BREAKING NEWS

Finalizohet operacioni/ Shkatërrohet grupi kriminal i shpërndarjes së drogës në Shkodër, arrestohen 8 persona në aksionin blic, në kërkim një infermier (Skema me medikamentet)

Finalizohet operacioni/ Shkatërrohet grupi kriminal i shpërndarjes
x
BREAKING NEWS

SPAK sekuestron ‘dosjet e nxehta’ në Kadastrën e Vlorës, reagon Spartak Ngjela dhe paralajmëron ‘tërmet’ në politikën tonë: Aty i kanë provat e krimit...

SPAK sekuestron ‘dosjet e nxehta’ në Kadastrën e
x
BREAKING NEWS

Merret VENDIMI! Gjykata e Posaçme rihap dosjen “Gërdeci”, rigjykim për ish-ministrin Fatmir Mediu

Merret VENDIMI! Gjykata e Posaçme rihap dosjen
x
BREAKING NEWS

"Patatja e nxehtë"/ SPAK zbarkon në Kadastrën e Vlorës, sekuestrohen disa dosje pronash. Bie sërish drejtori. Zbardhen lëvizjet e reja

"Patatja e nxehtë"/ SPAK zbarkon në Kadastrën e
x
BREAKING NEWS

“Pashko dhe Hajdari e kërcënuan se do ta hidhnin nga avioni”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat ‘bombë’ dhe plas paralajmërimin e frikshëm për Berishën: Kjo është dosja që ka Basha në dorë!

“Pashko dhe Hajdari e kërcënuan se do ta hidhnin nga
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha shpërthen në akuza ndaj Ilir Metës: Ka nxjerrë taborët e tij për të shkatërruar PD, është i dalë boje dhe në grahmat e fundit të tij

Lulzim Basha shpërthen në akuza ndaj Ilir Metës: Ka nxjerrë
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Ilir Meta është buzë greminës, situata në PD në eksplozion e sipër, Basha e Berisha dinë shumë sekrete për njëri-tjetrin

Spartak Braho: Ilir Meta është buzë greminës, situata
x
BREAKING NEWS

Ja si Llalla u fut në kurth nga Meta, nga plani për të kapur KED dhe përplasja me Donald Lu, te refuzimi i arrestimit dhe braktisja nga presidenti

Ja si Llalla u fut në kurth nga Meta, nga plani për të kapur KED
x

Ekonomia

Kadastra publikon listën me 163 familjet që marrin lejet e legalizimit, ja emrat sipas qyteteve

Kadastra publikon listën me 163 familjet që marrin lejet e

Agjencia Shtetërore e Kadastrës ka publikuar dje listën e radhës për familjet që iu ka dalë leja e legalizimit të pronës. Çdo javë Kadastra publikon një listë me më shumë se 100 emra nga i gjithë vendi, në mënyrë që procesi i legalizimeve të mbyllet sa më parë. Në këtë kuadër, për periudhën 6 deri në 12 gusht, zyrat kadastrale në vend kanë shqyrtuar një sërë dosjesh dhe kanë nxjerrë përfitues të lejes së legalizimit 163 familje. Sipas të dhënave të publikuara, këto familje i përkasin kryeqytetit, Krujës dhe Vlorës. Sakaq, në njoftimin e Kadastrës thuhet se, zyrat në çdo zonë duhet të paraqesin listën e përfituesve dhe të vënë në dijeni ata për të tërhequr certifikatën e legalizimit brenda 30 ditëve. Ndërsa theksohet se, lejen mund ta tërheqë vetëm personi i cili ka bërë aplikimin, ose ndonjë person tjetër i autorizuar nga ai. “Drejtoria vendore e ASHK Tirana Rurale 2 bën afishimin publik për qytetarët, në zbatim të ligjit Nr. 20/2020 “Përcaktimin e Proceseve Kalimtare të Pronësisë Në Republikën e Shqipërisë ” dhe VKM nr. 1040 datë 25.11.2020 “Për përcaktimin e rregullave në zbatim të kritereve të legalizimit dhe miratimin e modelit të aktit të legalizimit për ndërtimet pa leje”. Drejtoria Vendore ASHK-së ka bërë te mundur përfundimin e procedurave të legalizimit për subjektet e mëposhtëm. Publikimi i kërkesave për afishim të subjekteve që po trajtohen nga ASHK bëhet për një periudhë 30 ditore. Bashkëlidhur po ju vendosim në dispozicion listën e subjekteve përfitues”, thuhet në njoftim. Ndër të tjera Kadastra thekson se, pavarësisht që disa çështje të tjera për pronat janë pezulluar për momentin, procesi i legalizimit do të vijojë pa ndërprerje.

Vijon intensivisht puna

Kadastra vë në dukje se tani që situata nga koronavirusi, ashtu sikur që nga fillimi i këtij viti, puna do të vijojë intensivisht. Madje, punonjësit e zyrave do të sqarojnë dhe orientojnë qytetarët që në fazën e parë iu janë gjetur mangësi në dokumentacion. Sipas Kadastrës, të gjithëve do iu jepet koha e nevojshme për të plotësuar dokumentacionin sepse në fund të këtij procesi duhet të jenë legalizuar të gjitha pronat në vend. Ndërsa, për ato prona që nuk mund të legalizohen për shkak të terrenit ku ndodhen, Kadastra tregon se do të prishen dhe pronarëve do iu jepet një zgjidhje tjetër. Në këtë njoftim Kadastra sqaron se pjesa më e madhe e dokumente shkarkohen nga zyrat kadastrale automatikisht online, pa qenë nevoja që aplikantët të zvarriten nëpër zyra të ndryshme për t’i siguruara ato. Gjithashtu, është shkurtuar edhe koha për shqyrtimin e këtyre dosjeve në mënyrë që përgjigjja për familjet që do të marrin lejen e legalizimit të mos vonojë. Sakaq, kujtojmë këtu se, qeveria ka ndryshuar në fillim të 2020 tërësisht projektligjin për procedurat kalimtare të pronësisë, pas kritikave të Komisionit të Venecias se projektligji i hartuar në vitin 2018 ishte i paqartë dhe cenonte të drejtën e pronës.

Ja lista me familjet që përfitojnë certifikatën e legalizimit

TIRANË

1.       Bashkim Myslym Bardhi

2.       Edmond Myslym Bardhi

3.       Ferdinand Kareman Zaimi

4.       Qani Abaz Bardhi

5.       Andi Enver Shabani

6.       Arben Ruzhdi Qinami

7.       Bujar Ramazan Çali

8.       Shkelqim/Bexhet Hysen Biduli

9.       Naim Fadil Valisi

10.   Mehdi Laze Abazaj

11.   Efrim Emin Tafa

12.   Ashk(Sheron)

13.   Mimoza Lami Hajdari

14.   Urime Dalip Koçi

15.   Hajri Ferit Haska

16.   Dritan Xhevair Kullolli

17.   Irida Bashkim Xhangolli

18.   Kledi Aleksander Leka

19.   Andidesti Myfit Dervishi

20.   Agim Avdulla Çota

21.   Jetnor Selman Bregu

22.   Zydi Haxhi Hodo

23.   Nevreze Haxhi Dajko

24.   Lionel Hysni Shehu

25.   Kastriot Elid Bengasi

26.   Haxhi Elmaz Gjoka

27.   Demir Ruzhdi Avdillari

28.   August Sabri Zenelak

29.   Adil Ali Nezha

30.   Baftjar Bajram Lata

31.   Bardhyl Bajram Lata

32.   Arjan Tahir Brahaj

33.   Subjekti Viki Shpk

34.   Blerim Halil Sorra

35.   Ylli Vesel Shehu

36.   Subjekti Kamza Development

37.   Fitim Bajram Lata

38.   Lefter Bajram Lata

39.   Gazmir Bajram Lata

40.   Lartesim Asllan Dervishi

41.   Astrit Sejdin Tafani

42.   Autor Muharrem Brahja

43.   Arben Bashkim Goduni

44.   Ferdinand Kareman Zaimi

45.   Ariana Idajet Kapedani

46.   Andi Enver Shabani

47.   Henerik Isuf Canaj

48.   Yllka Ihetem Canaj

49.   Rasim Bexhet Xhabafti

50.   Servet Bexhet Xhabafti

51.   Veronika Pandi Plaka

52.   Neritan Fetah Caushi

53.   Ermal Agim Zani

54.   Ergisa Albert Murataj

55.   Astrit Jaho Shena

56.   Astrit Jaho Shena

57.   Mikel Mikel Shkreli

58.   Meri Mikel Shkreli

59.   Andrea Mikel Shkreli

60.   Elida Ismail Jahollari

61.   Novrus Riza Bregu

62.   Agron Refat Hazizaj

63.   Nertil Agron Hazizaj

64.   Ilir Fejzi Jahollari

65.   Andi Fejzi Jahollari

66.   Reis Ismail Latifi

67.   Juliana Xhemal Xhafa

68.   Mirjana Xhevat Çukaj

69.   Maksim Zini Isufaj

70.   Astrit Fadil Dervishi

71.   Tomorr Sejdin Lame

72.   Fatjon Xhemal Vena

73.   Liri Ali Alushi

74.   Rifat Sulejman Spahiu

75.   Klejdi Rapush Shkreta

76.   Egli Rapush Shkreta

77.   Bashkim Kalem Tola

78.   Ruhi Shefki Fida

79.   Abedin Jahe Toskaj

80.   Tomorr Nuredin Allkushi

81.   Ferit Neim Muça

82.   Tahir Sinan Daraku

83.   Kastriot Muharrem Mucollari

84.   Servet Nuri Brahollari

85.   Vaid Qazim Murataj

86.   Agron Xhavit Luka

87.   Lavdimir Ferrik Hysenbelliu

88.   Sulejman Sadri Bytya

89.   Anila Muhamet Nanushi

90.   Sokol Feti Elmazaj

91.   Leart Irakli Cullufe

92.   Xhulio Bashkim Gjoni

93.   Bledar + Bp Xhemal Abazi

94.   Qefsere Dervish Isufi

95.   Nexhip Qemal Hyseni

96.   Ilirjan Sotir Ibrahimi

97.   Artan Kristo Kokthi

98.   Sinan Haxhi Hyba

99.   Artan Nezir Mena

100.                       Shyqyri Haxhi Hyka

101.                       Vera Shaqir Titini

102.                       Genci Ibrahim Xhuli

103.                       Ardian Irfan Ostrovica

104.                       Pellumb Met Hidraliu

105.                       Islam Hetem Duckollari

106.                        Kenan Shemo Braho

107.                        Dylaver Jonuz Meta

108.                       Mehmet Qamil Gjyla

109.                        Rigers Mahmud Sada

110.                        Fatmir Hamid Gjediku

111.                       Kasem Tomor Sinani

112.                       Mulisana Xhelo Gerveshi

113.                       Esat Serjan Serjani

114.                       Dashamir Fadil

115.                       Medie Baki Brahja

KRUJË

1.       Dylaver Ramazan Stafuka

2.       Tonin Gjon Coli

3.       Myslim Kurt Stafuka

4.       Ismail Hajredin Cani

VLORË

1.       Andrea Anesti Puka

2.       Eriola Anesti Puka

3.       Olsi Anesti Puka

4.       Liljana Dhimo Puka

5.       Drite Mete Bishaj

6.       Elidon Nuri Lazaj

7.       Marjeta Bejkush Lazaj

8.       Muarrem Zylyftar Lazaj

9.       Luljeta Divit Lazaj

10.   Renarto Zylyftar Lazaj

11.   Kimete Ferik Seferaj

12.   Pelivan Hetem Gjikaj

13.   Margarita Ylvi Gjikaj

14.   Kliton Bardhosh Aliraj

15.   Irena Agron Aliraj

16.   Engjell Meleq Sali

17.   Ylli Meleq Sali

18.   Mirela Meleq Arapi

19.   Hektor Meleq Sali

20.   Dallandyshe Zyber Baco

21.   Astrit Zyber Mustaj

22.   Vjollca Zyber Malaj

23.   Ilir Zyber Mustaj

24.   Edmond Zyber Mustaj

25.   Gjergji Zyber Mustaj

26.   Halim Razip Deraj

27.   Gezime Lipe Deraj

28.   Dita Shahin Danaj

29.   Sonila Boro Leskaj

30.   Zika Boro Vranishti

31.   Fatmira Boro Rrapaj

32.   Klodian Boro Danaj

33.   Anita Boro Sinanaj

34.   Florjan Agim Dule

35.   Aleks Dhimitri Bala

36.   Napolon Dhimitri Bala

37.   Dhoksi Llazareq Bala

38.   Bastri Muhedin Osmenaj

39.   Frosine Barjam Osmenaj

40.   Floreta Kostaq Bubuni

41.   Miranda Kostaq Mone

42.   Elsa Kostaq Kondi

43.   Theodhoraq Kostaq Basko