Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Drejtoresha e Mjedisit në Bashkinë e Tiranës: Buka vetëm në letër, jo edhe një qese mbi atë

Postuar: 11/10/2017 - 17:14

Bashkia e Tiranës kërkon bashkëpunimin dhe ndërgjegjësimin e bizneseve dhe qytetarëve për të mbrojtur mjedisin duke hequr nga përdorimi qeset plastike.

Sipas të dhënave, vetëm nga furrat e bukës janë 4000 qese plastike në ditë që janë zvëndësuar me letër.

Drejtorja e Mjedisit në Bashkinë e Tiranës, Diana Mile, tha se vijojnë përpjekjet për të shtrirë rrjetin e bashkëpunimit për reduktimin e qeseve plastike.

Diana Mile: "Kemi arritur të shërbehet buka vetëm në letër jo edhe me një qese mbi atë. Ata kanë qenë mjaft të mirëkuptueshëm dhe kanë propozuar të promovojnë çantat ekologjike, jo vetëm ti promovojnë por edhe ti ofrojnë në këtë periudhën e parë për të gjithë qytetarët të cilët konsumojnë në dyqanet e tyre.

Përmes një marrëveshje të firmosur 3 javë më parë me bashkinë e Tiranës, të gjitha furrat e bukës u angazhuan se nuk do t’i tregtojnë produktet ne qese plastike, por vetëm në qese letre.

Tashmë i takon të gjithë biznesit në qarkun e Tiranës të bëhen pjesë e nismës ambjentaliste për reduktimin deri në heqjen nga përdorimi të qeseve plastike, aspak miqësore për mjedisin".

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/02/2018 - 21:00

Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj ka zhvilluar këtë të martë një takim me sipërmarrjen austriake në vend, ku i ka ftuar biznesmenët të investojnë në Shqipëri. Ahmetaj tha se interesi ekonomik i Austrisë është rritur.

Postuar: 20/02/2018 - 07:55

Bankat vijojnë të mbajnë norma mjaft të ulëta interesi për depozitat, ç’ka ka bërë që qytetarët të mendojnë rrugë të tjera alternative për të “strehuar” kursim

Postuar: 19/02/2018 - 20:54

Në kuadër të punimeve të Forumit të Biznesit Shqipëri-Itali zhvilluar sot në Tiranë, ku një Mision ekonomik i kryesuar nga zv.

Postuar: 18/02/2018 - 10:16

Projekt vendimi i përgatitur nga Autoriteti i Komunikimeve Elektronike për përjashtimin e Albtelekom nga detyrimi për të mbajtur tarifat on- net të njëjta me ato off-net dhe që

Postuar: 17/02/2018 - 11:53

Gjatë vizitës në qarkun e Durrësit, Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi është ndalur në një serrë organike, ndërtuar me një teknologji bashkëkohore. &nb

Postuar: 17/02/2018 - 10:09

Më shumë se 350 delegatë nga Italia, nga Institucione, Ente, Shoqata, Banka dhe rreth 200 sipërmarrje italiane, të cilat së bashku arrijnë një vëllim xhiroje mbi 17 miliardë eur

Postuar: 17/02/2018 - 10:03

Pas kompanive celulare, Vodafon dhe Telekom, është Autoriteti i Konkurencës ai që hedh poshtë pretendimet e Autoritetit të Komunikimeve Elektronike dhe Postare, se është konsult