BREAKING NEWS

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e fortë: Duan të heqin Edi Ramën

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së reagon mbi çështjen "McGonigal": Rama nuk mund të jetë kryeministër i shqiptarëve

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e skandalit “Mcgonigal” dhe hedh dyshime të forta: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar ish-agjentin e FBI-së, nuk jap detaje për çfarë biseduam, por..

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar
x
BREAKING NEWS

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu zbulon politikanin e lartë: Ka marrë një goditje të fortë politike dhe mediatike

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu
x
BREAKING NEWS

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon ashpër: Edi Rama nuk mund të shpëtojë, shkatërroi imazhin e Shqipërisë

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon
x
BREAKING NEWS

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e ndajnë atë nga Berisha

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e
x
BREAKING NEWS

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet ashensori me njerëz brenda në Tiranë

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet
x

Ekonomia

Bashkitë hapin “thesin” për investime 5 muaj para zgjedhjeve lokale, mbi 20 prej tyre tendera për asfaltim e rikonstruksion

Bashkitë hapin “thesin” për investime 5 muaj para

Teksa ndodhemi 5 muaj para zgjedhjeve vendore disa prej bashkive në vend kanë hapur tenderat për investimet në komunitet. Shtrim-asfaltim i rrugëve, rikonstruksion i ndërtesave apo objekteve arsimore  e kulturore  janë disa nga tenderat e publikuar në faqen zyrtare të prokurimeve publike. Rreth 20 bashki kanë hapur tenderat në muajin dhjetor por dhe janar për investimin në mbi 75 nyje rrugore por dhe rikonstruksione të objekteve të ndryshme të domosdoshme për qytetarët.Kryeqyteti ka tërhequr më shumë investimet mbi tendera ku veç në fund të 2022 por dhe fillim 2023 do të investohen në shtrim asflatim për nyje apo blloqe të ndryshme rrugësh, ndërtim urash në periferi për fshatrat. Gjithashtu ndërtimi dhe rikonstruksioni i shkollave dhe kopshteve janë disa prej tyre.Të tjera bashki që kanë përzgjedhur t’u përmirësojnë disa nga kushtet qytetarëve në komunitet përpara zgjedhjeve vendore janë Kruja, Lezha, Saranda, Konispoli, Maliqi, Elbasani, Tropoja, Librazhdi, Cërriku etj. Shtrim asfaltim i rrugëve, rindërtim, rikonstruksion, shtrim me beton, rikualifikim i rrugëve janë tenderat e publikuar.Por bashkitë zgjodhën të investojnë në fund të vitit për këtë pjesë, 5 muaj para zgjedhjeve. Nëse i referohemi të dhënave zyrtare të pasqyruara në raportin e financave vendore për 6 mujorin e parë të vitit, ajo që vihet re është se nga i gjithë fondi i shpenzuar, janë sakrifikuar punët publike, për të cilat është përdorur vetëm 17 për qind e totalit. Bashkitë përdorën rreth 83% të fondeve në dispozicion për mbulimine shpenzimeve korrente dhe rreth 17% të tyre për mbulimin e shpenzimeve kapitale.Shpenzimet kapitale ose investimet, përbëjnë një zë të rëndësishëm të buxheteve vendore dhe një parakusht për zhvillim ekonomik dhe social afatgjatë.