Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kafja si "institucion", INSTAT: Në 2016 numri i bar-kafeve mbi 18 mijë

Postuar: 04/03/2018 - 21:08

Kur kabllogramet  e zbuluara nga Wikileaks  në vitin 2008,  publikuan përceptimin  e ish-ambasadorit amerkin John Withers, se "Institucioni që punon më mirë në Shqipëri është i vetmi vend publik që mund të gjesh: Kafeneja"- pavarësisht reagimeve, nuk ishte gjë tjerët veçse një realiteti i mënyrës së jetesës në Shqipëri. 10 vite më pas, duket se nuk ka ndryshuar asgjë. Të gjithë pranë shtëpisë kemi një bar kafe, në institucionet apo kompanitë ku punojmë është një kafe, po ashtu përballë ose në kënd të universitete ka bar kafe. Anketa strukturore e  INSTAT për vitin 2016 evidentoi se numri i bar-kafeve e restoranteve arriti në 18,795. Kjo do të thotë se për çdo 160 shqiptarë ka një bar kafe.

Llogaritjet e ekspertëve të ekonomisë tregojnë se krahasuar me densitetin e popullsisë Shqipëria zë vendin e parë në Europë edhe përsa i takon vendeve më të zhvilluara si Spanja. 

Eris Dhamo, pedagoge e shkencave sociale, ashtu si ish ambasadori Ëithers e quan kafen institucion dhe status. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 32

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/07/2018 - 09:35

Përveç pensionit bazë, të moshuarit marrin edhe kompensime.

Postuar: 22/07/2018 - 07:43

Një vendim i qeverisë shqiptare detyron tashmë operatorët e biznesit ushqimor që të deklarojnë

Postuar: 21/07/2018 - 21:36

 Të huajt kanë shpenzuar rreth 1.5 miliardë dollarë në Rusi gjatë Kampionatit Botëror 2018,

Postuar: 21/07/2018 - 17:17

Tatimet kanë bllokuar 11 hotele në jug në vendit, shumica e të cilëve të paregjistruara në organe

Postuar: 21/07/2018 - 11:07

Dollari amerikan avancoi mëngjesin e ditës së sotme kundrejt jenit.

Postuar: 21/07/2018 - 08:54

Bizneset, sidomos ato të mëdha, e kanë pasur më të vështirë që të merrnin kredi në tremujorin e d

Postuar: 21/07/2018 - 07:28

Nga vendimi më i fundit i qeverisë për regjistrimin e banesave të ndërtuara para vitit 1991, prit