Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ahmetaj: 1200 vende të lira pune në Shkodër e Lezhë

Postuar: 14/04/2018 - 16:59

I pranishëm në “Panairin e Punës” të zhvilluar në shkollën profesionale “Arben Broci” në Shkodër, përveçMinistrit Bushati, i pranishëm ka qene edhe Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj.

Ministri Ahmetaj tha se Banka Botërore ka deklaruar se Shqipëria ka dale nga kriza e vitit 2013.Ahmetaj theksoi se me qeverinë Rama papunësia është me e ulëta ne histori.

“Te ofrojmë punësim për te rinjtë dhe të rejat. Janë 1200 vende te lira pune ne qarkun e Shkodrës dhe te Lezhës.

Duhet te punojmë me shume për arsimin profesional qe te afrojmë tregun e punës me aftësitë e punëkërkuesve.

Për ndihmën ekonomike vëmendja e qeverise për familjet ne nevoje ka qene e madhe, por ndihma nuk është zgjidhje, është një pakete solidariteti puna është zgjidhja e çdokujt.

Investitorët e huaj ne Shqipëri kërkojnë punëtorë me arsim profesional,”tha Ahmetaj

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 17

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/07/2018 - 12:49

Banka e Shqipërisë ka publikuar kursin zyrtar të këmbimit valutor për sot, 16 korrik 2018.

Postuar: 17/07/2018 - 12:43

Industria e bixhozit pret të marrë një ulje tjetër tatimore nga paketa e ndryshimeve të ligjeve f

Postuar: 17/07/2018 - 07:42

Pas kritikave të Fondit Monetar Ndërkombëtar, qeveria do të heqë dorë nga koncesionet me propozim

Postuar: 16/07/2018 - 23:17

Teksa bankat dhe shoqëritë e mëdha të sigurimit dyshohet se po mundësojnë që klientët të sigurojn

Postuar: 16/07/2018 - 18:32

Vera është stina e bostanit, i cili nuk mungon nga tryezat e familjeve shqiptare.

Postuar: 16/07/2018 - 11:02

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, rikujton të gjithë tatimpaguesit e biznesit të vogël, se sot

Postuar: 16/07/2018 - 10:30

"Ekonomia informale me para droge është njësoj si ekonomia e piramidave financiare&