BREAKING NEWS

Kërcet arma mes demokratëve të Berishës në korridoret e selisë, arrestohet autori që gjuajti në takimin e PD-së, zbardhet shkaku që situata degradoi në nxjerrjen e armëve

Kërcet arma mes demokratëve të Berishës në korridoret e
x
BREAKING NEWS

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas deklaratën dhe zbardh prapaskenat

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas
x
BREAKING NEWS

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e forta për kokainën në Fier: Drejtuesit s’jetojnë dot më të qetë

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë kishte në Shqipëri, ishte destinuar për...

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë
x
BREAKING NEWS

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe paralajmëron: Grupet po sofistikohen, SPAK punon me standard të dyfishtë

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe
x
BREAKING NEWS

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do votoj asnjë në primare, opozita po shkon drejt turpërimit

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do
x
BREAKING NEWS

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi për të uruar Pavarësinë e Shqipërisë (VIDEO)

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi
x
BREAKING NEWS

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri shqiptar, zbardhen detajet (EMRI)

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri
x

Ekonomia

Eksperti bën paralajmërimin e fortë për paketën fiskale: Kjo gjë është 'çmenduri', do të sjellë rritje të korrupsionit

Eksperti bën paralajmërimin e fortë për paketën

Biznesi i vogël dhe i mesëm ka paralajmëruar uljen e qepenave për një orë gjatë ditës së shtunë, në shenjë proteste ndaj paketës së re fiskale të qeverisë, e cila ka rritur gjobat si dhe ka vendosur fashën për energjinë.

I ftuar për këtë temë në “Radari Informativ”, ishte përfaqësuesi i i biznesit të vogël dhe të mesëm, Albert Nasto.

Ai deklaroi se gjobat që qeveria kërkon të vendosë për bizneset janë një çmenduri. Sipas tij duhet ndjekur një model europian, ku gjobat janë në proporcion me çmimin e produktit.

Sipas tij gjobat do të sillnin rritje të korrupsionit si dhe selektivitet.

Pjesë nga biseda:

Xhokaxhi: Pse tani kjo protestë?

Nasto: Ka disa faktorë. Është çështja e energjisë elektrike që ka propozuar qeveria dhe ERE e ka miratuar, si dhe paketa fiskale e cila ka disa projektligji e cila shkatërron biznesin e vogël dhe të mesme.

Xhokaxhi: Ku çojnë këto dy pika?

Nasto: Në shkatërrimin e biznesit, pasi do të rriten gjobat, nga 500 mijë lekë të vjetra deri në 15 mijë euro. Ne e kemi quajtur një çmendur por edhe veprim antikushtetues nga qeveria. Ne e kemi çuar në Gjykatë Kushtetuese dhe e kemi fituar. Para disa vitesh qeveria kërkoi 3 milionë lekë gjobë dhe burg, por kjo u anulua, pasi ishin absurde.

Xhokaxhi: Gjoba nuk është taksë, gjobën e merr kur e meriton, kur nuk lëshon faturë, kur ke punonjës në të zezë. Pse duhet të druhet biznesi nëse funksionon në rregull?

Nasto: Jemi dakord, por bota e qytetëruar BE nuk ka këto gjoba si ne. Nëse unë shes një laps që kushton 500 lekë të vjetra unë nuk mund të marrë një gjobë 1 milionë lekë. Gjobat duhet të jenë në proporcional. Gjobat duhet të merren në modele europiane, këto nuk janë modele europiane.

Xhokaxhi: Ju jeni dakord me ndëshkimin por që të jetë proporcionale?

Nasto: Po. Por këto gjoba frikësojnë biznesin, shtojnë korrupsionin. Pasi për t’iu shmangur institucioneve bëjnë pazare, gjobat do të jenë selektive. Ne nuk dimë të jetë gjobitur ndonjë djalë zyrtari, gjoba i shkon atij që nuk krahë. Pse duhet të shtojmë gjobat kur duhet të formalizojmë ekonominë shqiptare.

Xhokaxhi: Duket si përpjekje për ta formalizuar?

Nasto: Formalizmi i ekonomisë nuk vjen për një ditë dhe me gjoba, por vjen me punë çdo ditë.

Më të lexuarat