BREAKING NEWS

EMRI/ Ngjarje e rëndë në spitalin e Gramshit, pacienti hidhet nga kati i katërt, zbardhen detajet e para

EMRI/ Ngjarje e rëndë në spitalin e Gramshit, pacienti hidhet nga
x
BREAKING NEWS

30 minuta para seancës, Berisha bën lëvizjen e papritur, ja çfarë po ndodh në selinë blu

30 minuta para seancës, Berisha bën lëvizjen e papritur, ja
x
BREAKING NEWS

“Akt kriminal”/ Ish-kryetari socialist i këtij qyteti denoncon Partinë Socialiste: Nuk më lejojnë të...

“Akt kriminal”/ Ish-kryetari socialist i këtij qyteti denoncon
x
BREAKING NEWS

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen
x
BREAKING NEWS

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit më tmerrove

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon "skenarin" e fushatës: Më duket masë joshëse, sepse përballë një kandidati të pushtetshëm mediatikishit...

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon
x
BREAKING NEWS

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i sherrit me dy viktima në Kavajë

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i
x

Ekonomia

INSTAT njofton se censusi do nisë në muajin shtator, kush refuzon regjistrimin e popullsisë gjobitet deri në 100 mijë lekë

INSTAT njofton se censusi do nisë në muajin shtator, kush refuzon


Pas shtyrjes me dy vite, në 2023 INSTAT parashikon të zhvillojë procesin e regjistrimit të popullsisë dhe banesave. INSTAT thonë se ky proces do të nisë në 18 shtator dhe puna në terren do të zgjasë 6 javë. Drejtorja e këtij institucioni, Elsa Dhuli, jep disa të dhëna lidhur me metodën që do te përdoret si dhe si do të veprohet me pyetjet mbi etninë dhe fenë që u bënë objekt debatesh në censusin e fundit.“Do të jenë 8 mijë qytetarë të angazhuar të cilët do të mbledhin të dhëna në terren. Pjese e pyetjeve do të jenë edhe ato që lidhen me ndërtesën ku banohet si dhe disa pyetje për bujqësinë. Ato do të jenë të dhëna thjesht informative për INSTAT. Ndërkohë sa i përket pyetje për entinë, fenë dhe gjuhën, qytetarët kanë të drejtën të mos përgjigjen”, u shpreh Elsa Dhuli. Edhe në këtë census do të trokitet derë më dere, por risia është që do të përdoret teknologjia në procesin e regjistrimit.“Metoda që do të përdorim do të jetë tradicionale, do të shkojmë derë më derë, por jo më me letër, por me tablet, pra do të përdorim teknologjinë për një proces më të shpejtë. Të gjitha të dhënat do të mblidhet për 6 javë dhe më pas do të nevojiten afro 7 muaj kohë për përpunimin e tyre dhe nxjerrjen e rezultat final, cka do të thotë qershor 2024 censusi do të jetë gati”, u shpreh drejtorja e INSTAT.Por ligji parashikon edhe penalitete, në rast se qytetari refuzon të japë informacion, gjoba vijon nga 50 deri 100 mijë lekë.Censusi ishte planifikuar të zhvillohet në vitin 2020, por u shty prej pandemisë. Në 2021 u shty sërish për shkak të zgjedhje parlamentare, e vitin e kaluar prej krizës. Regjistrimi parashikohet të zgjasë dy muaj me një kosto prej rreth 16 milionë euro. Censusi i fundit është zhvilluar në vitin 2011, ku rezultoi se popullsia ishte 2,821,977, me një rënie prej 8%, nga regjistrimi i vitit 2001.