BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x

Ekonomia

‘Ekonomia’ merr vendimin ndaj projektligjit për lojërat e fatit, ja çfarë pritet të ndodhë të enjten në Kuvend

‘Ekonomia’ merr vendimin ndaj projektligjit për lojërat e

Pas muajsh debatesh dhe diskutimesh, mazhoranca është gati të votojë ligjin që do të rikthejë lojërat e fatit.

Me shumicë votash pro dhe abstenim të deputetit socialist Erion Braçe, Komisioni Parlamentar i Ekonomisë kaloi në tërësi ndryshimet në ligj teksa të enjten pritet votimi në seancë plenare.

Edhe kjo seancë e fundit u karakterizua nga qëndrimi i fortë i socialistit Braçe. 

‘Të ndërmarrim këtë iniciativë për të kthyer bastet, atë që e kemi shqetësim që të gjithë dhe të formalizojmë tregun e zi të basteve për vetëm 2.69 lekë në 100 lekë, më duket se është një gjë aq e vogël sa s’ka ku të shkoj më.’- tha deputeti Erion Braçe.

Braçe kundërshtoi fort përfshirjen e drejtuesve FSHF e KOKSH në këshillin që do të shpërndajë fondet e posaçme për sportin.

‘Tani, këta kur nuk i ndalon për të vënë baste, këta nuk mund të jenë këtu dhe nuk kanë lidhje fare në këtë pjesë, është punë e qeverisë dhe nuk duhet të jenë kurrë në një komunitet qeveritar. Janë klientë njësoj siç do të jenë klientë për projekte, edhe federatat e tjera. Gara e tyre vihet në baste, nga bastet arkëtohen para, që i marrin këta dhe i shpërndajnë për gjëra të tjera.’- tha Braçe.

Teksa ripërsëriti qëndrimet për një kontroll më të fortë të kompanive të licencuara për të dekriminalizuar tërësisht sektorin, Braçe e quajti themelore që në këtë proces të përfshihet SPAK.

“Është themelore që një organ i specializuar në luftën kundër krimit të organizuar dhe të korrupsionit të jetë këtu në ligj si një institucion që jep një nga miratimet edhe ai. Ka ca procese hetimore edhe tani që kanë dalë nga këto hetimet e SPAK, ka emra dhe individë që janë marrë me lojërat e fatit deri para se ne t’i mbyllim”- u shpreh Braçe.

Reklamimi i basteve në rrjetet sociale ishte shqetësim i ligjvënësve socialist, pasi ligji nuk e përfshin rregullimin prej mungesës së një organi monitorues.

Ndryshimet në projektligjin për lojërat e fatit parashikojnë rikthimin e basteve sportive vetëm online 5 vite pasi u mbyllën mijëra pika fizike në të gjithë territorin. E drejta për ta ushtruar këtë aktivitet do t’i jepet vetëm për 10 operatorëve dhe përzgjedhja e tyre nëpërmjet një komisioni të veçantë.