Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Bizneset kundër TVSH, paralajmërojnë protesta dhe grevë urie

Postuar: 12/10/2017 - 07:51

Shoqata e bizneseve të vogla paralajmëron protesta e madje dhe grevë urie nëse do të miratohet vendosja e TVSH për këto subjekte. Kreu i Shoqatës së Biznesit të Vogël, Albert Nasto pohon se përfshirja në TVSH do t’i çonte drejt falimentit pasi do të rriste kostot. Nasto paralajmëron se një masë e tillë do të ndikojë edhe në rritje çmimesh. “Që nga protesta, greva, mbyllje dyqanesh, greva urie. Së pari do ti kërkojmë qeverisë, kryeministrit shqiptar në rradhë të parë të mendohet mirë, sepse kjo është një reformë, një ndryshim sistemi nga më të fortët në Shqipëri, ose nga më të rrezikshmet për ne që do të çojë në mbyllje të mijëra bizneseve”, u shpreh Nasto. Por për ekspertët e ekonomisë, vendosja e TVSH është e domosdoshme për të shmangur evazionin ndërsa apelojnë për miradministrim. Sotiraq Dhamo pranon se vendosja e TVSH mund të ndikojë në falimentin e një numri të vogël biznesesh. “Nëse një biznes i vogël me xhiro diku tek 3.5-4 milion lekë ka një marzh 1-1.5 milion lekë, afërsisht në vit do të duhet të paguajë 20% të kësaj shifre, 200-250 mijë lekë në buxhetin e shtetit. Kjo do të ulë marzhin e tyre. Nëse ky 20% do të sjellë apo jo falimentim të bizneseve të vogla, numri i këtyre do jetë mjaft i vogël nëse qeveria do të marrë dhe masat që ta administrojë në mënyrë të përshtatshme”, vlerësoi Dhamo. Nga ana tjetër, bizneset paralajmërojnë se do të ketë rritje të çmimeve për një sërë produktesh. “Në 1 mijë lekë të vjetra duhet të shtojmë 200 lekë të vjetra. Duhet të shtosh 200, 300 ose 400 lekë kjo varet nga tregu. Por që do të rriten çmimet”, paralajmëroi Nasto. Por sipas ekspertëve një gjë e tillë nuk pritet të ndodhë pasi çmimet vendosen nga tregu. “Nëse do të rriten çmimet do ti rrisin të gjitha ato biznese të vogla që aktualisht i kanë më pak sepse konkurrojnë bizneset që janë me TVSH, TVSH nuk e deklarojnë. Këta mund ta rrisin çmimin por do ta rrisin deri në nivelin e çmimit të tregut jo më shumë. Se nuk e rrisin dot më shumë dhe po të duan”, deklaroi Dhamo. Nga vendosja e TVSH pritet të preken rreth 135 mijë biznese.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 14

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/02/2018 - 08:23

Banka e Shqipërisë po harton disa ndryshime të pritshme rregullative, që do të sanksionojnë përdorimin vetëm të dokumentacionit zyrtar financiar të subjektit që kërkon hua, në analizën që bëjnë bankat gjatë procesit të miratimit të huasë.

Postuar: 22/02/2018 - 20:24

Monedha e përbashkët ka shënuar një tjetër rënie gjatë ditës së sotme, duke zbritur në nivelin më të ulët të dekadës.

Postuar: 22/02/2018 - 08:11

Shqipëria dhe Kosova kanë nënshkruar para disa kohësh disa marrëveshje për unifikimin e doganave, por duket se ato kanë mbetur thjeshtë në nivel letre, pasi në realitet ato nuk

Postuar: 21/02/2018 - 21:54

Ministri i Financave dhe Ekonomisë z. Arben Ahmetaj priti sot në një takim Presidentin e Senatit Çek z.

Postuar: 21/02/2018 - 21:05

Të ardhurat nga kompensimi për ish-pronarët dhe ish-të përndjekurit, kalimi i së drejtës së pronësisë mbi tokën bujqësore, kontributi i bërë nga çdo anëtar i një fondi të pensio

Postuar: 21/02/2018 - 20:59

Bashkëpunimi midis turizmit shqiptar dhe atij çek ishte tema e bisedës midis zv/kryetarit të Këshillit Shkencor të UNESCO-s Auron Tare, dhe Ministres së Turizmit të Republikës Ç

Postuar: 20/02/2018 - 21:00

Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj ka zhvilluar këtë të martë një takim me sipërmarrjen austriake në vend, ku i ka ftuar biznesmenët të investojnë në Shqipëri.