Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

FOTO/ Ky është kursi i këmbimit për ditën e fundit të 2018

Postuar: 31/12/2018 - 08:56

Banka e Shqipërisë zbaton një regjim të lirë të kursit të këmbimit.
 
Vlera e lekut kundrejt valutave të huaja përcaktohet lirisht në tregun e këmbimit valutor. Luhatjet e kursit të këmbimit reflektojnë lëvizjen e lirë të mallrave e të kapitalit në shkëmbimet tregtare dhe financiare të Shqipërisë me partnerët e saj tregtarë.
 
Pa cenuar regjimin e një kursi të këmbimit të lirë, Banka e Shqipërisë mund të kryejë veprime në tregun valutor me objektiv përshtatjen e kursit të këmbimit me nivelin e përcaktuar nga faktorët bazë makroekonomike, shmangien e çrregullimeve dhe rritjen ose uljen e rezervës valutore.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/12/2019 - 16:22

Politikanët apo biznesmenët shqiptarë që kanë para të fshehura në parajsat fiskale do të bëhen publik.

Postuar: 15/12/2019 - 07:50

Për shkak të vendimeve të ashpra të dhëna nga gjykatat e Arbitrazhit vitet e fundit, qeveria ka v

Postuar: 14/12/2019 - 10:27

Kursi zyrtar i këmbimit valutor, datë 14.12.2019.

Postuar: 14/12/2019 - 07:34

Projekti i fiskalizimit dhe kostoja që do të sjellë ai tek bizneset ka qenë gjithashtu një nga te

Postuar: 13/12/2019 - 08:15

Kursi zyrtar i këmbimit valutor, datë 13 dhjetor 2019, publikuar nga Banka e Shqipërisë.

Postuar: 13/12/2019 - 07:13

Komisioni i Ekonomisë ka miratuar dje projektin e fiskalizimit.

Postuar: 13/12/2019 - 07:12

Ditën e djeshme është zbardhur lista e pestë e naftëtarëve, metalurgëve dhe minatorëve që përfito