BREAKING NEWS

I akuzuar për korrupsion, Gjykata merr vendimin për Arlind Gjokutajn

I akuzuar për korrupsion, Gjykata merr vendimin për Arlind Gjokutajn
x
BREAKING NEWS

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr menjëherë vendimin e fortë për Gaz Bardhin

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr
x
BREAKING NEWS

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i kësaj bashkie në vend. Ja akuza e ngritur ndaj tij

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i
x
BREAKING NEWS

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE
x
BREAKING NEWS

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla bën veprimin që nuk pritej

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla
x
BREAKING NEWS

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në Shqipëri, java e ardhshme më e ftohta e vitit, ja temperaturat ekstreme që nuk janë parë në vendin tonë

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në
x
BREAKING NEWS

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit, Garda merr vendimin urgjent

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit,
x
BREAKING NEWS

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima
x

Ekonomia

Euro nis vitin me “mbarësi”, krahasuar me fundvitin e kaluar

Euro nis vitin me “mbarësi”, krahasuar me fundvitin e kaluar

Leku shqiptar është dobësuar përballë monedha të huaja. Viti 2023 ka sjellë një rimëkëmbje të monedhës europiane dhe dollarit amerikan kundrejt lekut. Tashmë euro po këmbehet me 114.23 lekë duke fituar gati 2 pikë në krahasim me fundit e vitit të kaluar.

Në javën e fundit të dhjetorit një euro u këmbye me 112.4 lekë duke prekur minimumin përgjatë vitit të shkuar .Ekspertë të këmbimit valutor por edhe vetë Banka e Shqipërisë e sqaronin këtë situatë me fluksin e lartë të eurove në treg, të sjella nga emigrantët për festat e fundvitit por edhe si pasojë e investimeve të huaja. Nivelin më të lartë për vitin 2022 euro e shënoi në fillim të marsit kur arriti në 127 lekë dhe që prej asaj kohë monedha e huaj ka parë luhatje të vazhdueshme.

Sipas vlerësimeve të ekspertëve monedha europiane pritet të vijoj të forcohet kundrejt lekut shqiptar. Një euro e fortë është negative për qytetarët që kanë kredi në euro pasi do të paguajnë më shtrenjtë këstet.

Edhe dollari amerikan ka pësuar një forcim përballë lekut shqiptar.Tashmë një dollar po këmbehet me 107 lekë nga 106 që ishte para disa ditëve. Zhvlerësimi i lekut kundrejt euros dhe dollarit është negative për sa i përket ecurisë së inflacionit në vend. Kjo pasi Shqipëria pjesën më të madhe të produkteve ushqimore i importon dhe i blen në euro ndërsa karburantet blihen në dollar.