BREAKING NEWS

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e fortë: Duan të heqin Edi Ramën

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së reagon mbi çështjen "McGonigal": Rama nuk mund të jetë kryeministër i shqiptarëve

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e skandalit “Mcgonigal” dhe hedh dyshime të forta: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar ish-agjentin e FBI-së, nuk jap detaje për çfarë biseduam, por..

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar
x
BREAKING NEWS

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu zbulon politikanin e lartë: Ka marrë një goditje të fortë politike dhe mediatike

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu
x
BREAKING NEWS

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon ashpër: Edi Rama nuk mund të shpëtojë, shkatërroi imazhin e Shqipërisë

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon
x
BREAKING NEWS

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e ndajnë atë nga Berisha

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e
x
BREAKING NEWS

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet ashensori me njerëz brenda në Tiranë

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet
x

Ekonomia

Braçe dërgon në Kuvend projektligjin për mbrojtjen e tokave bujqësore, kërkohet ndalimi i djegies së mbetjeve bujqësore e barërave

Braçe dërgon në Kuvend projektligjin për mbrojtjen e

Deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe ka dërguar në Kuvend një projektligj për mbrojtjen e tokës bujqësore nga zjarret. Në projektligjin e depozituar nga socialisti Braçe, kërkohet kërkon ndalimin e djegies së kashtave, apo mbetjeve të tjera bujqësore, barërave, ferrave apo shkurreve që rrezikojnë përhapjen e zjarreve në toka bujqësore, pyje dhe kullota, gjatë periudhës 1 prill-30 nëntor të çdo viti, atëherë kur edhe nisin temperaturat e larta në vendin tonë. Edhe në këtë periudhë diegia duhet që të bëhet me orar. Ndërsa në relacionin e depozituar në Kuvend, Erion Braçe shpjegon se synimi kryesor i kalimi të një ligji të tillë është mbrojtja e tokave dhe jetëve të njerëzve.“Djegia e tokave bujqësore, vreshtave, pemtoreve, shkurreve e ferrave, referuar pikës 3 të këtij neni, në çdo rast duhet të bëhet duke plotësuar kushtet e mëposhtme: - nisë dhe të përfundojë gjatë orëve të ditës (nga ora 08:00 - 18.00). Për periudhën tjetër të vitit, procesi mund të kryhet vetëm me leje nga njësitë qeverisëse vendore dhe shërbimet e mbrojtjes civile, ku detajohet vendi, ora, hapësira dhe aprovimi i pronarëve të tokave të tjera në kufi. Ndalohet ndezja e zjarreve në zona që shtrihen brenda territorit të zonave të mbrojtura, zonave turistike, pikave të kalimit kufitar apo zonave kufitare të Republikës së Shqipërisë, në distancë më të afërt se 100 metra nga akset rrugore kombëtare, në distancë më të afërt se 2.000 metra nga sipërfaqet pyjore, plantacionet me drurë të ndryshëm dhe vreshtat. Në çdo rast ndalohet ndezja e zjarreve: a) në zona që shtrihen brenda territorit të zonave të mbrojtura, zonave turistike, pikave të kalimit kufitar apo zonave kufitare të Republikës së Shqipërisë; b) në distancë më të afërt se 100 metra nga akset rrugore kombëtare; c) në distancë më të afërt se 2000 metra nga sipërfaqet pyjore, plantacionet me drurë të ndryshëm dhe vreshtat. në distancë më të afërt se 2000 metra nga fshati më i afërt dhe së paku 2000 metra larg çdo banese individuale; dh) në ditët kur era fryn me shpejtësi mbi 20 km/orë, edhe nëse janë marrë lejet e përcaktuara në pikën 3 të këtij neni; e) në një sipërfaqe më të madhe se 1000 m 2 brenda një dite. Shkelja e këtyre pikave do të përbëjë kundravajtje administrative”, thuhet në projektligj.