Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Boom për 2018, kjo është shifra e parave që emigrantët shqiptarë sollën në atdhe

Postuar: 25/03/2019 - 16:49

Banka e Shqipërisë raporton se shifra e të ardhurave të parave që emigrantët kanë sjellë në atdhe ka shkuar në 670 milionë euro, më e larta që prej vitit 2012.

Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë gjatë 2018 në vend kanë hyrë rreth 670 mln euro vetëm nga emigrantët, duke shënuar një rritje me 5.3 për qind krahasuar më një vit më parë.

Sipas të dhënave, ky është niveli më i lartë që prej vitit 2012, kur remitancat prekën shifrën e 676 milionë eurove.

Viti 2013 ka shënuar uljen e prurjeve në 545 milionë euro, çka përkon dhe me uljen e kërkesave për emigrim dhe për azil në vendet e Unionit, SHBA apo në shtete të tjera.

Sipas projeksionit të INSTAT, deri në vitin 2031 Shqipëria do të vazhdojë të vuajë nga tkurrja e popullsisë duke arritur në 2 milion e 745 mijë e 996 banorë

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/04/2019 - 08:05

 Detyrimet e parapaguara ndaj administratës tatimore shënuan një rritje në vitin 2018, duke arritur rreth 108 miliardë lekë, me një rritje prej 8 miliardë lekë në raport me një vit më parë.

Postuar: 20/04/2019 - 07:51

Ashtu si pothuajse gjatë gjithë vitit 2018, edhe këtë vit mesa duket bankat do të vijojnë të mos

Postuar: 19/04/2019 - 07:20

Pas shumë muajsh kundërshtimesh nga ana e biznesit, qeveria ka shfaqur shenjat e para të një tërh

Postuar: 18/04/2019 - 07:19

Të gjithë tatimpaguesit me të ardhura në shumën mbi 2 milionë lekë duhet të dorëzojnë deklaratën

Postuar: 17/04/2019 - 07:18

Ministria e Financave dhe Ekonomisë në bashkëpunim me Sekretariatin e Këshillit të Investimeve zh

Postuar: 16/04/2019 - 07:26

Hyn në fuqi vendimi për rritjen e pagave për diplomatët, ushtarakët, mësuesit dhe policët e burgj

Postuar: 14/04/2019 - 18:45

Bankat shqiptare kanë aktualisht 2,9 miliardë euro të investuara jashtë vendit ose gati një të tr