BREAKING NEWS

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e fortë: Duan të heqin Edi Ramën

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së reagon mbi çështjen "McGonigal": Rama nuk mund të jetë kryeministër i shqiptarëve

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e skandalit “Mcgonigal” dhe hedh dyshime të forta: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar ish-agjentin e FBI-së, nuk jap detaje për çfarë biseduam, por..

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar
x
BREAKING NEWS

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu zbulon politikanin e lartë: Ka marrë një goditje të fortë politike dhe mediatike

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu
x
BREAKING NEWS

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon ashpër: Edi Rama nuk mund të shpëtojë, shkatërroi imazhin e Shqipërisë

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon
x
BREAKING NEWS

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e ndajnë atë nga Berisha

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e
x
BREAKING NEWS

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet ashensori me njerëz brenda në Tiranë

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet
x

Ekonomia

“Bankat, jo pjesë e e-Albania”, shoqata: Online do të kryhen vetëm pagesat e shërbimeve publike

“Bankat, jo pjesë e e-Albania”, shoqata: Online do të

Nga viti i ardhshëm pagesat e shërbimeve publike do të mund të kryen online nëpërmjet bankave, pa qenë e nevojshme prania fizike në degë. Shoqata e bankave thotë se ky shërbim nuk do të thotë se sistemi bankarë do të jetë pjesë e portalit qeveritar E-Albania, por ky portal do të shërbeje si ndërmjetës.“Bankat nuk do të jenë pjesë e E -Albania. Kjo duhet të kuptohet nga të gjithë. Ne jemi duke punuar me AKSHIN, Bankën e Shqipërisë dhe Ministrinë e Financave për të realizuar një alternative të re, për pagesat e shërbimeve publike. Që do të thotë sot dikush që merr një shërbim publik duhet të shkojë fizikisht në një degë banke dhe të bëjë pagesën. Ose ta bëjë atë nëpërmjet kartës, nëpërmjet e-comerce që e ofrojnë tre banka. Ne duam një alternative tjetër, që kushdo ta bëjë këtë pagesë, pa shkuar në bankë, por nga karrigia, laptopi apo celulari, nëpërmjet mjeteve elektronike”, shprehet Spiro Brumbulli nga shoqata e bankave. Por si do të mund të realizohet ky veprim ? “Qytetari hyn në A-Albania aplikon për shërbimin dhe në fund I del që për të përfituar këtë shërbim ju duhet të paguani x lekë. Nëse doni ta bëni me banka ajo do tu japë opsionet me cilat banka. Dhe ju mund të zgjidhni një nga tre bankat. Më pas dilni nga E-Albania dhe hyni në laptonin tuaj, hyni në e-banking dhe bëni pagesën. Çdo e dhënë ka shkuar në kohë reale. Në këtë rast platforma e Albania shërben si ndërmjetës midis bankës dhe institucionit përfitues. Ai merr dhe jep të dhënat për pagesat që tregon se pagesa u krye. Por bankat nuk janë pjesë e e-Albania”, sqaron më tej Brumbulli.