BREAKING NEWS

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte vënë në dispozicion të bandës së drogës”, Alibeaj reagon ndaj arrestimit të ish-shefit të policisë: Trafiku bëhej me bekimin e kryeministrit dhe ekzekutohej nga Saimir Tahiri

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte
x
BREAKING NEWS

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga arrestimi, ja ku ishte fshehur fshehur për 5 vite ish-shefi i policisë që u arratis nga Muriqani

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga
x
BREAKING NEWS

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve, arrestohet në Berat ish-shefi i Policisë së Dhërmiut

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve,
x
BREAKING NEWS

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do të jenë subjekt i drejtësisë”, paralajmërimi i fortë i Vangjelit: ‘Moti politik’ do të bëhet shumë më i nxehtë në shtator

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do
x
BREAKING NEWS

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe vështirësi të madhe policinë”, Klodiana Lala zbardh detaje të reja nga humbja e kontakteve me Martinajn: Ja cilat janë tre zonat që po hetohen

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe
x
BREAKING NEWS

“Shkatërrimi i ndërtesave gjatë tërmetit, erdhi si pasojë e korrupsionit”, Meta plas deklaratën e fortë dhe akuzon qeverinë: Durrësi nën presionin e mafies

“Shkatërrimi i ndërtesave gjatë tërmetit, erdhi si
x
BREAKING NEWS

Mister fati i Ervis Martinajt, Klodiana Lala zbulon mesazhin e tij të fundit

Mister fati i Ervis Martinajt, Klodiana Lala zbulon mesazhin e tij të
x
BREAKING NEWS

“Rrethi atyre që duan destabilizimin e Malit të Zi po ngushtohet!”, Dritan Abazoviç bën deklaratën e fortë dhe i bën thirrje Prokurorisë: Ata që duan të më ‘heqin kokën’, të nxitojnë, pasi...

“Rrethi atyre që duan destabilizimin e Malit të Zi po
x

Ekonomia

Guvernatori Sejko vlerëson Amnistinë Fiskale dhe kërkon të bëhet kujdes se mos pastrohen paratë e krimit, paralajmëron rritje të inflacionit

Guvernatori Sejko vlerëson Amnistinë Fiskale dhe kërkon të

Në përpjekje për të ulur inflacionin, që është në normat më të larta të 20 viteve të fundit, Banka e Shqipërisë mori vendimin për rritjen e normës bazë të interesit për herë të dytë brenda pak muajsh. Aktualisht norma bazë ka shkuar në 1.25% nga 1% që ishte me vendimin e marrë në qershor. Në një konferencë për mediat, guvernatori Gent Sejko u ndal edhe tek amnistia fiskale, i cili tha se sjell përfitime për buxhetin e shtetit por edhe formalizmin e ekonomisë. Ai theksoi se duhet pasur kujdes që të mos pastrohen paratë e krimit dhe korrupsionit. Por sipas Sejkos, duhet pasur kujdes që të shmangin pastrimin e parave të pista, që vijnë nga krimi dhe korrupsioni. Ai tha se amnistia fiskale nuk duhet të jetë e vazhdueshme.“E shohim me kosto dhe benfite, përfitimet kryesore janë injektimi, përmirësimi i të ardhurave në buxhetin e shtetit, kryesorja është formalizmi i ekonomisë, kemi një objektiv, rritjen e numrit të llogarive bankare dhe futjen maksimale të parasë jashtë sistemit bankar në sistemin bankar. Në drejtim të përfshirjes financiare amnistia do jepte një impakt pozitiv. Ka edhe kosto që lidhen me shmangien e parave të krimit dhe korrupsionit, nuk duhet të lejojmë që të pastrohen paratë dhe në esencë duhet të mos krijohet koncepti i amastive të vazhdueshme”, tha Sejko Guvernatori i Bankës Gent Sejko thotë se në tremujorin e tretë pritet niveli më i lartë i inflacionit, që mund të luhatet në 7-8%.“Infalcioni, e përmenda, ne presim që niveli maksimal i inflacionit do të arrihet, në tremujorin e tretë do jemi ën nivelin maksimal. Presim shifrën e updatuar për muajin qershor, është për tu parë. Shifrat janë surprizues në këtë periudhë se ekonomitë janë duke u përballur me kriza të njëpasnjëshme. Rritja ekonomike e tremujorit të parë ishte mbi pritshmëritë tona. Nuk mund 7 dhe 8 % kjo është për tua parë. Do kemi një rritje ekonomik ekëtë vit midis 3 dhe 4%”, tha Sejko.

Rritja ekonomike

Sejko tha se ecuria e ekonomisë në vendit tonë mbetet një sfidë serioze për shkak të rritjes së çmimeve në tregjet botërore e shtrëngimi të kushteve financiare. Sejko u shpreh se rritja ekonomike e vendit tonë do të vijë në ngadalësim, në krahasim me tremujorin e parë të vitit. Por sipas tij, rritja do të jetë e mjaftueshme sa për të ruajtur shëndetin e bilanceve të familjeve dhe bizneseve shqiptare.“Ecuria e ekonomisë në periudhën vijuese mbetet subjekt i sfidave serioze. Rritja e çmimeve ne tregjet botërore ngadalësimi i pritur i ekonomisë në eurozonë, do të ketë një ndikim të kundërt për inflacionin dhe rritjen ekonomike në vend. Ekonomia do vijojë në horizont afatmesëm të rritet në mënyrë solide. Ritmi do të jetë në ngadalësim me tre mujorin e parë por do të ruajë bilancin e bizneseve dhe familjeve shqiptare. Nga ana tjetër inflacioni do të vijojë të mbetet i lartë. Norma do kulmojë në 3 mujorin e 3 dhe do të bjerë në 3 mujorët në vijim. Këshilli Mbikqyrës rriti me 0.5 pikë përqindje normën e interesi. Kjo do të krijojë kushte të përshtatshme për kthimin e inflacionit në normalizim”, tha ai.

Më të lexuarat