Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ahmetaj: 1200 vende të lira pune në Shkodër e Lezhë

Postuar: 14/04/2018 - 16:59

I pranishëm në “Panairin e Punës” të zhvilluar në shkollën profesionale “Arben Broci” në Shkodër, përveçMinistrit Bushati, i pranishëm ka qene edhe Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj.

Ministri Ahmetaj tha se Banka Botërore ka deklaruar se Shqipëria ka dale nga kriza e vitit 2013.Ahmetaj theksoi se me qeverinë Rama papunësia është me e ulëta ne histori.

“Te ofrojmë punësim për te rinjtë dhe të rejat. Janë 1200 vende te lira pune ne qarkun e Shkodrës dhe te Lezhës.

Duhet te punojmë me shume për arsimin profesional qe te afrojmë tregun e punës me aftësitë e punëkërkuesve.

Për ndihmën ekonomike vëmendja e qeverise për familjet ne nevoje ka qene e madhe, por ndihma nuk është zgjidhje, është një pakete solidariteti puna është zgjidhja e çdokujt.

Investitorët e huaj ne Shqipëri kërkojnë punëtorë me arsim profesional,”tha Ahmetaj

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/04/2018 - 14:48

Të udhëtosh për pushime jashtë Shqipërisë është luks, por edhe udhëtime pune nuk bëni dot me çmimet 'katastrofike' që ka aeroporti i Rinasit. Edhe pse numri i kompanive që kryejne linjw direkte nga Tirana drejt vendeve europiane po shtohen, çmimi ngelet më i shtrenjti në rajon.

Postuar: 26/04/2018 - 11:31

Bordi i Drejtorëve Ekzekutivë të Bankës Botërore ka aprovuar një projekt prej 50 milionë dollarësh për Lidhjen e rrugëve rajonale dhe lokale në Shqipëri.

Postuar: 26/04/2018 - 11:09

TVSH-ja e masës 20% ka filluar që të duket në horizont duke rritur çmimin e shërbimit tek disa biznese të vogla të cilat janë të detyruara ta aplikojnë që nga data 1 Prill.

Postuar: 26/04/2018 - 07:59

Ndryshimi i ofertave celulare nga 28 në 30 ditë është kërkuar nga Autoriteti i Konkurencës që në muajin shtator të vitit të kaluar.

Postuar: 25/04/2018 - 07:59

Borxhi publik ka rënë në tremujorin e parë të këtij viti.

Postuar: 25/04/2018 - 07:56

Agjencia e Legalizimeve publikon listën me 535 persona që kanë ndërtuar pa leje dhe kanë përfituar tashmë lejen e legalizimit. Përfituesit janë në gjithë zonat përreth Tiranës.

Postuar: 24/04/2018 - 12:23

Drejtoria e Tatimeve ka publikuar një material këshillues mbi detyrimin e tatimpaguesve për instalimin dhe përdorimin e pajisjeve fiskale në ambientet e ushtrimit të aktivitetit