BREAKING NEWS

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e fortë: Duan të heqin Edi Ramën

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së reagon mbi çështjen "McGonigal": Rama nuk mund të jetë kryeministër i shqiptarëve

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e skandalit “Mcgonigal” dhe hedh dyshime të forta: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar ish-agjentin e FBI-së, nuk jap detaje për çfarë biseduam, por..

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar
x
BREAKING NEWS

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu zbulon politikanin e lartë: Ka marrë një goditje të fortë politike dhe mediatike

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu
x
BREAKING NEWS

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon ashpër: Edi Rama nuk mund të shpëtojë, shkatërroi imazhin e Shqipërisë

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon
x
BREAKING NEWS

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e ndajnë atë nga Berisha

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e
x
BREAKING NEWS

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet ashensori me njerëz brenda në Tiranë

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet
x

Ekonomia

Interesat e bonove të thesarit shënojnë ulje, tërhiqen investitorët, qeveria emeton 16.3 miliardë lekë, por blihen 10 miliardë

Interesat e bonove të thesarit shënojnë ulje, tërhiqen

Pas një rritje të pandërprerë që nga vera e këtij viti, për herë të dytë bonot e thesarit me maturim 12 mujor kanë shënuar rënie të normave të interesit. Në ankandin e kësaj jave, bonot 1-vjeçare u shitën me normë mesatare interesi 5.47% rënie e dukshme krahasuar me atë të fundit të nëntorit, kur norma mesatare ishte 5.8%.Në ankandin e mesit të nëntorit bonot e thesarit shënuan edhe vlerën më të lartë prej 5.83%. Bie në sy edhe se Qeveria nuk ka marrë dot gjithë sasinë e borxhit që ka kërkuar. Shuma e kërkuar ka qenë 16.3 miliardë lekë, afërisht 160 milionë dollarë, nga e cila është pranuar prej investitorëve shumë prej 10 miliardë lekësh apo afërisht 100 milionë dollarësh.Që nga vera e këtij viti, norma e fitimit që ofrojnë letrat me vlerë për investitorët është dyfishuar. Kujtojmë që në verën e këtij viti bonot e thesarit me maturim 1 vjeçar shiteshin me normën mesatare të ponderuar 2.84%, ndërkohë që praktikisht yeldet janë rritur me më shumë se dyfish.Kjo solli ndryshimin e sjelljes për të gjitha aktorët e tregut. Në ankandet e fundit kemi pasur prezencë të fortë të bankave në tregun e bonove të thesarit me afat maturimi 12-mujor, ndërkohë që është ulur prania e individëve. Për t’u sjellë në vëmendje është se Banka e Shqipëria rihapi së fundmi edhe sportelet e bonove të thesarit, ku u mundësohet individëve kryerja e veprimeve me instrumentet e borxhit qeveritar.Ndërsa bankat u qëndruan më së shumti larg letrave me vlerë për gjithë gjysmën e parë të vitit, ato tashmë kanë ndryshuar tërësisht sjellje duke shtuar me rreth 130 milionë dollarë investimet, ndërkohë që e kundërta ka ndodhur me individët, të cilët kanë ulur praninë në këtë treg. Sjellje ka ndryshuar edhe qeveria, e cila shtoi ndjeshëm huamarrjen gjatë tremujorit të tretë, në një kohë që gjatë dy tremujorëve të mëparshëm nuk arrinte të plotësonte dot shumat e kërkuara.