BREAKING NEWS

"Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka asistuar çdo seancë gjyqësore", Kreshnik Spahiu zbulon rolin e SHBA në çështjen e Saimir Tahirit

"Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka asistuar çdo seancë
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri të Kosovës, vjen reagimi i minutës së fundit nga Vuçiç

Tensionet në veri të Kosovës, vjen reagimi i minutës së
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i sekretares së MSH, reagon politikani i njohur: SPAK prapë me sardele në vend të krokodilëve si Rama

Arrestimi i sekretares së MSH, reagon politikani i njohur: SPAK prapë
x
BREAKING NEWS

Dy zyrtaret e MSH në pranga për korrupsion, zbadhen detaje nga dosja e SPAK

Dy zyrtaret e MSH në pranga për korrupsion, zbadhen detaje nga dosja e
x
BREAKING NEWS

Anila Hoxha del me detaje të reja, ja lëvizja e fundit që do të bëjë prokurori për çështjen e Saimir Tahirit

Anila Hoxha del me detaje të reja, ja lëvizja e fundit që do
x
BREAKING NEWS

Arrestohet zyrtarja e lartë në MSH, vjen menjëherë reagimi i Ramës

Arrestohet zyrtarja e lartë në MSH, vjen menjëherë reagimi i
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon urdhrin, arrestohet një tjetër zyrtare e qeverisë (Emri)

SPAK lëshon urdhrin, arrestohet një tjetër zyrtare e
x
BREAKING NEWS

“Puthi Melonin, por nuk rriti pensionin”, Lulzim Basha komenton veprimin e Ramës

“Puthi Melonin, por nuk rriti pensionin”, Lulzim Basha komenton
x

Ekonomia

Dy ditë pas zgjedhjeve, ndodh e papritura me kursin valutor! Euro dhe Dollari bëjnë ‘kthesën e fortë’

Dy ditë pas zgjedhjeve, ndodh e papritura me kursin valutor! Euro dhe

Rënia e valutave gjatë ditëve që lamë pas, kryesisht para zgjedhjeve të 14 Majit, çoi monedhat e huaja në minimumun e ri historik në kursin e këmbimit me lekun.

Kursi i Këmbimit i publikuar nga Banka e Shqipërisë tregon se duke filluar nga data 1 Maj 2023 deri më 13 Maj 2023, “Euro” zbriti në 110.82 lekë. Ekspertët mendojnë se një ndikim në rritjen e ofertës mund të kenë patur edhe zgjedhjet lokale. Sipas tyre, në disa zona të vendit është vërejtur një fluks i shtuar i këmbimeve të euros në pikat e këmbimit valutor.

Dy ditë pas zgjedhjeve, ndodh e papritura me kursin valutor! Euro dhe

Kursi i kembimit valtur pergjate muajit maj, deri nje dite para zgjehdjeve te 14 Majit

Nërkohë, vetëm dy ditë pas zgjedhjeve vendore, monedhat e huaja kanë pësuar rritje. Ditën e sotme vëmë re se “Euro” ka shkuar në 111.89 lekë, Dollari Amerikan (USD) në 102.71, i cili ka pësuar një rritje me +0.25. Gjithashtu në rritje ka edhe valuta për Paundin Britanik, Frangën Zviceriane, Dollarin Australian. Rritja e monedhave të huaja është një shenjë jo e mirë për lekun pasi sjell zhvlerësimin e tij në vend.

Dy ditë pas zgjedhjeve, ndodh e papritura me kursin valutor! Euro dhe

Kursi i kembimit valutor, sot, 16 Maj 2023

Më herët, në ditët e para të fushatës elektorale, deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku paralajmëroi se rekordi i zhvlerësimit të euros është si pasojë e pazarit politik me blerje votash dhe paranë e pistë që kontribuon tek fushata zgjedhore.

“Rekordi i zhvlerësimit të euros është si pasojë e pazarit politik me blerje votash dhe paranë e pistë që kontribuon sot sa tek betoni por më shumë tek fushata!”, tha ajo.