Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gent Sejko jep alarmin: Informaliteti fenomen i gjerë në ekonomi, rrezik serioz për stabilitetin ekonomik dhe financiar të vendit

Postuar: 15/11/2017 - 07:56

Informaliteti mbetet një fenomen me një shtrirje ende të gjerë në ekonominë shqiptare, aq sa mund të konsiderohet një rrezik serioz për stabilitetin ekonomik dhe financiar të vendit. Alarmi vjen nga Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko. Në fjalën e mbajtur ditën e djeshme në konferencën e dytë të Shoqatës Shqiptare të Bankave, Sejko vlerësoi kontributin e sektorit bankar në luftën kundër informalitetit, ndërsa nënvizoi se reforma ndaj informalitetit është ndër më prioritaret për autoritetet shqiptare ndaj dhe apeloi sektorin bankar, që me rrjetin e tij, ekspertizën dhe njohuritë që zotëron të ofrojë ndihmesën e tij në këtë qëllim të përbashkët.

Apeli për kreditimin

Sikurse dhe herë të tjera më parë, guvernatori Sejko përsëriti sërish dje në drejtim të bankave apelin për rritjen e kreditimit. Teksa risolli në vëmendje situatën e krijuar me kreditë e këqija pas krizës globale, Sejko tha se tashmë kemi të bëjmë me një situatë krejt tjetër, pasi kreditë e këqija kanë zbritur në minimum dhe bankat gëzojnë shëndet të plotë financiar. Nisur nga kjo, ai u kërkoi bankave që të jenë më aktive në kredidhënie. “Ajo çfarë dua të theksoj është fakti që situata aktuale është e ndryshme nga ajo e disa viteve më parë. Treguesi i kredive me probleme po ulet vazhdimisht, duke regjistruar një nivel prej rreth 10 pikë përqindjeje më të ulët se piku i tij në vitin 2014. Falë përpjekjeve të përbashkëta, bilancet e sistemit janë sot më të shëndetshme, situata e likuiditetit është optimale, e ndërkohë dhe çmimet e tij janë ulur në nivele historike. Si rrjedhojë, jam i mendimit se industria bankare duhet të adoptojë një përqasje më aktive në thellimin e ndërmjetësimit financiar, që në analizë të fundit do të thotë fuqizim i aktivitetit të kreditimit”, deklaroi Sejko. Sipas Raportit të fundit të Stabilitetit Financiar, gjashtëmujori i parë i vitit 2017 e gjen sistemin bankar, financiarisht më të shëndetshëm. Ky fakt, për Sejkon të bën të besosh se aktorët e tij, të cilët ndikojnë në formë të padiskutueshme krahun e ofertës në kredinë për ekonominë, duhet të priren të jenë më aktivë. Nga krahu tjetër, vlerësimet janë optimiste edhe përsa i takon kërkesës për kredi. Më konkretisht, rezultatet e vrojtimit mbi gjendjen financiare dhe huamarrjen e ndërmarrjeve, në gjysmën e parë të vitit 2017, tregojnë për një përmirësim të situatës financiare të bizneseve dhe ky optimizëm karakterizon si të ardhmen afatshkurtër, ashtu dhe atë afatmesme. Vitet e fundit, Banka e Shqipërisë, në bashkëpunim me legjislativin dhe ekzekutivin shqiptar, ka ndërmarrë një sërë lëvizjesh, përfshirë këtu dhe ndryshime ligjore, të cilat ishin ngritur si shqetësime nga industria. Duke qenë të ndërgjegjshëm për dobishmërinë e tyre, Sejko tha se u ndërmorën këto ndryshime dhe rezultatet tashmë janë konkrete. Bilancet e bankave janë pastruar dhe gjendja financiare paraqitet më e shëndetshme. Pikërisht për këtë arsye, në emër të institucionit që drejton, guvernatori Gent Sejko kërkoi që brenda niveleve të logjikshme të prudencës, të shfrytëzohet çdo mundësi dhe hapësirë për të identifikuar projekte dhe plane biznesi që meritojnë të mbështeten. “Ka ardhur momenti që kredidhënia të zërë vendin që i takon në mbështetjen e ekonomisë, dhe kjo kërkon profesionalizëm, energji, integritet dhe përkushtim”, vuri në dukje Sejko. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 12

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/02/2018 - 21:00

Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj ka zhvilluar këtë të martë një takim me sipërmarrjen austriake në vend, ku i ka ftuar biznesmenët të investojnë në Shqipëri. Ahmetaj tha se interesi ekonomik i Austrisë është rritur.

Postuar: 20/02/2018 - 07:55

Bankat vijojnë të mbajnë norma mjaft të ulëta interesi për depozitat, ç’ka ka bërë që qytetarët të mendojnë rrugë të tjera alternative për të “strehuar” kursim

Postuar: 19/02/2018 - 20:54

Në kuadër të punimeve të Forumit të Biznesit Shqipëri-Itali zhvilluar sot në Tiranë, ku një Mision ekonomik i kryesuar nga zv.

Postuar: 18/02/2018 - 10:16

Projekt vendimi i përgatitur nga Autoriteti i Komunikimeve Elektronike për përjashtimin e Albtelekom nga detyrimi për të mbajtur tarifat on- net të njëjta me ato off-net dhe që

Postuar: 17/02/2018 - 11:53

Gjatë vizitës në qarkun e Durrësit, Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi është ndalur në një serrë organike, ndërtuar me një teknologji bashkëkohore. &nb

Postuar: 17/02/2018 - 10:09

Më shumë se 350 delegatë nga Italia, nga Institucione, Ente, Shoqata, Banka dhe rreth 200 sipërmarrje italiane, të cilat së bashku arrijnë një vëllim xhiroje mbi 17 miliardë eur

Postuar: 17/02/2018 - 10:03

Pas kompanive celulare, Vodafon dhe Telekom, është Autoriteti i Konkurencës ai që hedh poshtë pretendimet e Autoritetit të Komunikimeve Elektronike dhe Postare, se është konsult