BREAKING NEWS

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr menjëherë vendimin e fortë për Gaz Bardhin

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr
x
BREAKING NEWS

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i kësaj bashkie në vend. Ja akuza e ngritur ndaj tij

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i
x
BREAKING NEWS

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE
x
BREAKING NEWS

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla bën veprimin që nuk pritej

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla
x
BREAKING NEWS

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në Shqipëri, java e ardhshme më e ftohta e vitit, ja temperaturat ekstreme që nuk janë parë në vendin tonë

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në
x
BREAKING NEWS

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit, Garda merr vendimin urgjent

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit,
x
BREAKING NEWS

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima
x
BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x

Ekonomia

​Çfarë po ndodh? Çmimet globale të naftës pësojnë ndryshime

​Çfarë po ndodh? Çmimet globale të naftës

Çmimet globale të naftës arritën sot nivelin e tyre më të lartë në tre javë, pasi importuesi më i madh në botë i naftës bruto, Kina, njoftoi heqjen e disa kufizimeve të koronës, duke ushqyer shpresat për një rikuperim të kërkesës për karburant.

Çmimi i naftës së papërpunuar ndërkombëtare Brent u rrit me 0.70 për qind në 84.51 dollarë për fuçi në tregtim deri në orën 14:00 GMT, ndërsa nafta e papërpunuar amerikane WTI u hodh me 0.78 për qind në 80.18 dollarë për fuçi.

Këto janë nivelet më të larta të çmimeve për të dy llojet e naftës që nga 5 dhjetori. Rritja e çmimeve vjen pasi Komisioni Kombëtar i Shëndetit i Kinës njoftoi të hënën se do të heqë karantinën për udhëtarët që vijnë, duke filluar nga 8 janari. Kjo masë kufizuese ka qenë në fuqi që nga fillimi i pandemisë në Kinë.

“Kjo është sigurisht diçka për të cilën tregtarët dhe investitorët kanë shpresuar,” tha Naem Aslam, analisti kryesor i tregut në Avatrade, sipas Reuters. 

Ekspertët thonë se janë të shqetësuar se një reduktim i mundshëm i prodhimit rus dhe ndërprerja e furnizimeve në Shtetet e Bashkuara për shkak të motit dimëror do të nxisë rritje të mëtejshme të çmimeve të naftës.

Moska mund të ulë prodhimin me 500.000-700.000 fuçi në ditë në fillim të vitit 2023 në përgjigje të kufizimeve të çmimeve perëndimore të “arit të zi”, tha të premten zëvendëskryeministri rus Alexander Novak.

Rusia është prodhuesi i tretë më i madh i naftës në botë dhe ulja e vlerësuar e pompimit do të arrinte afërsisht 5-6 për qind të prodhimit ditor të vendit. Kjo mund të shtrëngojë gjithashtu situatën e ofertës në tregun global të energjisë, pasi pritet rikuperimi i kërkesës në Kinë.