BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Përfundon numërimi i votave, kush janë 6 gratë e zgjedhura anëtare të Kryesisë së PD-së

Përfundon numërimi i votave, kush janë 6 gratë e zgjedhura
x
BREAKING NEWS

Përfundon numërimi i votave për anëtarët e Kryesisë së PD-së, cili është kandidati më i votuar (Emri)

Përfundon numërimi i votave për anëtarët e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Fushë Arrëz/ Zbardhen detaje të reja, si humbën jetën nëna me dy vajzat

Tragjedia në Fushë Arrëz/ Zbardhen detaje të reja, si
x
BREAKING NEWS

Ngjarja e rëndë/ Bien në kontakt me energjinë elektrike, vdes nëna me dy vajzat (Emrat)

Ngjarja e rëndë/ Bien në kontakt me energjinë elektrike,
x
BREAKING NEWS

Tragjedi në Fushë Arrëz/ Bie në kontakt me energjinë elektrike, vdes nëna me dy vajzat

Tragjedi në Fushë Arrëz/ Bie në kontakt me energjinë
x
BREAKING NEWS

Ndarja nga jeta e ish-Presidentit Nishani, Ambasada amerikane shpreh ngushëllimet: Kontributi i tij për PD, zhvillimin e Shqipërisë dhe marrëdhëniet SHBA-Shqipëri do të mbahen mend

Ndarja nga jeta e ish-Presidentit Nishani, Ambasada amerikane shpreh
x
BREAKING NEWS

Publikohen pamjet/ U bllokua për 12 orë në humnerë, ja momenti kur KFOR-i dhe ekipi RENEA-s shpëtojnë oficerin (Video)

Publikohen pamjet/ U bllokua për 12 orë në humnerë, ja
x

Ekonomia

Giulio Tremonti: Lufta në Ukrainë shënoi fundin e globalizmit, ky është fillimi i një rendi të ri

Giulio Tremonti: Lufta në Ukrainë shënoi fundin e globalizmit, ky

Globalizmi nuk ekziston më. Lufta në Ukrainë i dha goditjen finale, e cila pas pandemisë shënoi fundin e globalizmit dhe ridimesionimin e nocionit shtet. “Unë besoj se globalizimi ishte i pashmangshëm. Por gabimi i përqendrimit dhe sinkopimit të tij në vetëm disa dekada ishte i shmangshëm. Ai është jashtëzakonisht i specializuar. Gjëja e duhur në një kohë të gabuar ka rezultuar e gabuar”, thotë profesori Tremonti në një intervistë të tij.

Ditët e fundit, duke komentuar sulmin rus ndaj Ukrainës, Larry Fink, president i BlackRock (siç nënkupton edhe emri, guri i zi biblik i globalizimit), tha se "globalizimi nuk ekziston më". Profesor Giulio Tremonti, a është vërtet kështu?

"Marrëdhënia midis luftës në Ukrainë dhe fundit të globalizimit gjeneron një keqkuptim spektakolar dhe të çmendur. Nuk është lufta që i dha fund globalizimit, por është fundi i globalizimit që solli luftën."

Ku eshte gabimi?

"Mendimtarët" bashkëkohorë ngatërrojnë gishtin me qiellin. Gishti i budallenjve që shtrihet drejt një qielli të stuhishëm. Bota e globalizimit ishte një botë në të cilën plejada e tregut ishte lart dhe shtetet ishin poshtë për të konkurruar në mënyrë paqësore me ekonomitë e tyre. Bota që po lind, por që ishte mirë e parashikueshme me fundin e globalizimit, është përkundrazi një botë e furishme. Ishte e vështirë të parashikohej se në cilin vit dhe vend, por për vite me radhë kurba fatale e historisë ishte e dukshme."

Kur filloi gjithçka?

“Globalizimi si ideologji fillon pas vitit 1989, Lufta e Ftohtë mbaroi, Muri i Berlinit ra dhe zhvillohet si një “utopi” në vitet në vijim, e përgatitur në qarqet e “të ndriturve” që e konsideruan të domosdoshme kapjen e “momentumit”: tani ose kurrë më. Poeti i oborrit ishte Fukuyama, i cili ishte një poet në fund të historisë, por sigurisht jo vetëm kjo: ai ishte udhëkryqi midis interesave kolosale në Azi dhe idealeve të reja të paqes.

Gjithçka ndodhi shumë shpejt...

"Sekuenca u përshpejtua në një mënyrë mbresëlënëse. Në maj 1994, në OBT në Marrakech, vetë fjala "tregti" përqendroi vizionin politik të një bote të dominuar nga tregu."

Atëherë si ka ndryshuar bota?

"Zinxhiri shtet-territor-pasuri është thyer. Pasuria ka hyrë në republikën ndërkombëtare të parasë dhe interneti ka dalë nga arkat ushtarake. Kombinimi i fundit të kufijve shtetërorë dhe rritjes vertikale të rrjetit, me shtimin e ideologjisë globaliste, ato kanë prodhuar ndryshime aq të shpejta dhe intensive sa janë të paprecedentë në histori”.

I kujt ishte faji?

"Google nuk fal. Ndërsa tempulli i globalizimit shembet, shamanët dhe shëruesit, monetaristë dhe asteristët, profetët e së nesërmes dalin në kërkim të shpëtimit. Tashmë në fillim të shekullit të njëzetë bota ishte ndërkombëtare, tregtia ishte intensive, e strukturuar në një shkallë të industrisë, elitat udhëtonin duke përdorur frëngjisht si gjuhë automjeti dhe çeqet e udhëtimit si mjet pagese. Por më pas erdhi viti 1914 si provë se ky ishte vetëm Belle Époque, por dallimet, pasionet, mitet, Kombet."

A mund të bëhet ndonjë gjë për ta parandaluar atë?

"Ndryshe nga shumë kontigjente të penduar, unë besoj se globalizimi ishte i pashmangshëm. Por gabimi i përqendrimit dhe sinkopimit të tij në vetëm disa dekada ishte i shmangshëm. Ai është jashtëzakonisht i specializuar. Gjëja e duhur në një kohë të gabuar ka rezultuar e gabuar. Asnjëherë. A ka pasur në histori një ndryshim kaq intensiv në një kohë kaq të shkurtër. Dureja e gjatë e Braudel nuk pretendohet, por mund të konsiderohet e çmendur siç u bë dhe mendohej në pak vite."

Kur ishte ndikimi?

"Për vite me radhë globalizimi ka shkuar më tej, si një utopi. Dhe utopi do të thotë "mungesë e vendit", e cila është kuintesenca e vetë globalizimit. Kriza e kësaj ideologjie vjen qysh në vitin 2008, me krizën financiare në Amerikë dhe Evropën Veriore. Fillon nga shpërthimi i subprimes por është thelbësore të kuptohet arsyeja e subprime. Kapitali shkoi në Azi në kërkim të fuqisë punëtore të lirë, efekti i humbjes së të ardhurave në Perëndim u kompensua pikërisht me subprime. Në atë moment. dy vizione të ballafaquara: ai i qeverisë italiane e cila e konsideroi të nevojshme hartimin e rregullave për ekonominë reale. Traktati u quajt standardi ligjor global dhe ishte kalimi nga tregtia e lirë në tregtinë e ndershme. U votua në asamblenë e OECD neni 4 ka pasur respektim të rregullave mjedisore dhe higjienike..."

Çfare ndodhi me pas?

"Standardi Ligjor Global u mund nga Bordi i Stabilitetit Financiar: nuk na duheshin më rregulla për ekonominë, vetëm disa kritere teknike për financat."

Në atë kohë president ishte Draghi...

"Më duket se mbaj mend diçka të ngjashme ... Që atëherë dhe ende ka munguar stabiliteti i shpresuar, por, përkundrazi, ka pasur një paqëndrueshmëri të prodhuar nga krijimi i parave nga asgjëja: nga paratë e helikopterëve te "çfarëdo që të duhet". ', deri në doktrinat Chigiane sipas të cilave borxhi është një problem i shekujve të kaluar. Shifrat aktuale janë të tmerrshme. Financat janë me realitetin në një raport tre me një, si asnjëherë në histori. Njësia e llogarisë ka shkuar nga miliardë në trilionë. Në këtë kurbë të Historisë erdhi lufta në Ukrainë."

A mund të jetë ky grusht shteti i hirit për globalizimin?

"Pandemia kishte hakuar tashmë softuerin e globalizimit, pastaj erdhi lufta. Por, edhe pas luftës, nuk do të jetë fundi, por kam frikë nga parimi i çrregullimit të sjellë nga inflacioni, i cili ishte tashmë aty më parë dhe që ka qenë gjithmonë, ishte taksa për të varfërit dhe më pas fundi i iluzioneve monetare që gjallëruan mesazhin e qeverisë vitin e kaluar: na thanë se ne do të jemi lokomotiva e Evropës, numrat realë u injoruan, numrat e rremë u shpikën, Triumfi i autobusit dykatësh në futboll, i festuar në Palazzo Chigi, u përplas menjëherë në cep të Maqedonisë së Veriut.