BREAKING NEWS

Finalizohet një tjetër OPERACION antidrogë në Portin e Durrësit, kapet sërish lëndë narkotike në të njëjtin konteiner, e treta herë brenda korrikut

Finalizohet një tjetër OPERACION antidrogë në Portin e
x
BREAKING NEWS

Do ketë goditje në nivele të larta shtetërore? Spartak Ngjela paralajmëron zhvillime të bujshme: Shqiptarët po presin!

Do ketë goditje në nivele të larta shtetërore? Spartak
x
BREAKING NEWS

Bilanci i koronavirusit/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e 24 orëve të fundit: Asnjë humbje jete, ja sa raste të reja u shënuan

Bilanci i koronavirusit/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Rama, Vuçiç dhe Zaev vënë firmat, nënshkruhet marrëveshja e rëndësishme mes Shqipërisë, Maqedonisë dhe Serbisë

Rama, Vuçiç dhe Zaev vënë firmat, nënshkruhet
x
BREAKING NEWS

GJKKO merr vendimin për zyrtarët e arrestuar të Hipotekës në Tiranë. Zbardhet çfarë u vendos

GJKKO merr vendimin për zyrtarët e arrestuar të Hipotekës
x
BREAKING NEWS

“Përkthyesi ma shkatërroi mesazhin!”/ Kryeministri Rama i surprizon të gjithë në Samitin e Shkupit, ‘thumbon’ Zaevin dhe ‘shigjeton’ ashpër Albin Kurtin: Të ndarë jemi të vegjël!

“Përkthyesi ma shkatërroi mesazhin!”/ Kryeministri Rama i
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha paraqitet në Gjykatën e Posaçme, zbardhet arsyeja

Lulzim Basha paraqitet në Gjykatën e Posaçme, zbardhet arsyeja
x
BREAKING NEWS

Tronditet Lushnja që në orët e para të mëngjesit/ Rëndohet bilanci, humb jetën 30-vjeçari dhe plagosen rëndë tre persona të tjerë. Zbardhet shkaku i konfliktit mes kushërinjve

Tronditet Lushnja që në orët e para të mëngjesit/
x

Ekonomia

Kadastra zbardh listën, ja 312 familjet që përfitojnë leje legalizimi, emrat sipas qyteteve të vendit

Kadastra zbardh listën, ja 312 familjet që përfitojnë leje

Kadastra ka publikuar dje emrat e familjeve që do të pajisen me leje legalizimi. Përmes një postimi në faqen e saj zyrtare, Agjencia Shtetërore e Kadastrës tregon se ka shqyrtuar grupin tjetër të aplikimeve për certifikatën e legalizimit, nga data 7 korrik deri më 14 korrik. Njoftimi bën me dije se, për këtë periudhë janë shpallur fitues 312 familje në të gjithë vendin. Sipas të dhënave, përfituesit e kësaj radhe janë familje që u përkasin njësive kadastrale Tirana Rurale 1, Tirana Rurale 2, Fier dhe Zonat e Stimuluara (ku përfshihen Velipoja, Dhërmi, Spille, e të tjera). Ndërkohë, bëhet me dije se, specialistët e zyrave kadastrale përkatëse kanë bërë shqyrtimin me detaje të çdo aplikimi dhe nuk janë shpallur fitues vetëm ata persona që kishin mangësi në dokumentet ose ata të cilët kanë banesën në një terren që nuk mund të legalizohet. Kadastra sqaron se, po punon që procesi i legalizimit të mbyllet sa më shpejt prandaj dhe ka thjeshtuar proceduat dhe ka reduktuar dokumentet për aplikim. Ndërsa theksohet se, për ata aplikantë, të cilët iu është dhënë përgjigje negative për shkak se kanë boshllëqe në dokumentacionin e dorëzuar, Kadastra iu jep një tjetër mundësi për të plotësuar këto mungesa dhe të ridorëzojnë dosjen për të pritur certifikatën e legalizimit. Por, nuk ndodh e njëjta gjë për ata që shtëpia nuk iu legalizohet pasi nuk favorizohen nga terreni, në këto raste familja njoftohet për përgjigjen dhe diskutohet për një mundësi tjetër me mirëkuptim.

Lehtësi për aplikimet

Në këtë njoftim Kadastra sqaron se pjesa më e madhe e dokumente shkarkohen nga zyrat kadastrale automatikisht online, pa qenë nevoja që aplikantët të zvarriten nëpër zyra të ndryshme për t’i siguruara ato. Gjithashtu, është shkurtuar edhe koha për shqyrtimin e këtyre dosjeve në mënyrë që përgjigjja për familjet që do të marrin lejen e legalizimit të mos vonojë. Sakaq, kujtojmë këtu se, qeveria ka ndryshuar në fillim të 2020 tërësisht projektligjin për procedurat kalimtare të pronësisë, pas kritikave të Komisionit të Venecias se projektligji i hartuar në vitin 2018 ishte i paqartë dhe cenonte të drejtën e pronës. Agjencia Shtetërore e Kadastrës ka sqaruar gjatë diskutimeve që i është bërë ligjit në komisionet përgjegjëse se, për të gjitha ato banesa që nuk mund të legalizohen, shtëpitë do të shemben ndërsa qytetari do të marrë kompensim. Pra me ligjin e ri përfitojnë edhe ata që kanë ndërtuar pa leje. Gjithashtu, ky projektligj synon të regjistrojë të gjitha pronat bujqësore që janë të copëzuar nga ligjet e mëparshme. E gjithë kjo ka ardhur për shkak se deri para vitit 2020 problemi me pronat e palegalizuara po kalonte në katastrofë të vërtetë. Tashmë drafti i ri harmonizon në një të vetëm të gjitha ligjet e mëparshme që trajtonin problemin e pronës. Ky projektligj u hartua në vitin 2018, por që ngeci në Parlament pasi ish-pronarët e kontestuan duke qenë se nuk i kompensonte ata. Më pas drafti u kontestua edhe nga Komisioni i Venecias dhe tashmë është i riformuluar. Në finale, ky draft synon që brenda një afati të caktuar të regjistrojë të gjitha pronat e paregjistruara në Republikën e Shqipërisë.

Ja lista me emrat e pronarëve që marrin lejen e legalizimit

FIER

1.       Miti Kristo Dhanili

2.       Elis Leon Kodhelaj

3.       Bashkim Shaban Duraj

4.       Abedin Sefedin Dorti

5.       Fredi Faik Kallashi

6.       Ferdinant Kosta Metua

7.       Kastriot Rustem Rustemi

8.       Petrit Muco Agaraj

9.       Lefter Barjam Licaj

10.   Ramadan Sulo Hoxhaj

11.   Eqerem Muhamet Osmeni

12.   Hajder Raif Hajderasi

13.   Kujtim Isa Zequa

14.   Adem Arshi Aliaj

15.   Vasil Xhimo Ajdhoni

16.   Joana Xhimo Ajdhoni

17.   Jetnor Veip Djella

18.   Viktor Faslli Zifle

19.   Rozeta Adem Vokri

20.   Alket Qrim Hasaj

21.   Rabushe Ferit Licaj

22.   Nikoll Petro Kandari

23.   Shkelqim Hekuran Bendo

24.   Kujtim Brahim Hazizi

25.   Ushtar Xhemal Stani

26.   Palmir Shpk

27.   Behar Muhamet Xhaja

28.   Avdyl Pasho Avdullaj

29.   Hasan Kadri Zagraci

30.   Agim Lamce Muhameti

31.   Berti Xhevair Duraj

32.   Rushan Beqir Nure

33.   Xhevaire Rushit Cepele

34.   Flamur Refat Ruko

35.   Tufane Azis Hoxha

36.   Ergen Xhevair Bregasi

37.   Agron Fejzi Hamitaj

38.   Sami Refit Cepele

39.   Kamber Mersin Bendaj

40.   Hyqmet Rexhep Brahimaj

41.   Zhulieta Asqeri Kaziaj

42.   Lenke Sako Dimo

43.   Fatos Fuat Xhufi

44.   Valbona Zaim Xhufi

45.   Qamil Faik Cole

46.   Zhulieta Barjam Ibraj

47.   Valentina Ndoni Kanani

48.   Vasil Uan Nani

49.   Xhevair Guri Zotaj

50.   Vilson Pavllo Hoda

51.   Lyter Estref Toro

52.   Timo Vasil Bllaci

53.   Joana Shpetim Goxhaj

54.   Vjollca Hatem Isufaj

55.   Bujar Xhemal Beqaj

56.   Luan Shefit Cepele

57.   Ahmet Sinan Dajlanaj

58.   Ramis Shefit Muskaj

59.   Mustafa Myslym Resulaj

60.   Vasilika Anastas Tavanxhiu

61.   Asqeri Latif Murataj

62.   Resmi Murat Barjamaj

63.   Astrit Sali Muhametaj

64.   Mina Pali Marini

65.   Uran Raif Hoxha

66.   Floresha Iliaz Malokaj

67.   8 Eduart Teki Hoxhaj

68.   Isuf Zaim Canaj

69.   Ane Zacemyftaraj

70.   Llaqi Nasi Bozo

71.   Agron Ferrik Xhafaj

72.   Elmas Tajar Hoxha

73.   Selim Resul Harshova

74.   Arqile Petro Nako

75.   Shaban Hajrull Hajrullahu

76.   Dashnor Tetem Veliaj

77.   Arben Llazi Ogici

78.   Leonidha Petro Nako

79.   Eriselda Pandeli Ferro

80.   Hazbi Hazizi Kumanaku

81.   Kujtim Bedri Hoxhaj

82.   Merie Hamit Miraka

83.   Zyrie Sulo Zorbaj

84.   Gezim Adem Gashi

 

 TIRANA RURALE 1

1.       Ashkim Veli Lulja

2.       Shefqet Veli Lulja

3.       Abdurahman Vehap Domi

4.       Suzana Lin Kureta

5.       Agim Thoma Kureta

6.       Elvis Bujar Hoxha

7.       Egi Arben Hazizi

8.       Mimoza Ramiz

9.       Avni Dali Shehu

10.   Sotiraq Llambi Kapinova

11.   Islam Hetem Duckollari

12.   Kenan Shemo Braho

13.   Dylaver Jonuz Meta

14.   Mehmet Qamil Gjyla

15.   Rigers Mahmud Sada

16.   Fatmir Hamid Gjediku

17.   Kasem Tomor Sinani

18.   Mulisana Xhelo Gerveshi

19.   Esat Serjan Serjani

20.   Dashamir Fadil Danushi

21.   Medie Baki Brahja

22.   Julis Ilia Prebila

23.   Klodjana Haxhi Prebila

24.   Kujtim Riza Kaçorri

25.   Genc Hetem Brahja

26.   Kujtim Seladin Muça

27.   Eriketa Shefqet Dungu

28.   Belul Gani Prenga

29.   Bashkim Jashar Dedja

30.   Kujtim Bajram Miraka

31.   Sotiraq Llambi Kapinova

32.   Sotiraq Llambi Kapinova

33.   Altin Agim Gedaj

34.   Altin Agim Gedaj

35.   Elvis Engjell Burimi

36.   Altin Agim Gedaj

37.   Ajet Shaban Prendi

38.   Fadil Rexhep Allaraj

39.   Shefkije Mustafa Allaraj

40.   Ilir Mustafa Dapi

41.   Riza Has Lusha

42.   Rustem Islam Vata

43.   Hamdi Qerim Rrafmani

44.   Qemal Jakup Alla

45.   Lulzime Fiqir Deda

46.   Fation Pashk Kaçi

47.   Hasan Shime Hurdha

48.   Luan Osman Tufa

49.   Fatjona Vangjel Qurku

50.   Ada Fatbardh Lala

51.   Gazmir Ibrahim Ferhati

52.   Dorina Ibrahim Ferhati

53.   Albert Tasim Cengu

54.   Klejvi Xhelo Gerveshi

55.   Vahid Halil Çali

56.   Bledar Refat Strelca

57.   Elira Irakli Alushi

58.   Ardjan Ibrahim Tujani

59.   Kudret Adem Shkembi

60.   Bruno Vasil Vane

61.   Ardjan Mehdi Muja

62.    Riza Selman Alhasa

63.    Burhan Sinan Teqja

64.    Klodian Muhamet Rroshi

65.    Fatos Skender Koshi

66.    Hamdi Qamil Shkalla

67.    Hysni Xhaferr Cani

68.    Xhevahir Lufti Allaraj

69.    Ferhat Rrahman Allmuça

70.   Xhevahir Kasem Myrtaj

71.    Sherif Musa Sula

72.   Flamur Namik Alushi

73.   Çerçiz Teki Lamaj

74.    Violanda Caush Cashi

75.    Pellumb Pellumb Vorpsi

76.    Perparim Azem Cuti

77.    Dritan Shyqyri Goxhi

78.    Lufti Tahir Kovaçi

79.   Mihallaq Jonuz Zhavo

80.    Vladimir Ali Lamçaj

81.    Diona Bashkim Brahimi

82.    Ermonela Shaban Vija

83.   Edi Skender Curri

84.   Anastas Hazis Mata

85.   Jashar Jonuz Garunja

86.   Islam Islam Hasa

87.   Defrim Ferit Asabella

88.   Limos Asllan Qorri

89.   Lefter Asllani Qorri

90.    Vasilika Tomorr Qorri

91.    Vasilis Mexhit Kaca

92.   Defrim Osman Disha

93.   Bujar Osman Disha

94.   Kleanth Gjergji Dhiamandi

95.   Skender Haqif Shaba

96.   Razije Xhevat Shaba

97.    Urim Rexhep Brahaj

98.   Arben Mahmut Çima

99.   Refat Shaqir Balla

100.                       Shpresa Ahmet Ahmati

101.                       Shaban Jakup Deliu

102.                       Ahmet Ali Meshi

103.                       Erik Gezim Kullojka

104.                       Silvana Qemal Çani

105.                       Idajet Muhamet Gaxherri

106.                       Lirije Frrok Gjoka

107.                       Skender Reshit Sina

108.                       Qemal Reshit Sina

109.                       Beqir Reshit Kosta

110.                       File Reshit Kosta

111.                       Bashkim Veli Lulja

112.                       Shefqet Veli Lulja

113.                        Elvis Bujar Hoxha

114.                        Egi Arben Hazizi

115.                        Mimoza Ramiz Shehu

116.                       Avni Dali Shehu

117.                       Sotiraq Llambi Kapinova

118.                        Islam Hetem Duckollari

119.                       Kenan Shemo Braho

120.                       Dylaver Jonuz Meta

121.                       Mehmet Qamil Gjyla

122.                        Rigers Mahmud Sada

123.                       Fatmir Hamid Gjediku

124.                        Kasem Tomor Sinani

125.                       Mulisana Xhelo Gerveshi

126.                        Esat Serjan Serjani

127.                       Dashamir Fadil Danushi

128.                        Medie Baki Brahja

 

 

TIRANA RURALE 2

1.       Arben Sabri Kozi

2.       Suzana Sabri Kozi

3.       Hkelqim Flamur Hoxha

4.       Ervis Shyqyri Xhani

5.       Kastriot Sefer Bengasi

6.       Banush Besim Nasufi

7.       Mark Marka Frroku

8.       Bujar Rexhep Xhaja

9.       Gezim Hysni Picari

10.   Erjon Ylli Kasmi

11.   Sadik Selim Allkoci

12.   Alban Safet Hoxhaj

13.   Dhimiter Llazer Prifti

14.   Dorian Nikollaq Mile

15.   Eni Nikollaq Mile

16.   Dervish Sulo Asllanaj

17.   Floreta Misim Kalia

18.   Flamur Gani Kateshi

19.   Besim Ali Caushaj

20.   Marsel Bekim Caushaj

21.   Florian Shaban Cenga

22.   Ronilda Durim Cenga

23.   Gazmor Latif Rama

24.   Daniel Sefer Kullolli

25.   Elsa Sero Rapi

26.   Bledar Perparim Collaku

27.   Mbarese Medi Teme

28.   Alfon Esat Musabelliu

29.   Petrit Pellumb Kolndreu

30.   Alma Xhok Kolndreu

31.   Mehmet Hysen Belehu

32.   Violeta Ramadan Belegu

33.   Remzi Nedim Sino

34.   Arsino Jorgji Gjoni

35.   Enian Maksim Paci

36.   Lirie Myftar Koxha

37.   Vangjel Jani Sollaku

38.   Drini Qani Arizi

39.   Adil Hashim Kojku

40.   Roland Skender Bakalli

41.   Luan Skender Bakalli

42.   Zamir Fatmir Palushi

43.   Ismail Mehmet Stafa

44.    Herta Myslym Garaj

45.    Bledar Teki Celaj

46.    Bashkim Fejzulla Mali

47.    Julian Kastriot Guri

48.    Armir Halim Sefa

49.   Fatos Riza Mance

50.    Ervis Ramazan Peca

51.    Dervish Hysen Gjoka

52.    Refit Alush Terpollari

53.   Gezim Myslym Jusufi

54.    Ferit Selim Kraja

55.    Krenar Ismail Sinomema

56.    Poseduesit E "Bengasi - 2006" Shpk

57.    Fitim Medi Agolli

58.   Ferdinand Kareman Zaimi

59.    Nevrus Zalo Sulejmani

60.    Fatime Myslim Cerri

61.    Denald Artjan Nana

62.   Nazime Avni Goxhabelliu

63.   0 Resmi Munir Hoxha

64.   Andrea Jani Pajo

65.   Fation Veis Krekos

66.   Suzana Mecollari

67.    Martin Fidai Kala

68.    Astrit Shefit Daku

69.    Endri Dilaver Ajazi

70.   Shefqet Arif Mata

71.   Fjorda Sami Shqarri

72.    Artil Agron Shqarri

73.   Viktor Halil Zere

74.   Fatmir Tasim Trimi

75.    Lorenc Rruzhdi Marko

76.   Drita Refik Koci

77.   Subjekti " Derveni" Shpk

78.    Bardhyl Vait Muca

79.    Ina Fatos Murataj

80.    Luan Rexhep Kila

81.   Sheqere Zalo Abedinaj

82.   Sulejman Beqo Agolli

83.   Vladimir Ali Celaj

84.    Neim Bajram Mertiri

85.   Gezim Avni Ferro

86.   Arjeta Imer Dosku

87.   Niazi Brahim Dulaj

88.   Igli Agim Pira

89.   Lavdosh Brahim Duraj

90.   Trifon Azis Ibro

91.    Maksut Faslli Shehu

92.    Veronika Mehmet Shehu

93.   Fitnete File Avdiu

94.    Altin Rustem Brahja

95.   Qemal Agim Lluga

96.   Armando Imer Grori

97.   Dritan Hysen Pera

98.    Hysen Seit Pera

99.   Evgjeni Selam Hamitaj

100.   Albert Mete Bora

ZONAT E STIMULUARA

 

1.       Pashko Tomë Gjeloshi

2.       Arben Athanas Prengi

3.       Mentor Shyqyri Merdosti

4.       Djana Limon Daka

5.       Albana Rexhep Kosovrasti

6.       Hilmi Halit Rexha

7.       Marin Preng Vathaj

8.       Iqiri Hasan Çeka

9.       Bujare Avdulla Çeka

10.   Gëzim Lec Frroku

11.   Edmir Lec Frroku