BREAKING NEWS

Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi: Qeshni ju, qeshni!

Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi: Qeshni ju,
x
BREAKING NEWS

PD e Berishës gati për zgjedhjet, zbardhet dokumenti i fundit që 'Rithemelimi' dërgoi në KQZ (FOTO)

PD e Berishës gati për zgjedhjet, zbardhet dokumenti i fundit që
x
BREAKING NEWS

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”, zbulohet komunikimi pak minuta para vrasjeve (Video)

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”,
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja cila ishte lidhja e ish agjentit të FBI-së me Agron Nezën

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja
x
BREAKING NEWS

Meta me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama ka lobuar për shpalljen time non-grata

Meta me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama ka lobuar për
x
BREAKING NEWS

Del foto, ja kush është 75-vjeçari që vrau gruan dhe vëllanë në Gramsh

Del foto, ja kush është 75-vjeçari që vrau gruan dhe
x
BREAKING NEWS

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Qeveria firmos marrëveshjen e rëndësishme me këtë vend

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Qeveria firmos marrëveshjen
x
BREAKING NEWS

Si ndodhi tragjedia në Gramsh? 75 vjeçari vrau gruan me armë gjahu, më pas shkoi tek vëllai i tij dhe...

Si ndodhi tragjedia në Gramsh? 75 vjeçari vrau gruan me armë
x

Ekonomia

Banka e Shqipërisë paralajmëron rritje tjetër të normës bazë të interesit, guvernatori Gent Sejko zbardh arsyet

Banka e Shqipërisë paralajmëron rritje tjetër të

Banka e Shqipërisë po shkon drejt një tjetër rritjeje të normës bazë të interesit. Guvernatori Gent Sejko garanton se kjo nuk do të shkaktojë recesion, ndërsa theksoi objektivin për ruajtjen e stabilitetit të çmimeve në këtë situatë delikate të ekonomisë globale. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, paralajmëron rritjen e mëtejshme të normës bazë të interesit, me qëllim ruajtjen e stabilitetit ekonomik, në kushtet e një inflacioni të lartë të shkaktuar nga Lufta në Ukrainë. Ai garantoi se kjo rritje nuk do të çonte në recension, teksa theksoi edhe njëherë se prioritet është ruajtja e stabilitetit të çmimeve.“Më e rëndësishmja, projeksionet tona, të cilat përfitojnë nga të njëjtat modele dhe analiza të kërkimit, sugjerojnë se raundi aktual i rritjeve të normës bazë të interesit nuk do të çojë ekonominë në recension. Ekonomia shqiptare do të vijojë të rritet në horizontin afatmesëm. Në këtë drejtim, rritja aktuale e normës bazë të interesit, e cila ka për qëllim të ruajë stabilitetin e çmimeve dhe të ankorojë pritjet për inflacionin, është njëkohësisht një masë për të mbrojtur jo vetëm ekonominë, por edhe sektorin privat e individët nga efektet negative të tij. Kjo është veçanërisht e vërtetë dhe e rëndësishme për shtresat e popullsisë me të ardhura të ulëta, të cilat janë goditur më shumë nga efektet negative të inflacionit të lartë e të qëndrueshëm”, tha Sejko. Qëndrimin, Sejko e bëri publik në një aktivitet të organizuar me qeverinë zvicerane, ku u prezantuan disa nga gjetjet e kërkimeve të realizuara nga Banka e Shqipërisë për hartimin e politikave të reja monetare. Banka e Shqipërisë gjatë vitit 2022 ka rritur pesë herë normën bazë të interesit, duke e çuar në nivelin 2.75%, nga 2.25% që u vendos në 2 nëntor 2022, teksa pritet mbledhja e radhës e Këshillit Mbikëqyrës për muajin dhjetor. Në muajin tetor inflacioni ishte në masën rekord 8.3%.

Më të lexuarat