BREAKING NEWS

Regjistrohen 25 raste të reja me Covid, asnjë viktimë në Shqipëri

Regjistrohen 25 raste të reja me Covid, asnjë viktimë në
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Ndërron jetë ish-deputeti i njohur i Partisë Demokratike

Lajm i trishtë! Ndërron jetë ish-deputeti i njohur i Partisë
x
BREAKING NEWS

Italia deklasifikon 4 mijë dokumente, mes tyre akte top sekret të misioneve në Shqipëri, në ato vite kryeministër ishte Ilir Meta, priten të zbardhen emrat e ministrave dhe magjistratëve shqiptarë

Italia deklasifikon 4 mijë dokumente, mes tyre akte top sekret të
x
BREAKING NEWS

“Rrezikojmë të njëjtin tmerr...”/ Erion Braçe thirrje urgjente të gjithë shqiptarëve: Mos keni frikë! Çohuni!

“Rrezikojmë të njëjtin tmerr...”/  Erion
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Vazhdojnë protestat masive kundër masave anti-Covid në Gjermani, mijëra njerëz zbarkojnë në rrugë, një burrë pësoi atak kardiak teksa u arrestua nga policia (DETAJET)

Degradon keq situata/ Vazhdojnë protestat masive kundër masave
x
BREAKING NEWS

THELLOHET TRAGJEDIA! Shpërthimi i bombolës së gazit brenda hotelit në Velipojë, pas 2 vajzave ndërron jetë edhe nëna. Ja si paraqitet gjendja e djalit të vetëm të familjes që ka mbijetuar

THELLOHET TRAGJEDIA! Shpërthimi i bombolës së gazit brenda
x
BREAKING NEWS

Alarmohen qytetarët në Elbasan, zbulohet një granatë në mes të rrugës, njoftohen me urgjencë forcat xheniere

Alarmohen qytetarët në Elbasan, zbulohet një granatë në
x
BREAKING NEWS

GJKKO nuk rihapi hetimin për Fatmir Mediun, SPAK bën një tjetër lëvizje

GJKKO nuk rihapi hetimin për Fatmir Mediun, SPAK bën një
x

Ekonomia

Çfarë po ndodh me euron, dollarin dhe frangun zvicerian?

Çfarë po ndodh me euron, dollarin dhe frangun zvicerian?

Euro u forcua kundrejt dollarit në tregjet ndërkombëtare mes rritjes së kërkesës nën ndikimin e propozimit gjerman-francez për një fond të përbashkët për të ringjallur ekonomitë evropiane.

Euro u forcua afërsisht 0.2 për qind në 1.0945 dollarë, afër niveleve dy-javore prej 1.09755 dollarë.

Në rrethana të tilla, indeksi i dollarit, i cili tregon vlerën e SHBA-së kundrejt gjashtë monedhave të tjera më të rëndësishme botërore, mbeti pranë nivelit më të ulët në tre javë prej 99,225 pikësh, i cili ra në tregtinë një ditë më parë.

Frangu zviceran, një “monedhë strehë” në të cilën investitorët shpesh investojnë në kohë të pasigurta për ekonominë, është forcuar kundrejt dollarit dhe euros, pasi investitorët kanë qenë më pak të prirur të marrin rreziqe.

Franca dhe Gjermania të hënën propozuan një fond të rimëkëmbjes prej 500 miliardë eurosh për të paguar grante për rajone dhe sektorë të goditur më rëndë nga pandemia e re me koronavirus dhe të lejojë Komisionin Evropian të huazojë në emër të BE-së.