BREAKING NEWS

Banesa në Gjirokastër u përfshi nga flakët, ndërron jetë e mitura

Banesa në Gjirokastër u përfshi nga flakët, ndërron
x
BREAKING NEWS

E veshur kuq e zi, ambasadorja e SHBA jep mesazhin e FUQISHËM nga Vlora: Asgjë nuk mund të na ndalojë

E veshur kuq e zi, ambasadorja e SHBA jep mesazhin e FUQISHËM nga Vlora:
x
BREAKING NEWS

Varianti Omicron, "simptoma të pazakonta", si ta njohim dhe kush ndërmerr rreziqe të mëdha, dëshmitë e para

Varianti Omicron, "simptoma të pazakonta", si ta njohim dhe kush
x
BREAKING NEWS

“Më në fund”, Spartak Ngjela del me mesazhin, paralajmëron momentin e shumëpritur nga shqiptarët: Është koha që kërkon shpagimin moral ndaj gjithkujt që...

“Më në fund”, Spartak Ngjela del me mesazhin,
x
BREAKING NEWS

“Isha atje edhe unë”, Kreshnik Spahiu publikon pamjet emocionuese dhe jep mesazhin e FUQISHËM

“Isha atje edhe unë”, Kreshnik Spahiu publikon pamjet
x
BREAKING NEWS

Aksidenti në Rinas/ Humb jetën pacientja që po transportohej drejt Tiranës, reagon Policia

Aksidenti në Rinas/ Humb jetën pacientja që po transportohej
x
BREAKING NEWS

“I kam parë me sy vetë disa herë”/ Ish-ambasadori i njohur plas ‘bombën’ për Presidentin: Ja si Ilir Meta vidhte lekët me thasë!

“I kam parë me sy vetë disa herë”/ Ish-ambasadori i
x
BREAKING NEWS

Aksidenti me eskortën e Berishës/ Ngjarja merr një tjetër kthesë, kamerat e sigurisë rrëzojnë truprojën dhe zbulojnë të vërtetën, hidhet dritë mbi atë çfarë ndodhi në orët e vona

Aksidenti me eskortën e Berishës/ Ngjarja merr një tjetër
x

Ekonomia

Dëmshpërblimi për ish të përndjekurit politikë, ja kategoritë e reja që do të përfitojnë dhe dokumentet e nevojshme për aplikim

Dëmshpërblimi për ish të përndjekurit politikë, ja

Ministria e Financave ka njoftuar procedurat për dëmshpërblimin e ish të përndjekurve politik gjatë regjimit komunist. Ministria e Financave bën me dije se ka filluar procedurën e pagesës së këstit të gjashtëmbëdhjetë për kategorinë e subjekteve përfituese parësore. Sipas njoftimit, pagesa për kategorinë e subjekteve parësore, kryhet sipas një radhe të caktuar, ku në fillim janë kategoria e ish të dënuarave politike gra, që jetojnë në momentin e dhënies së pagesës, ndërsa më pas vjen kategoria e ish të dënuarit politikë, që jetojnë në momentin e dhënies së pagesës dhe që kanë moshën mbi 75- vjeç. Në kategorinë e 3 që janë përfitues, janë ish të dënuarit politikë, të cilët vuajnë nga sëmundje të rënda, sipas përcaktimit të aktit nënligjor të posaçëm dhe në kategorinë e 4 ish të dënuarit politikë që jetojnë në momentin e dhënies së pagesës, të cilët pavarësisht nga mosha, kanë pasardhës të radhës së parë në moshë të mitur, me hyrjen në fuqi të këtij ligji. Sipas njoftimit, në kategorinë e 5 përfitues janë ish të dënuarit politikë që nuk jetojnë dhe që kanë trashëgimtarë të radhës së parë në moshë të mitur, dhe në kategorinë e 6 janë ish të dënuarit politikë që jetojnë në momentin e dhënies së pagesës dhe që kanë moshë nën 75- vjeç.

Dokumentet e nevojshme

Ndërkohë, në njoftimin e ministrisë bëhet me dije edhe cilat janë dokumentet e nevojshme që nevojiten për aplikim. Sipas ministrisë, të gjithë subjektet përfituese të cilët janë pjesë e kategorisë së parë dhe të dytë, duhet të paraqiten në Ministrinë e Financave për të plotësuar Deklaratën Personale të Aplikuesit me qëllim mundësimin e printimit të certifikatës së tyre personale nëpërmjet portalit të ofrimit të shërbimeve të qytetarëve online, e-albania. Gjithashtu këto subjekte duhet të depozitojnë pranë zyrave të ministrisë numër llogarie bankare në lek në njërën nga bankat e nivelit të dytë që vepron brenda territorit të Republikës së Shqipërisë. Për kategorinë e tretë ish të dënuarit politikë, të cilët vuajnë nga sëmundje të rënda, dokumentet që duhet të depozitojnë janë, deklarata Personale e Aplikuesit, numër llogarie bankare në lek. Po ashtu, nevojitet një vendim i KMCAP, i cili vërteton humbjen e plotë të aftësisë për punë, origjinale dhe epikrizë për sëmundje onkologjike, malinje dhe sëmundje të gjakut të pashërueshme të lëshuara nga spitalet Universitare në vend. Sa i përket kategorisë së katërt, sipas njoftimit të ministrisë, dokumentet që personat që bëjnë pjesë në këtë kategori duhet të dërgojnë janë deklarata Personale e Aplikuesit dhe numër llogarie bankare, certifikatë familjare ku të përfshihet fëmija i mitur si edhe certifikatë personale të fëmijës së mitur. Për kategorinë e pestë e ish të dënuarve politik, dokumentet e nevojshme janë një certifikatë vdekje e ish të dënuarit politikë, certifikatë e trungut familjar të ish të dënuarit politikë, ku të përfshihen: fëmija/fëmijët e mitur, dëshmi trashëgimie për ish të dënuarit politikë, origjinale ose kopje e noterizuar. Po ashtu kjo kategori duhet të ketë edhe në dokumentet që do të dorëzohen edhe një vendim Gjykate të kujdestarisë mbi të miturin në rastin kur edhe nëna/babai i të miturit nuk jeton më, si edhe numër llogarie bankare në lek, në emër të kujdestarit ligjor të të miturit.