BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Ekonomia

Debati për futjen e euros, eksperti i financave: Është bërë gjysmë fakt i kryer, ja çfarë pritet të ndodhë

Debati për futjen e euros, eksperti i financave: Është

Profesori i Financave, Evarist Stoja i ftuar në nje studio televizive ka komentuar debatin rreth futjes së euros si monedhë zyrtare në vendin tonë. Sipas tij, diçka e tillë është bërë gjysmë zyrtare dhe tani që të zhbëhet kostot janë shumë të mëdha. Stoja u shpreh se që të futet euro në Shqipëri duhen parë kostot dhe benefitet, si për euron ashtu edhe për mbajtjen e lekeut. Ai theksoi se nga ana e qeverisë apo ekspertëve nuk janë bërë debate dhe diskutime për këtë çështje.

“Në momentin ku jemi është debat ekonomik dhe duhet të balancohet kostoja me benefitet.  Cilat janë benefitet po të mbajmë lekun dhe cilat janë kostot dhe benefitet po të adoptojmë euron në mënyrë të një anshme. Kjo nuk është bërë dhe kam frike se aty po bëhet fakti i gjysmë kryer. Për tu zhbërë ai fakt është e vështirë. Doktorët thonë që parandalimi është më i mirë se kura. Ne po përpiqemi të kurojmë diçka që është më e vështirë. Euro ka marrë atë hapësirë në ekonominë shqiptarë sa është e vështirë për tu zhbërë.

Një problem që kam bërë unë është se është bërë në mënyrë të heshtur. Unë nuk e di që qeveria apo ekspertët të kenë debatuar dhe të arrijnë në konkluzionin që është mirë të vazhdohet me euron apo me lekun.

Beteja me euron nuk po funksionin dhe po bëhet fakt gjysmë i kryer dhe për ta zhbërë duhet kosto e madhe. Si i bëhet? Minimale do të duhet një debat”, tha ndër të tjera profesori.

 

Më të lexuarat