Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Fuqizohet leku, bie ndjeshëm euro dhe dollari

Postuar: 16/04/2018 - 14:07

Monedha vendase është forcuar sot përkundrejt të gjitha monedhave kryesore të shportës. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro këmbehet sot në tregun vendas me 129.15 lekë, rreth 0.19 pikë më pak se një ditë më parë. Euro ka vijuar të mbajë të njëjtën tendencë rënëse me fundin e javës së kaluar, megjithatë pa prekur nivelin më të ulët të javëve që lamë pas. Edhe dollari amerikan ka vijuar të nënçmohet në vend. Një dollar këmbehet me 104.48 lekë, me 0.38 pikë më pak se fundi i javës së kaluar.

Valutat kanë pësuar rënie. Sot ka qenë afati i fundit i pagesës së TVSH-së, ndërkohë që të premtën është afati i fundit i pagesës së sigurimeve. Sipas ekspertëve të kursit të këmbimit monedha zhvlerësohet me afrimin e këtyre afateve, duke qenë se bizneset nxitojnë të thyejnë valutën për të shlyer detyrimet.

Forcimi i Euros në tregjet ndërkombëtare ka bërë që dollari të reflektojë rënie në tregun vendas. Të gjitha monedhat kryesore të shportës kanë shënuar rënie, duke qenë se euro është e fortë në bursa dhe i ulët në vend./Monitor

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/04/2018 - 08:21

Megjithëse Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka apeluar disa herë drejt bankave për rritje të kreditimit, këto të fundit duket se po bëjnë krejt të kundërtën. Nga dita në ditë, bankat sa vijnë dhe i shtrëngojnë kushtet e kreditimit, duke ulur rrjedhimisht kështu dhe kredidhënien.

Postuar: 20/04/2018 - 18:33

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë i ka nisur letër-propozimin zyrtar kompanisë koncesionare Albania Highway Concession që menaxhon mirëmbajtjen e rrugës Milot-Morinë për

Postuar: 20/04/2018 - 14:20

INSTAT publikoi të dhënat mbi përdorimin e burimeve të brendshme natyrore në ekonomi.

Postuar: 20/04/2018 - 13:48

Ikja e kompanisë Sun Petroleum (shumicë e pakicë), e cila tregtonte karburant në pikat e Gulf dhe ndërpreu aktivitetin, pasi kishte shitur qindra tollona, ka hapur sërish kutinë

Postuar: 20/04/2018 - 08:19

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj ka zhvilluar një takim pune me Shoqatën e Ndërtuesve, për të diskutuar për paketën e re fiskale të pritshme.

Postuar: 20/04/2018 - 08:13

Ministria për Infrastrukturën dhe Energjinë vazhdon shqyrtimin e aplikimeve në funksion të dëshmive të Statusit të Naftëtarit.

Postuar: 19/04/2018 - 18:19

Monedha e përbashkët ka fituar pikë ndaj lekut vendas per të dytën ditë radhazi.