BREAKING NEWS

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e kupolës së Policisë së Shtetit për vitin 2022, nga Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, te Altin Qato dhe Edmond Rizai, ja kush është drejtuesi më i pasur dhe më i varfër...

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e
x
BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x
BREAKING NEWS

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga  “Sky” dhe “EncroChat”, kush janë shefat e krimeve që janë përfshirë në një vrasje të bujshme në kryeqytet, SPAK gati fletë-arrestet, paralajmërohet “shkundja” e kupolës së policisë...

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga 
x

Ekonomia

Depozitat në rënie për të 3-tin muaj radhazi, “digjen” 370 milionë euro që prej janarit, bie edhe paraja e “gatshme”

Depozitat në rënie për të 3-tin muaj radhazi,

Depozitat në paranë e gjerë regjistrohen në rënie për të tretin muaj me radhë, tregojnë të dhënat e Bankës së Shqipërisë, që i referohen muajit prill të këtij viti. Që nga muaji Janar, periudha e fundit me depozitat në paranë e gjerë në rritje, janë “djegur” plot 40.7 miliardë lekë, ose rreth 370 milionë euro depozita. Gjatë prillit depozitat kanë rënë me 1.1%, në mars me 0.9% dhe në shkurt me 1.2%. Sipas këtyre shifrave, totali i depozitave në paranë e gjerë për prillin fiksohet pranë 1.25 trilionë lekëve, nga 1.27 trilionë që ishte kjo shifër në marsin e këtij viti. Hera e fundit që depozitat binin për tre muaj me radhë ka qenë vitit 2019, gjatë periudhës mars-prill-maj, por në nivele ndjeshëm më të ulëta se ky vit. Sa i takon depozitave në lekë, shifrat tregojnë se kanë zbritur pranë 543 miliardë lekëve gjatë prillit, nga 549 miliardë lekë që ishin gjatë muajit mars, ndërkohë që ato në valutë kanë zbritur pranë 711 miliardë lekëve, nga 719 miliardë lekë që ishin gjatë muajit pararendës. Për këto të fundit efekt mund të ketë dhënë edhe kursi i këmbimit, duke qenë se depozitat në valutë shprehen në lekë për arsye statistikore. Nga ana tjetër, shifrat e agregatëve monetarë flasin për rënie në tërësi të parasë në qarkullim. Agregati M1, që mat paranë jashtë bankave dhe llogaritë rrjedhëse e ato pa afat, pra paranë me likuiditet të lartë, ose paranë e “gatshme” ka rënë pranë 591 miliardë lekëve, nga 613 miliardë lekë që ishte ky tregues në muajin mars. Në rënie janë edhe agregatët M1, M2, dhe M3 që tregojnë ofertën e parasë në qarkullim.