BREAKING NEWS

Finalizohet një tjetër OPERACION antidrogë në Portin e Durrësit, kapet sërish lëndë narkotike në të njëjtin konteiner, e treta herë brenda korrikut

Finalizohet një tjetër OPERACION antidrogë në Portin e
x
BREAKING NEWS

Do ketë goditje në nivele të larta shtetërore? Spartak Ngjela paralajmëron zhvillime të bujshme: Shqiptarët po presin!

Do ketë goditje në nivele të larta shtetërore? Spartak
x
BREAKING NEWS

Bilanci i koronavirusit/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e 24 orëve të fundit: Asnjë humbje jete, ja sa raste të reja u shënuan

Bilanci i koronavirusit/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Rama, Vuçiç dhe Zaev vënë firmat, nënshkruhet marrëveshja e rëndësishme mes Shqipërisë, Maqedonisë dhe Serbisë

Rama, Vuçiç dhe Zaev vënë firmat, nënshkruhet
x
BREAKING NEWS

GJKKO merr vendimin për zyrtarët e arrestuar të Hipotekës në Tiranë. Zbardhet çfarë u vendos

GJKKO merr vendimin për zyrtarët e arrestuar të Hipotekës
x
BREAKING NEWS

“Përkthyesi ma shkatërroi mesazhin!”/ Kryeministri Rama i surprizon të gjithë në Samitin e Shkupit, ‘thumbon’ Zaevin dhe ‘shigjeton’ ashpër Albin Kurtin: Të ndarë jemi të vegjël!

“Përkthyesi ma shkatërroi mesazhin!”/ Kryeministri Rama i
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha paraqitet në Gjykatën e Posaçme, zbardhet arsyeja

Lulzim Basha paraqitet në Gjykatën e Posaçme, zbardhet arsyeja
x
BREAKING NEWS

Tronditet Lushnja që në orët e para të mëngjesit/ Rëndohet bilanci, humb jetën 30-vjeçari dhe plagosen rëndë tre persona të tjerë. Zbardhet shkaku i konfliktit mes kushërinjve

Tronditet Lushnja që në orët e para të mëngjesit/
x

Ekonomia

Abuzimet me kreditë, BSH tërhiqet nga kufizimet për institucionet e mikrofinancës, shtohen penalitetet për qytetarët

Abuzimet me kreditë, BSH tërhiqet nga kufizimet për institucionet

Mikrofinancat e pangopura duket se po ndikojnë edhe tek Banka e Shqipërisë për të ushtruar veprimtarinë e tyre ashtu sikur duan. Në çdo vit institucionet jo-banka përfshihen në skandale për mashtrime dhe vjedhje të klientëve përmes kredive. Bujë më të madhe bënë skemat e mashtrimit nga 2 institucione, të cilat përveç se ofronin kredi me interes shumë të lartë, falsifikonin dokumente për të vjedhur klientët. Nisur nga këto skandale Banka e Shqipërisë publikoi një rregullore, e cila dukej se do të shtonte masat kontrolluese dhe do të kufizonte disi mikrofinancat. Por kjo nuk ka ndodhur. Mikrofinancat vazhdimisht janë ankuar për këtë rregullore dhe vetëm pak ditë më parë BSH e ndryshoi atë, duke u dhënë përparësi atyre. Një nga pikat e ndryshuara, që prek drejtpërsëdrejti qytetarët, është niveli i penaliteteve për kamatëvonesat. Në rregulloren e fundit, BSH ka pranuar kërkesën e jo-bankave dhe ka lënë 30% të këtë nivel. Pra, në rast se një klient vonon me disa ditë pagesën e këstit, ai do të paguajë më pas 30% më shumë se norma bazë e këtij kësti. “Banka e Shqipërisë i qëndron propozimit për vendosjen e një kufiri maksimal për penalitetet ndaj klientëve për kamatëvonesat, në masën 30% të detyrimit kontraktor, i kuptuar si vlerë e kësteve të papaguara (principal+interesa). Ky është një tjetër ndryshim nga varianti i parë që përcakton saktësimin e koncepteve, sidomos në dispozitën e lidhur me vendosjen e një niveli tavan për penalitetet, një nga çështjet që kishte tërhequr më shumë komente”, thuhet në projekt-rregulloren e ndryshuar.

Shtyhet zbatimi i masave

Përveç se iu janë pranuar disa nga kërkesat për ndryshimin në rregullore, mikrofinancave po u jepet më shumë hapësirë të veprojnë sipas planeve të veta. Në projekt-rregulloren e parë BSH kërkonte që masat e reja të hyjnë në fuqi menjëherë sapo dokumenti të botohej në Fletoren Zyrtare. “Banka e Shqipërisë parashikonte që dispozitat e reja të hynin në fuqi pas botimit në Fletoren Zyrtare, me rregullat që do të zbatohen nga të gjitha institucionet bankare dhe ato të mikrokredive”, theksonte rregullorja e parë. Ndërsa tani Banka e Shqipërisë kërkon që rregullorja të fillojë zbatimin nga viti 2022. Kjo lë të kuptohet qe, edhe për këtë vit jobankat do të vijojnë me shkeljet dhe aferat korruptive. “Propozohet që ndryshimet të hyjnë në fuqi duke filluar nga viti i ardhshëm, për t’iu dhënë kohë institucioneve financiare kohë të mjaftueshme për t’u përshtatur me konceptet e reja të parashikuara në rregullore, sidomos për shkak të problemeve të lidhura me sistemet e teknologjisë së informacionit”, theksohet në dokument. Gjithashtu, në projekt-rregulloren e re niveli i efektit të interesit maksimal do të llogaritet vetëm për kreditë konsumatore në monedhën kombëtare pra lekë, ndërsa kreditë në euro nuk do të jenë objekt i vendosjes së normës tavan, llogaritjes apo publikimit të këtij treguesi. Pra, IFJB do të jenë më të lira në vendosjen e interesit të kredive në euro dhe dollarë.