BREAKING NEWS

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e fortë: Duan të heqin Edi Ramën

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së reagon mbi çështjen "McGonigal": Rama nuk mund të jetë kryeministër i shqiptarëve

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e skandalit “Mcgonigal” dhe hedh dyshime të forta: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar ish-agjentin e FBI-së, nuk jap detaje për çfarë biseduam, por..

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar
x
BREAKING NEWS

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu zbulon politikanin e lartë: Ka marrë një goditje të fortë politike dhe mediatike

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu
x
BREAKING NEWS

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon ashpër: Edi Rama nuk mund të shpëtojë, shkatërroi imazhin e Shqipërisë

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon
x
BREAKING NEWS

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e ndajnë atë nga Berisha

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e
x
BREAKING NEWS

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet ashensori me njerëz brenda në Tiranë

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet
x

Ekonomia

Deklarata për eksportet bujqësore, ish-zv/ministrja i kthehet Ramës: Trego të vërtetën, dylbitë e Krifcës nuk ta thonë realitetin

Deklarata për eksportet bujqësore, ish-zv/ministrja i kthehet

Ish-zëvendësministrja e Financave, Irena Beqiraj ka reaguar dje, pas postimit të fundit të kryeministrit Edi Rama, i cili shkruante se eksportet e produkteve bujqësorë në vlerë nominale janë rritur gjatë 2022. Beqirajt theksoi se Rama nuk po tregon të vërtetën për situatën në bujqësi, sipas saj po të llogarisim indeksin e rritjes së çmimit për portofolin tonë të eksportit, rritja e çmimeve e tejkalon 17%, duke e kthyer pamjen përmbys. Në postimin e saj në Facebook ajo shtoi se në 10 vite qeverisje të PS-së, mund të flitet për vite pozitive në bujqësi më parë, por kurrsesi për vitin që lamë pas. “Disa informacione në ndihmë të Kryeministrit! Duke analizuar punën e qeverisë Kryeministri na informon që eksportet e produkteve bujqësorë në vlerë nominale janë rritur me 17% në periudhën Janar2022 – Nëntor 2022. Por ka edhe një fakt tjetër që siç duket Kryeministrit nuk ja kanë thëne. Pikërisht për 11 mujorin çmimet e produkteve bujqësore, në Evropë( ku ne kryesisht eksportojmë) janë rritur me më shumë se 14 % , ku frutat edhe perimet janë rritur me 25%.Po të llogarisim indeksin e rritjes se çmimit për portofolin tonë të eksportit kam frikë se rritja e çmimeve e tejkalon 17%, duke e kthyer pamjen përmbys. Por le të bëjmë një llogari të thjeshtë jo te detajuar. Le ti referohemi indeksit te Bankës Botërore , i cili thotë që indeksi çmimeve për produktet bujqësorë pa përfshirë grurin është rritur 14.9%. Thënë këtë rritja reale mesatare e eksportit është ne rastin më të mirë 17%-14.9% = 2.1%. Syzat e mediave padyshim që nuk tregojnë realitetin, por realitetin nuk e tregojnë as dylbitë e vlerës nominale të Znj. Krifca. Realitetin e tregon rritja reale, për çdo produkt të portofolit duke e zhveshur nga rritja e çmimeve edhe ne mendimin tim modest, në 10-vjeçarin e qeverisë socialiste ka pasur vite ku e ku më te mira për bujqësinë”, shkruan Beqiraj në postimin e saj.