BREAKING NEWS

Haaland ka shënuar 103 gola në 100 paraqitjet e tij të para në ligë në Evropë, ja sa ka Messi dhe Ronaldo?

Haaland ka shënuar 103 gola në 100 paraqitjet e tij të para
x
BREAKING NEWS

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/ Nga masakrat tek atentatet, Policia në konferencë urgjente, zbardhen detajet e super-operacionit: Ishin vrasës me pagesë

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/
x
BREAKING NEWS

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal, arrestohen 15 persona të dyshuar për vrasje. Detajet

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal,
x
BREAKING NEWS

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA, prokurori i njohur i Tiranës fiton gjyqin në Strasburg

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA,
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Nëse publikohet Memex e gjithë organizata e Policisë së Shtetit rrëzohet, ja kush janë ata që cënohen më shumë

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën paralajmërimin e fortë: Nëse grupet kriminale marrin në dorë sistemin MEMEX do të ketë pasoja, kjo situatë...

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të FRPD: Kë gënjeni ju, budallenj na dini?

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po gënjejnë, institucionet e dinë shumë mirë se cilat sistemi janë sulmuar dhe ç’të dhëna janë marrë

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po
x

Ekonomia

Dollari me hapa të 'çmendur', e pabesueshme ajo që po ndodh me monedhën amerikane

Dollari me hapa të 'çmendur', e pabesueshme ajo që po

Dollari amerikan ka arritur një rekord të ri në tregun valutor këtë të premte. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë një dollar po këmbehet mesatarisht me 119.46 lekë, ose rreth 3 lekë më shumë se euro që sot, këmbehet me 116 leke.

Kjo është vlera më e lartë që prej 2017, duke u rritur me 12.6 lekë krahasuar me fillimin e vitit. Rritja është edhe më e lartë nëse e krahasojmë me të njëjtën periudhë të një viti më parë, kohë kur dollari këmbehej me 103-104 lekë.

Këtë forcim të monedhës amerikane përballë euros dhe lekut ekspertët e lidhin me kërkesën e lartë që është në treg për dollar, me qëllim për të importuar mallra nga jashtë.

Kërkesa e lartë vjen për shkak se çmimet referencë të mallrave në bursë kuotohen në dollarë, sidomos karburanti, që gjatë këtij viti ka njohur një shtrenjtim të fortë, ndikuar nga lufta në Ukrainë, dhe ndërprerja e furnizimeve me gaz të Evropës nga Rusia

Forcimi i dollarit i bën edhe më të shtrenjta produktet që ne importojmë, pasi tregtarëve do t’u duhen më shumë lekë në dispozicion për të blerë të njëjtën sasi mallrash. Konkretisht nëse për të blerë 1000 dollarë në fillim të vitit duheshin mesatarisht 106 mijë lekë, tashmë të duhen mbi 119 mijë lekë.

KËMBIMI I DOLLARIT

23 shtator 2021                  103.45 lekë

Janar 2022                         106.86 lekë

23 shtator 2022                  119.46 lekë