BREAKING NEWS

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte vënë në dispozicion të bandës së drogës”, Alibeaj reagon ndaj arrestimit të ish-shefit të policisë: Trafiku bëhej me bekimin e kryeministrit dhe ekzekutohej nga Saimir Tahiri

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte
x
BREAKING NEWS

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga arrestimi, ja ku ishte fshehur fshehur për 5 vite ish-shefi i policisë që u arratis nga Muriqani

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga
x
BREAKING NEWS

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve, arrestohet në Berat ish-shefi i Policisë së Dhërmiut

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve,
x
BREAKING NEWS

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do të jenë subjekt i drejtësisë”, paralajmërimi i fortë i Vangjelit: ‘Moti politik’ do të bëhet shumë më i nxehtë në shtator

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do
x
BREAKING NEWS

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe vështirësi të madhe policinë”, Klodiana Lala zbardh detaje të reja nga humbja e kontakteve me Martinajn: Ja cilat janë tre zonat që po hetohen

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe
x
BREAKING NEWS

“Shkatërrimi i ndërtesave gjatë tërmetit, erdhi si pasojë e korrupsionit”, Meta plas deklaratën e fortë dhe akuzon qeverinë: Durrësi nën presionin e mafies

“Shkatërrimi i ndërtesave gjatë tërmetit, erdhi si
x
BREAKING NEWS

Mister fati i Ervis Martinajt, Klodiana Lala zbulon mesazhin e tij të fundit

Mister fati i Ervis Martinajt, Klodiana Lala zbulon mesazhin e tij të
x
BREAKING NEWS

“Rrethi atyre që duan destabilizimin e Malit të Zi po ngushtohet!”, Dritan Abazoviç bën deklaratën e fortë dhe i bën thirrje Prokurorisë: Ata që duan të më ‘heqin kokën’, të nxitojnë, pasi...

“Rrethi atyre që duan destabilizimin e Malit të Zi po
x

Ekonomia

Eksperti i ekonomisë: Qeveria të heqë dorë nga ligjet për amnisti fiskale e legalizim të kanabisit, fokusi të jetë prodhimi vendas

Eksperti i ekonomisë: Qeveria të heqë dorë nga ligjet

Situata ekonomike në vend, për ekspertin e ekonomisë Zef Preçi, është e favorshme për sipërmarrësit e mëdhenj dhe qeverinë, por jo për qytetarët. Sipas Preçit, i cili ka folur në një studio televizive ditën e djeshme, janë mekanizmat veprues të qeverisë që e kanë sjellë situatën në këtë pikë, ku çmimet janë të larta, paketat e ndihmës të pamjaftueshme, ndërsa diskutohen ligje për amnisti fiskale ose legalizim të kanabisit mjekësor, që për ekspertin favorizojnë pastrimin e parave të drogës.“Si kanabisi mjekësor si amnistia fiskale favorizojnë pastrimin e parave, ndërsa qeveria këmbëngul për ndryshimin e projektligjit pavarësisht reagimit të Komisionit Evropian që u shpreh kundër”, u shpreh Preçi. Ai tha se edhe rënia e ndjeshme e monedhës së euros, ku kursi i këmbimit është aktualisht 1 me 118,37 lekë, ka ardhur si pasojë e parave informale që qarkullojnë në vend. Eksperti i ekonomisë theksoi se forcimi i parasë përkundrejt euros nuk është në interes të qytetarëve, por të bankave dhe të qeverisë.“Një monedhë e fortë kombëtare nuk është tregues e shëndetit të ekonomisë por e zhbalancimit. Dëshmi e pakundërshtueshme e një oferte të rritur në tregun vendas. Shkak për rënien e euros është rritja e informalitetit. Qeveria dhe banka janë të lumtur, por bizneset nuk janë të favorizuara. Duhen monitoruar tregjet dhe kanalet përmes të cilave paratë informale hyjnë në ekonomi”, tha eksperti. Eksperti Preçi theksoi se shteti dhe bankat kanë rritur depozitat, por rritja e depozitave nuk është e shëndetshme nëse kapitali nuk absorbohet nga bizneset dhe qytetarët. Ai shprehu keqardhje për mënyrën se si qeveria menaxhoi të ardhurat shtesë nga rritja e çmimeve, ku subvencionoi ndërtuesit.“Nuk është shëndet pasurimi i depozitave, por thithja, absorbimi nga bizneset. Ndjej keqardhje për mënyrën e menaxhimit të të ardhurave suplementare të shkaktuara për rritjen e çmimet, pra, fakti që u shpërndanë te sipërmarrësit që iu cenua fitimi, jo ekzistenca”, tha ai.

Më të lexuarat