BREAKING NEWS

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/ Nga masakrat tek atentatet, Policia në konferencë urgjente, zbardhen detajet e super-operacionit: Ishin vrasës me pagesë

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/
x
BREAKING NEWS

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal, arrestohen 15 persona të dyshuar për vrasje. Detajet

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal,
x
BREAKING NEWS

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA, prokurori i njohur i Tiranës fiton gjyqin në Strasburg

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA,
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Nëse publikohet Memex e gjithë organizata e Policisë së Shtetit rrëzohet, ja kush janë ata që cënohen më shumë

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën paralajmërimin e fortë: Nëse grupet kriminale marrin në dorë sistemin MEMEX do të ketë pasoja, kjo situatë...

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të FRPD: Kë gënjeni ju, budallenj na dini?

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po gënjejnë, institucionet e dinë shumë mirë se cilat sistemi janë sulmuar dhe ç’të dhëna janë marrë

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po
x
BREAKING NEWS

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Hakerat kanë tentuar sulmin në bankat e nivelit të dytë, po tentohet të...

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë
x

Ekonomia

Çfarë po ndodh me kursin e këmbimit? Euron nuk po e “mbajnë më këmbët”

Çfarë po ndodh me kursin e këmbimit? Euron nuk po e

Euro vijon të zhvlerësohet përballë lekut shqiptar. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë një euro është këmbyer gjatë së premtes me 116,58 lekë duke iu kthyer tendencës rënëse.

Monedha Europiane është dobësuar duke qëndruar në nivelin mesatar të muajve të verës edhe pse jemi në fund të muajit shtator dhe efekti i turizmit është minimal.Ekspertët theksojnë se se faktori kryesor formal, që  ndikon këtë rënie duket se vjen pjesërisht për arsye të rritjes së eksporteve çka ka sjellë më shumë të ardhura në euro.

Një element ndikues për tregun valutor shqiptar është dhe hyrja informale e Euros e cila ka ndikim ende të lartë në tregun valutor.

Po ashtu ekspertët thonë se një ndikim vjen edhe nga tregu ndërkombëtar, ku Euro këtë verë ka patur një zhvlerësim ndaj dollarit amerikan pasi  risku vijon të destabilizojë përpjekjet për rimëkëmbjen ekonomike të gjithë Europës.

Monedha amerikane ka pësuar një vlerësim të ndjeshëm edhe kundrejt lekut shqiptar.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë një dollar po shkëmbehet me 119,46 lekë niveli më i lartë i shënuar gjatë muajit shtator. Zhvlerësimi i euros parashikohet të vijojë për sa kohë do të vijojnë hyrjet masive në Shqipëri të parave informale dhe prurjeve sezonale.