BREAKING NEWS

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90 dëshmitarët e mbrojtjes, GJKKO thërret Shkëlzen Berishën dhe 71 dëshmitarë të akuzës për aferën e “Gërdecit”

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90
x
BREAKING NEWS

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë Shkëlzen Berishën, ja çfarë pritet të thotë dëshmitari “kyç” i tragjedisë së Gërdecit

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë
x
BREAKING NEWS

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria pas sinjaleve të shërbimeve të huaja

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria
x
BREAKING NEWS

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe “Sky” me kriminelët, Balla paralajmëron "tërmet" në Policinë e Shtetit

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i pjesëmarrjes të deputetëve, nis dezertimi nga aksioni politik i ish-sekretarit të Përgjithshëm të PD

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i
x
BREAKING NEWS

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën në veri të Kosovës, ja dokumenti që zbërthen prapaskenat e bujshme

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën
x
BREAKING NEWS

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk programohen disbursime nga programi deri në 2025

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk
x
BREAKING NEWS

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë Toptani përballë Ismail Qemalit

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë
x

Ekonomia

Eksperti i ekonomisë zbulon cilët janë faktorët që rritën dhe ulën konsumin e energjisë këtë verë

Eksperti i ekonomisë zbulon cilët janë faktorët që

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli foli rreth faktorëve që kanë rritur dhe ulur konsumin e energjisë në verën e vitit 2023.

Në një intervistë televizive ai renditi 3 faktorë për secilin rast duke thënë se në këtë vit konsumi i energjisë është ulur.

Faktorët rritës të konsumit verë 2023:

28% më shumë turistë në krahasim me verën e vitit të kaluar
Korriku i këtij viti, muaji më i nxehtë i të gjitha kohërave në planet
U rrit numri i kondicionerëve në familje, biznese dhe zyrat e shtetit

Faktorët ulës të konsumit verë 2023:

U rrit numri i bizneseve me panele diellore
U rrit numri i familjeve me panele diellore për ngrohjen e ujit
U ulën humbjet jo-teknike nga punonjësit e OSHEE-së
Ndërsa sa i takon fashës 800 kë/orë, Çoçoli u shpreh se mund të mos vendoset përsëri në këtë vjeshtë.

“Nga maji qeveria e përmendi njëherë se mund të kemi rrezikun për rivendosjen e fashës, ndoshta e përmendi për të na nxitur. Edhe vitin e kaluar u kursye 11% dhe ai gogoli që na dukej fasha 800, dhe është realisht, për xhepin e familjeve tona, që mendohej se do vihej nga 1 tetori i 2022-shit, nuk u vu sepse u arrit të kursehej,” – u shpreh eksperti.