÇELA

LULJETA KARAJ

FLORENC MUSTA

NEVREZE HYSENI

IBRAHIM ALLA

RIZA DOSKU

FERDINANT SHTËMBARI

FADIL CAKA

KAMBER DANGA

XHEMAL GJATA

BAJRAM GJINI

ALI MORINA

 

LIBRAZHD

 HAKI POLISI

ISTREF TOÇKA

HASAN ÇUÇLLARI

MERSIN OZUNI

 

FIER

SPIRO RISTANI

LILJANA GOXHAJ

ELVIRA KOVI

HEKURAN GOXHAJ

VELI FEJZULLARI

FETAH ARAPI

MIRANDA KONOMI

VILSON RAPUSHI

AIDA KOÇI

KAMBER ILIAZI

LEFTER NAZËRAJ

OSMËN ZEQAJ

ISMET ZEQAJ

STEFO NUSIADHI

ELISAVETA NUSIADHI

GËZIM BEGA

FADIL BEHARI

SHEFQET KRASNIQI

ELIDA BARE

KRISTAQ KANE

KRISTO HOXHAJ

PANAJOT XHAXHO

BAJRAM BAJÇINOFSKI

AGRON MEMA

LUAN HOXHA

CAUSH ÇOKU

HASAN LUSHAKAJ

SOTIRAQ PETANI

HASAN OSMËNI

VASILLAQ IKONOMI

PAJO TROKA

LIRI SHPATA

LAURETA SOTA

ISUF ARAPI

MUSTAFA MALAJ

VLADIMIR NIKOLLA

DASHURI RIZAJ

PËLLUMB LUTAJ

MARINA SAKO

OSMËN HOXHA

ARISTIR TOSKA

LUAN ROSHI

VASILLAQ PIPERI

 VANGJEL LLUKANI

ENVER NAZERAJ

MYQEREM MERKA

NAZMI MUÇAJ

AFËRDITA VELAJ

EDIANE BREGASI

MIRVETE XHAHO

DRITA BENDAJ

RAIMONDA ZOI

AGIM HOXHAJ

ENGJELLUSHE GUGA

LULËZIM HASAJ

LLAMBI GOGA

DRITA KONDA

LIDA GOXHAJ

 LIO LINA

 AGIM ZHAVARI

FANI HILAJ

NAMIK BRAHUSHAJ

 RRAPI VALLJA

TEFTA ÇAPURI

KASTRIOT AGALLIU

BILBIL HATIJA

NEKI BARJAMI

ABAS HEQIMAJ

DAUT VELA

GJINOVEFA PAPAQAKO

QERIM MYRTAJ

RAKIP MULLAJ

FESTIM SHEHAJ

ISMAIL HODAJ

LUFTAR NAZERAJ

AGIM DHIJARI

BILBIL BREGU

FADIL ISUFAJ

AGIM BARDHAJ

BAJAME RUÇAJ

AFËRDITA TOSKA

SHPRESA MITRO

KASTRIOT SHEHAJ

DAUT MESUTAJ

ZINI DEMOLLARI

BARDHYL PUTRO

XHEVAIR ÇAUSHAJ

 FETA KUKA

MUSTAFA ÇEPELE

FLAMUR ÇEPELE

HAXHI PANAHORI

MYSERET HOXHA

FATMIR HELSHANI

LINDITA TAFA

SHEME RUSTEMI

REXHEP XHELILAJ

MYNYR HAZIZI

AGIM ZGJANA

FLAMUR MERKA

RRAPI RINA

ARQILE KANE

 

LUSHNJE

SOLLI PUKA

BERTI DHAMO

BANUSH SULA

APOSTOL BASHA

ANDREA PRENÇE

JONUZ CANI

BILBIL LAMÇELLARI

 

MALLAKASTËR

ENGJELLUSHE AHMETAJ

QANI KULENICA

HATEME KULENICA

 YLLI ALIMERKAJ

NOVRUS SINAJ

ASTRIT HAJDINAJ

FLAMUR ASLLANAJ

BESIJE GOXHAJ

LAZE GOXHAJ

 

TEPELENË

 ZINI GOXHARA

SPIRO XHORI

 ASLLAN ÇAÇI

MYRTEZA VELA

 

KORÇË

 GËZIM GJOZA

ILIA MBORJA

FETA NURE

NESHET MULLAJ

JORGJI ZGURI

KRISTO SHENGJERGJI

PËLLUMB ÇAUSHI

TEKI MUSTAFA

TASI NOLE

LUAN TOLLOZHINA

LEFTER QIRICI

GJERGJI DEGËRMENI

RRUSTEM QAUSHI

 

KUKËS

HAMËZ MAÇI

BILBIL HODA

RAMIZ AXHAMI

RRAHIM LEKA

 

KURBIN

GJON STOJANI

GJIN KOLAJ

GJON SEFGJINI

DODË DODA

AGUSTIN CEKA

UKË HALILAJ

 

LEZHË

GJOVALIN MARKU

 DANGJEL MARKU

GJELA GEGA

 VLASH MARKU

NDREK DOÇI

FRROK BIBA

 PJETËR NDOJ

LLESH PËRLALA

 

SHKODËR

PRENG PRENGA

GJIN MHILLAJ

QAMIL KADRIOLLI

GJOVALIN ÇUNI

LODOVIK MESHKALLA

DUL CUFI

SHABAN NDREAJ

 

TIRANË

VALTER MURATAJ

VITORI BIRÇE

ABEDIN BABOÇI

NAUN ZOGA

BESMIR JAKU

VIKTOR KERRI

FATIME GRACENI

FATMIR MUHAMETAJ

 NEIM ABESHI

SKENDER BRUÇI

RESMI FASHO

RAMAZAN KARAJ

LULJETA SERJANI

KOLË LLESHI

FERID SHIMA

 RUSTEM MËCUKU

DHIMITËR KARAVELLA

THEODHOR ALEKSI

AFRIM ZOGU

LAZE KUSHOVA

MUNIR XHAFERI

HAKI DISHA

MUSTAFA LAMAJ

GJERGJ PANI

MYNYR SINANAJ

VJOLLCA TAHIRI

HYSNI PASHA

NOVRUS LAMAJ

RAMAZAN HARIZI

MISIR CARAJ

LIRIJE DUKA

VJOLLANDA MURTATI

 AGIM SINA

DHIMITRI VASILI

 VENDIM DAUTI

SELMAN DERVISHI

RIFAT SULA

GANI BAJRAKTARI

ZAIM HOXHA

SULEJMAN DEMA

 RAMAZAN SELMANAJ

ISA ÇELA

MUNIR HOXHA

ISMAIL GEGA

KAMBER BIDULI

VLADIMIR HOXHAJ

LIRIM ÇUÇI

XHEVAIR FERKO

ANESTI KULLAJ

 MARJETA NAKUÇI

VJOLLCA BITA

 

VLORË

HIQMET MALAJ

FOTI LIÇI

BASHKIM HILAJ

ALI SHAQIRAJ

HAIRI ISMAILI

ELMIRA HASANAJ

SAMI HOXHAJ

HAIR SELMANI

SINAN ALIAJ

ASTRIT MALAJ

HAMDI ELMAZAJ

ALEKO SHUTA

YLLI MUSARAJ

VASIL TIKA

VIKTOR MYRTAJ

HITO XHOSHI

LEVENDE DAUTAJ

 BELUL BEHAJ

OSMËN GOXHAJ

FATOSH NELAJ

LUMTURI MEMINI

ETEM HASANI

HYSEN XHAFERAJ

KRISTAQ KARAJANI

MUHAMET NEBIRAJ

 VLLASH BEJA

RESMI BINAJ

PETRAQ MOÇKA

RAPE ZENELAJ

VASIL DHRAKO

THOMA PRIFTI

PANAJOT DUNI

QEMAL JAZO

NAZMI SILAJ

FEJZO BRATAJ

ASTRIT NEZHAJ

 

SARANDË

LEONARD LATO

THODHORI AGORA

KRISTO STILLO

JANI JANI

ANA JANI

PETRO GUVELI

ADRIAN VESHI