Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Bizneset batërdi me ushqimet e skaduara dhe kushtet higjienike, 1 milion USD gjoba në dy muaj, asgjësohen 106 ton produkte

Postuar: 19/08/2018 - 08:19

Siguria ushqimore në vendin tonë është shndërruar në një problem mjaft shqetësues. Dita-ditës Autoriteti Kombëtar Ushqimor ka ndërmarrë aksione të shumta në gjithë territorin dhe nuk kanë qenë të pakta rastet ku janë konstatuar dhe sekuestruar ushqime të skaduara apo shërbime në kushte higjienike skandaloze. Nëpër dyqane, markete dhe biznese të ndryshme është vënë re që bëhet batërdi me ushqimet, duke iu ndryshuar datat e skadencës e duke rrezikuar kështu edhe jetën e qytetarëve. Duke iu referuar kontrolleve dhe aksioneve të fundit të AKU, ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi dha shpresë se shumë shpejt kjo situatë do të marrë fund. Gjatë një prononcimi mediatik nga qyteti i Korçës, Peleshi deklaroi se situata është shumë shqetësuese sepse vetëm në dy muaj janë asgjësuar 106 ton produkte dhe shuma e gjobës ka kapur shifrën e 1 milion USD. “Në 2 muaj AKU sekuestroi dhe asgjësoi 106 ton produkte ushqimore shtazore e jo shtazore dhe 200 të tjera janë asgjësuar nga ana e vetë subjekteve ku përfshihen mallra që kanë kaluar afatin e skadencës. Vetë subjektet për shkak të riskut për t’i tregtuar që është i lartë, kanë filluar të kërkojnë asgjësimin e mallit. Përgjegjshmëria është rritur dhe kjo është një rrugë që do të risë sigurinë ushqimore. Ne po ecim me shpejtësi drejt garantimit të njësive tregtare për siguri ushqimore. Për shumë pak kohë siguria ushqimore në produkte si qumështi apo mishi e të tjera do të jetë 100%. Vetëm në dy muaj e gjysmë numri i gjobave ka shkuar mbi 1 mln dollarë dhe numri i inspektorëve, veterinerëve e të tjerë që janë çuar në prokurori në shkallë vendi ka shkuar në 60”, tha Peleshi. Sipas tij, shumë prej pronarëve të bizneseve kanë përfituar edhe nga korrupsioni në gjyqësor pasi megjithë shkeljet e rënda kanë dalë pa u lagur.

Aksioni i fundit i AKU

Aksioni i ditës së djeshme të Autoritetit Kombëtar Ushqimor përfundoi me bllokimin e 27 tonëve mish nga Brazili me prezencë salmonele. Kontenieri u bllokua në Durrës dhe bëhej fjalë për fileto pule, të cilat pas analizave të kryera tek mostrat, rezultuan se ishin të infektuara. Sipas informacioneve, ngarkesa kishte mbërritur në Portin e Durrësit para dy javësh, por nuk ka akoma asnjë të dhënë për importuesit. Risjellim në vëmendje që në fillim të muajit korrik Autoriteti Kombëtar i Ushqimit bllokoi 50.2 tonë mish. Gjatë këtij viti nga AKU janë bllokuar e kthyer në origjinë edhe 7 kontenierë të tjerë, me 180 tonë mish. Numri total i ngarkesave të importuara nga Brazili gjatë kësaj periudhe të vitit është 259 kontenierë, secili prej të cilëve është kontrolluar e analizuar me rigorozitet. Kontrollet efikase të shoqëruara me cilësinë e analizave janë garanci e plotë, që produktet që futen në treg janë të sigurta. Në një kohë kur jemi në sezon turistik, AKU i ka përqendruar kontrollet e saj edhe tek bizneset në këto zona, ku edhe numri i pushuesve është i lartë. Më konkretisht, vetëm dy ditë më parë trupa inspektuese DRAKU evidentoi 3 subjekte në Vlorë, dy me aktivitet “Restorant” dhe një “Fast Food” ku kryenin veprimtari në kundërshtim me standardet e sigurisë ushqimore si dhe në kushte të rënda higjieno-sanitare.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/07/2019 - 08:58

Sistemi bankar në Shqipëri është në ditën e vet më të zezë, duke u kthyer në institucion jokredibël dhe aspak transparent për publikun shqiptar dhe grupet e interesit.  Kjo bankë sot drejtohet nga një guvernator

Postuar: 18/07/2019 - 07:25

Dalin në dritë arsyet e furtunës që nisi kryeministri Edi Rama me Tatimet.

Postuar: 17/07/2019 - 07:23

Mazhoranca ka vendosur përfundimisht të tërhiqet nga koncesionet e pakërkuara.

Postuar: 13/07/2019 - 07:38

Ka hyrë dje në fuqi vendimi i qeverisë për të ndryshuar skemën e dëmshpërblimit për të përndjekur

Postuar: 12/07/2019 - 07:30

 Që prej marsit 2017, Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar USAID nëpër

Postuar: 11/07/2019 - 10:17

Kursi i këmbimit valutor, sipas Bankës së Shqipërisë, e enjte, 11 korrik 2019: