BREAKING NEWS

Shqipëria "shkundet" nga tërmeti, ja epiqendra dhe magnituda

Shqipëria "shkundet" nga tërmeti, ja epiqendra dhe magnituda
x
BREAKING NEWS

“Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë”/ Artan Hoxha flet me emra dhe plas ‘bombën’: Do goditet shumë lartë! SPAK më ka thirrur dhe mua të dëshmojë për këtë dosje!

“Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë”/
x
BREAKING NEWS

Konflikti me kryebashkiakun Dritan Leli dhe drejtorit të bashkisë që përfundoi të shoqëruar në polici/ Reagon ‘flakë për flakë’ UKV, sqaron gjithë situatën

Konflikti me kryebashkiakun Dritan Leli dhe drejtorit të bashkisë
x
BREAKING NEWS

Ndizen gjakrat, Basha i hedh dorashkën me dosjen kriminale të amerikanëve, Berisha paralajmëron me shkarkimin e kreut të PD, Fieri sfida e radhës

Ndizen gjakrat, Basha i hedh dorashkën me dosjen kriminale të
x
BREAKING NEWS

Milaim Zeka paralajmëron arrestimin e Berishës, Roland Bejko akuzon ish-kryeministrin se po tenton grusht shteti brenda partisë

Milaim Zeka paralajmëron arrestimin e Berishës, Roland Bejko akuzon
x

Ekonomia

Kadastra nxjerr listën, 297 familje marrin lejet e legalizimit, ja emrat në çdo qytet të vendit

Kadastra nxjerr listën, 297 familje marrin lejet e legalizimit, ja emrat

Agjencia Shtetërore e Kadastrës ka përfunduar nxjerrjen e lejes së legalizimit për 297 familje në të gjithë vendin. Lajmin e ka bërë të ditur Kadastra përmes një njoftimi të publikuar në faqen e saj zyrtare. Në njoftim përcaktohet se, për javën e para të shtatorit janë shqyrtuar me qindra dosje dhe duke patur parasysh kriteret në ligjin e legalizimit janë kualifikuar si fitues 297 familje, të cilat mund të paraqiten pranë zyrave kadastrale të zonës që i mbulon dhe të tërheqin certifikatën e legalizimit. Sakaq, Kadastra bën me dije se zyrat kadastrale duhet të publikojnë emrat e fituesve, por edhe të njoftojnë për riaplikim ata të cilët në herën e parë iu janë gjetur mangësi në dokumentacion. Sipas njoftimit, Kadastra iu kthen këtyre të fundit mbrapsht dokumentet për një periudhë të caktuar kohore, në mënyrë që ata të plotësojnë të gjitha vërtetimet e nevojshme dhe të aplikojnë sërish për legalizimin e shtëpisë. “Drejtoritë vendore e ASHK Tepelenë, Tiranë, Vlorë dhe Kukës bëjnë afishimin publik për qytetarët, në zbatim të” Përcaktimin e Proceseve Kalimtare të Pronësisë Në Republikën e Shqipërisë ” dhe VKM nr. 1040 “Për përcaktimin e rregullave në zbatim të kritereve të legalizimit dhe miratimin e modelit të aktit të legalizimit për ndërtimet pa leje” Drejtoria Vendore ASHK-së ka bërë te mundur përfundimin e procedurave të legalizimit për subjektet e mëposhtëm. Publikimi i kërkesave për afishim të subjekteve që po trajtohen nga ASHK bëhet për një periudhë 30 ditore. Bashkëlidhur po ju vendosim në dispozicion listën e subjekteve përfitues”, thuhet në njoftimin e Kadastrës.

Vazhdojnë aplikimet për legalizime

Ndër të tjera bëhet e ditur se, aplikimet për të marrë certifikatën e legalizimit vazhdojnë. Në muajt e fundit interesi ka qenë akoma më i lartë duke qenë se lehtësimi nga pandemia jep mundësinë për të siguruar më shpejt dokumentet dhe zyrat punojnë më intensivisht në shqyrtimin e tyre. Sakaq, Kadastra bën me dije se, fakti që qytetarët nuk janë të detyruar të paguajnë taksën e infrastrukturës për t’u pajisur me leje legalizimi ka ndihmuar shumë në përshpejtimin e procesit. Për të qenë më të qartë, nëse deri në dy vite më parë qytetarët pasi u kishte dalë emri për të tërhequr tapinë duhej domosdoshmërisht të paguanin taksën e infrastrukturës në bashki, në të kundërt nuk do mund të tërhiqnin dokumentin e legalizimit dhe as certifikatën e pronësisë. Por duke parë që ky rregull po i largonte familjet të aplikonin për legalizime dhe as nuk po paguanin taksën, qeveria vendosi ta heqë atë si detyrim për të marrë lejen e legalizimit, ama mbetet në fuqi si një taksë që duhet paguar. Gjithsesi, e rëndësishme është që nuk do ketë ndikim në procesin e legalizimit. Në këto kushte Kadastra ka raportuar se pas marrjes së këtij vendimi mbi taksën e infrastrukturës numri i aplikimeve për legalizime është rritur ndjeshëm. Në këtë mënyrë edhe Agjencia Shtetërore e Kadastrës në bashkëpunim me zyrat kadastrale nëpër bashki ka ecur në ritme më të shpejta për përfundimin e procesit të legalizimit sa më parë. Ndërkohë, ditën e sotme në po publikojmë emrat e 297 përfituesve të radhës.

Ja lista me emrat e pronarëve që marrin lejen e legalizimit

TIRANË VERI

1.       Ermal Hate Dauti

2.       Arjan Solli Pina

3.       Sonila Solli Pina

4.       Fadil Ibrahim Mulgeci

5.       Arben Ali Gardalina

6.       Lulezim Musa Peqini

7.       Myrvete Rexh Shira

8.       Dhurata Ibrahim Cela

9.       Denison Ferdinand Laze

10.   Plarent Pjeter Ndreca

11.   Bardhyl Hasan Abazi

12.   Fran Zef Murri

13.   Lindita Zija Vjerdha

14.   Desjana Zija Vjerdha

15.   Marisa Lazarin Vjerdha

16.   Ferit Agim Plasa

17.   Irfan Rahman Koci

18.   Afrim Rahman Koci

19.   Besnik Rexhep Pashkaj

20.   Bujar Selim Sauqeti

21.   Bashkim Aqif Koci

22.   Vullnet Ruzhdi Sinaj

23.   Astrit Nezir Gjerani

24.   Shpetim Xhelal Ademovi

25.   Llazar Leks Prifti

26.   Zoica Koli Daka

27.   Bexhet Qamil Cadri

28.   Beglije Ramadan Kadriu

29.   Ismail Hajdar Dauti

30.   Flora Ali Rusheku

31.   Artan Muharrem Peshku

32.   Behar Astrit Garip Tahiraj

33.   Erald Ylfi Haxholli

34.   Eduart Taip Bardhi

35.   Ermir Taip Bardhi

36.   Flor Taip Bardhi

37.   Esha Taip Bardhi

38.   Leonard Taip Bardhi

39.   Myze Taip Bardhi

40.   Jen Taip Bardhi

41.   Hasan Brahim Hoxhaj

42.   Eqerem Xhafo Yzeiraj

43.   Perlat Ibrahim Dervishi

44.   Endrit Edmond Duma

45.   Bujar Rrapo Mykaj

46.   Hajrie Hamdi Vulka

47.   Ervin Zenel Doda

48.   Xhezair Sali Harizi

49.   Ristan Themi Lala

50.   Hekri Gani Isaku

51.   Besim Ramazan Bunaca

52.   Ferdinand Luigj Prenci

53.   Pjeter Gjon Gjoni

54.   Gezim Pjeter Gjoni

55.   Agron Zef Curri

56.   Ilir Rakip Kaceli

57.   Ervin Bujar Rexhepi

58.   Molos Beqir Radhima

59.   Shazimane Hasan Fili

60.   Riza Idriz Shiqerukaj

61.   Elbert Qazim Gjediku

62.   Niko Latif Bidaj

63.   Adrian Luan Shahu

64.   Hasan Myftar Hasaj

65.   Gani Zaim Zaimi

66.   Sali Man Memia

67.   Ornela Sali Memia

68.   Bashkim Nike Bakiasi

69.   Xhemal Kamber Shehu

70.   Agim Xhemal Zarka

71.   Mane Hiso Hoxhaj

72.   Muhamet Muharrem Riza

73.   Ermir Zylyftar Sulejmani

74.   Pellumb Luigj Nika 9

75.   Theodhori Jorgji Prifti

76.   Hysen Elmaz Hysa

77.   Vasil Ilija Rembeci

78.   Ermir Halil Celi

79.   Beatrice Shaban Kurti

80.   Baudin Qazim Sefullai

81.   Kujtim Liman Dermova

82.   Shpresa Fejzo Fejzo

83.   Kimi Fejzo Fejzo

84.   Admir Haxhi Lleshi

85.   Gezim Xhoxhi Gjata

86.   Maksut Tefik Mucollari

87.   Ymer Qazim Aliu

88.   Avni Dilaver Kaja

89.   Alb Billding

90.   Islam Istref Brahimllari

91.   Karafile Istref Brahimllari

92.   Ali Ajet Merdini

93.   Azem Veli Hajdari

94.   Ramiz Bajram Muca

95.   Julian Nefail Shyqyriu

96.   Malvina Laim Sulaj

97.   Vera Lik Sallbija

98.   Vera Lik Sallbija

99.   Liri Hamit Lila

100.                       Xhevdet Bajram Kuqi

101.                       Rasim Shaqir Shira

102.                       Shkelzen Ramazan Sela

103.                       Suzana Sitki Ramku

104.                       Armand Sitki Ramku

105.                       Endrit Shaqir Shkoza

106.                       Valentina Xhuvi Shkoza

107.                       Leonora Nasi Korreshi

108.                       Bashkim Jonuz Korriku

109.                       Fatbardh Shaban Korriku

110.                       Shkelqim Mehmet Mehja

111.                       Flutur Kadri Gorjani

112.                       Muharrem Rexhep Shpendi

113.                       Gjinovefa Abedin Nurka 3

114.                       Ramadan Arif Jashari

115.                       Bardhyl Arif Saraci

116.                        Gjinovefa Abedin Nurka

117.                       Klajdi Jakup Cela

118.                       Jorgo Ardjan Cela

119.                       Gjon Pashk Radaci

120.                        Rabije Hafzi Cejku

121.                       Baftjar Ramazan Leti

122.                       Vladimir Gjon Qokaj

123.                        Bilbil Imer Selita

124.                        Dile Akuran Killa

125.                       Saimir Akuran Killa

126.                       Orjon Ramadan Killa

127.                       Shefki Haqif Hysa

128.                        Hajrulla Izet Muca

129.                       Kurt Rahman Kurtej

130.                       Ramazan Isuf Tola

131.                       Gani Tofik Lataj

132.                        Ramazan Xhemal Mzhika

133.                       Bashkim Seid Zylfo

134.                        Mehmet Idriz Hoxha

135.                        Mustafa Rrahim Hodo

136.                        Qemal Hane Noka

137.                       Ferik Myslym Myslymi

138.                       Albana Haxhi Islamaj

139.                       Petrit Ferik Demaj

140.                       Alfred Ferik Demaj

141.                       Arian Xhemal Dragjoni

142.                       Gezim Elmaz Shametaj

143.                       Myfit Gani Xhemollari

144.                       Altin Lipe Priftaj

145.                        Fejzulla Sulejman Masha

146.                       Agim Myrto Quku

147.                        Besnik Izmet Shehu

148.                       Gezim Nike Buja

149.                       Shkelqim Muharrem Taragjini

150.                        Bujar Shaban Meco

151.                       Shahin Nazif Bereberi

152.                        Ismail Haki Maloku

153.                        Afrim Ruzhdi Hyseni

154.                       Rushit Yzeir Leka

155.                       Koci Haki Shukulli

156.                       Rakip Tahir Osmanaj

157.                       Elton Beqir Kollari

158.                       Bashkim Osman Kollari

159.                        Drin Mufid Gorica

160.                       Isa Sadri Rexha

161.                       Rafet Dilaver Keco

162.                       Fran Gjon Luli

163.                       Aleksander Fetah Tahirllari

164.                       Stefan Salih Avdia

165.                       Pali Mehill Perpalaj

166.                       Altin Ramazan Kolgjegja

167.                       Finreta Gani Kolgjegja

168.                       Gezim Haxhi Karameto

169.                       Ismail Sulejman Balliu

170.                        Luan Arif Hoxha

171.                        Lush Prele Niklekaj

172.                       Afrim Fiqiri Bici

173.                        Isa Shefqet Kasa

174.                       Fiqiri Shefqet Kasa

175.                        Uke Shefqet Zika

176.                       Leonidha Hamdi Shaholli

177.                        Ramazan Seit Hallvaxhiu

178.                        Agim Hasan Peraj

179.                        Ramiz Bere Kovaci

180.                       Ilir Ramiz Cani

TIRANË JUG

1.       Altin Halim Qojle

2.       Bujar Lelo Sinaj

3.       Gim Fadil Dervishi

4.       Polimer Lluka Ruci

5.       Lutfi Rustem Cani

6.       Nexhmije Bajram Shaba

7.       Rexhep Ibrahim Koci

8.       Kanan Myslim Jakupi

9.       Myfit Sherif Sherolli

10.   Sylejman Mehmet Imeraj

11.   Astrit Bajram Shiqerukaj

12.   Sabrie Mehmet Mustafai

13.   Granit Sadri Matoshi

14.   Afrim Bajram Shiqerukaj

15.   Bajram Rame Milushi

16.   Albert Sali Milushi

17.   Bajram Rame Milushi

18.   Preng Kelle Cela

19.   Suzana Miti Gjeci

20.   Akim Axhem Sinani

21.   Fatmir Ismail Tola

22.   Sherif Rexhep Veizi

23.   Shyqiri Pasho Kasaj

24.   Astrit Mitat Sadiku

25.   Arben Islam Kadesha

26.   Elham Veledin Taraj

27.   Llaqi Lluke Cetri

28.   Qemal Brahim Balliu

29.   Haziz Myftar Bej

30.   Shpetim Zenel Dyrmishi

31.   Ilmi Myslym Faja

32.   Behar Ram Ismaili

33.   Lulzime Afrim Markeci

34.   Artane Avni Markeci

35.   Indrit Tahsim Haxhia

36.   Bashkim Abdyl Jakllari

37.   Mersin Zyber Allushi

38.   Bardhyl Aqif Lelo

39.   Altin Halim Qojle

40.   Bajram Rame Milushi

41.   Nermin Musa Bardulla

42.   Nimete Mustafa Shehu

43.   Bledar Musa Merxho

44.   Teki Mustafa Malko

45.   Rustem Hajredin Koci

46.   Xhevahir Hasan Mehidri

47.   Bedri Ramiz Shkambi

48.   Agim Ndoc Gjonaj

49.   Afes Halit Xhabej

50.   Altin Hekri Cullhaj

51.   Arben Gani Qordja

52.   Besim Ibrahim Daka

53.   Gazmen Shpend Ahmetaj

54.   Ramazan Avdi Shkalla

55.   Lulzim Mustafa Balla

56.   Kristo Tafil Hysena

57.   Agim Fiqiri Molla

58.   Bujar Hajdar Baxhaku

59.   Ylli Qazim Belba

60.   Fatri Halil Maxhaku

61.   Albert Thanas Kreshpaj

62.   Ilir Haxhi Kaja

63.   Zija Abdulla

64.   Ibrahim Arif Azizi

65.   Vasfi Ibrahim Ramku

66.   Bajram Cerciz Blloshmi

67.   Bilal Maliq Lami

68.   Kujtim Refat Hamiti

69.   Zaim Bektash Begaj

70.   Majlinda Bastri Abasllari

71.   Hakim Ibrahim Qefalija

72.   Lulezim Nezir Cela

73.   Ismet Gafur Selmani

74.   Suljeman Bajram Dajti

75.   Fellenza Hamid Koci

76.   Elvis Nike Vuksanaj

77.   Artan Shefqet Caci

78.   Abedin Telha Ismailati

79.   Sokol Ylli Bylykbashi

80.   Adriatik Feti Skenderasi

TEPELENË

1.       Bari Salih Korça

2.       Besnik Jahja Alimema

3.       Gjolek Shehu

4.       Altin Ylli Karteri

5.       Leonidha Andrea Mati

6.       Virjon Xhebro Zholi

7.       Ilirjan Mejdi Kuca

8.       Eljon Mujo Gjoni

9.       Visi Kujtim Caushi

10.   Aleks Teme Harizi

VLORË

1.       Ilia Klearko Andoni

2.       Roza Polo Andoni

3.       Kosta Dhiomidh Vjero

4.       Bukuroshe Bukuroshe Vjero,

5.       Eros Piro Andoni

6.       Tefta Perikli Lami

7.       Nica Perikli Gjikaj

8.       Tatjana Perikli Proi

9.       Stefan Andon Kok

10.   Marika Jani Neranxi

11.   Spiro Perikli Ruci

12.   Sotir Kico Karo

13.   Ardian Musa Avdiraj

14.   Nuri Hodo Bylyshi

15.   Agim Ali Haxhiraj

16.   Uzana Hasan Haxhiraj

17.   Izet Qazim Zeraj

18.   Violota Muhamet Zeraj

19.   Servet Maze Beqiraj

20.   Liri Cerciz Beqiraj

KUKËS

1.       Marte Kol Rrgalla

2.       Xhevat Isuf Cenaj

3.       Arben Isa Dauti

4.       Maxhun Hasan Cerkezi

5.       Ragip Pushtrik Bajraktari