BREAKING NEWS

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali Berishës, ja kush është bashkëpunëtori i ngushtë me 3 dosje në SPAK që mund të hapë “Kutinë e Pandorës” për ish-kryeministrin

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët e zeza në SPAK, ja strategjia që po ndjek për të shpëtuar nga arresti me burg

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët
x
BREAKING NEWS

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri në rrëzimin e qeverisë, kreu i “Foltores” shton kërcënimet ndaj SPAK

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit, “Zëri i Amerikës” zbardh skenarin si kryeministri i dha miliona euro pasuri dhëndrit të kreut të “Foltores”

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit,
x
BREAKING NEWS

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë tradhtarësh dhe zbardh skandalet e ballistëve, ja mesazhi për Alimadhin dhe faktet që tregojnë se partizanët çliruan Shqipërinë nga nazistët e fashistët

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë
x
BREAKING NEWS

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i pamëshirshëm i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i
x
BREAKING NEWS

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron pronarët dhe tregon çfarë fshihet pas indeksimit, shoqata paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron
x
BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x

Ekonomia

Eksperti i ekonomisë rrendit problematikat që 'çekuilibrojnë' tregun e punës: Diferenca në paga... 

Eksperti i ekonomisë rrendit problematikat që

Igli Tola, ekspert për ekonominë, i ftuar në “A2 Business” nga Aurora Sulçe, ka folur në lidhje me atë se çfarë tregu i punës në vendin tonë ofron për gratë dhe vajzat.  
Sipas Tolës, jo vetëm në rastin e punës së paguar, por edhe në rastin kur bëjmë fjalë për të njëjtin pozicion pune, kemi diferencë në pagë mes meshkujve dhe femrave në Shqipëri.

Çfarë vende pune ofron sot tregu i punës për gratë, për të kuptuar që, a është ndonjëherë edhe zgjedhje e tyre?

Pavarësisht se kategorizimi dhe shpërndarja e punës tashmë po shkon drejt një barazie për shkak të të gjithë politikave, por edhe incentivave, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në rang global, përsëri duhet të themi që, jo vetëm në rastin e punës së paguar, por edhe në rastin kur bëjmë fjalë për të njëjtin pozicion pune, kemi diferencë në pagë mes meshkujve dhe femrave në Shqipëri.

Ndërkohë, po t shkojmë të shohim sektorët një nga një, jemi koshient që ato sektorë që kanë pagesa më të ulëta, shumë afër pagës minimale, sikurse sektori fason apo të tjerë të përafërt, normalisht dominohen nga gjinia femërore. Por kjo nuk do të thotë që kjo është diçka kategorike.

Kjo pasi kemi edhe raste pozitive suksesi, për shembull në administratën publike ku kemi një arritje të asaj barazie, apo shpërndarjeje të barabartë mes të punësuarve mes femrave e meshkujve.

Ka një paradoks të madh, që gratë dhe vajzat rezultojnë më të diplomuarat, dhe nga ana tjetër janë ato që paguhen më pak…

Po kjo ndodh sepse kur flasim për diplomim duhet të shohim edhe faktorin e emigrimit, duhet të shohim se sa hynë dhe sa dalin të gjinisë femërore në fakultet, për shkak të atij fenomeni që është gangrenë e vendit, që është emigrimi.