BREAKING NEWS

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90 dëshmitarët e mbrojtjes, GJKKO thërret Shkëlzen Berishën dhe 71 dëshmitarë të akuzës për aferën e “Gërdecit”

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90
x
BREAKING NEWS

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë Shkëlzen Berishën, ja çfarë pritet të thotë dëshmitari “kyç” i tragjedisë së Gërdecit

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë
x
BREAKING NEWS

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria pas sinjaleve të shërbimeve të huaja

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria
x
BREAKING NEWS

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe “Sky” me kriminelët, Balla paralajmëron "tërmet" në Policinë e Shtetit

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i pjesëmarrjes të deputetëve, nis dezertimi nga aksioni politik i ish-sekretarit të Përgjithshëm të PD

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i
x
BREAKING NEWS

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën në veri të Kosovës, ja dokumenti që zbërthen prapaskenat e bujshme

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën
x
BREAKING NEWS

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk programohen disbursime nga programi deri në 2025

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk
x
BREAKING NEWS

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë Toptani përballë Ismail Qemalit

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë
x

Ekonomia

Çfarë po ndodh? Luhaten çmimet e importit, nafta dhe energjia në rënie

Çfarë po ndodh? Luhaten çmimet e importit, nafta dhe energjia

Çmimet e mallrave që importon Shqipëria po ulen gradualisht. Të tilla janë nafta e papërpunuar e energjia elektrike që janë ulur me 3%, ndërsa e kundërta ka ndodhur me barnat dhe veshjet. 

Çmimet e mallrave të importit po kthehen në normalitet pas rritjes së fortë në vitin 2022.

Sipas matjeve të përgjithshme të analizuara nga INSTAT, çmimet pësuan një rritje të papërfillshme me 0.2%, krahasuar me vitin e kaluar, ndërkohë që vazhduan të bien me 0.7% në raport me 3-mujorin e parë.

Indeksi i çmimeve të importit mat një sërë mallrash, dhe nëse shohim specifikisht secilin prej tyre, disa janë rritur 3 deri në 5 për qind.

Peshën e shtrenjtimin e mbajnë veshjet, produktet farmaceutike, furnizimi me ujë dhe menaxhimi i mbetjeve.

Nga ana tjetër, importi i energjisë elektrike, nënproduktet e naftës, metalurgjia dhe mobiljet panë rënie çmimi deri në 7%, çka shpjegon edhe rënien e përgjithshme të të gjitha çmimeve të importit.

INSTAT ka publikuar edhe tabelat për çmimet e prodhimit, ku vihet re një rritje vjetore e tyre në masën 7%.