Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kafja si "institucion", INSTAT: Në 2016 numri i bar-kafeve mbi 18 mijë

Postuar: 04/03/2018 - 21:08

Kur kabllogramet  e zbuluara nga Wikileaks  në vitin 2008,  publikuan përceptimin  e ish-ambasadorit amerkin John Withers, se "Institucioni që punon më mirë në Shqipëri është i vetmi vend publik që mund të gjesh: Kafeneja"- pavarësisht reagimeve, nuk ishte gjë tjerët veçse një realiteti i mënyrës së jetesës në Shqipëri. 10 vite më pas, duket se nuk ka ndryshuar asgjë. Të gjithë pranë shtëpisë kemi një bar kafe, në institucionet apo kompanitë ku punojmë është një kafe, po ashtu përballë ose në kënd të universitete ka bar kafe. Anketa strukturore e  INSTAT për vitin 2016 evidentoi se numri i bar-kafeve e restoranteve arriti në 18,795. Kjo do të thotë se për çdo 160 shqiptarë ka një bar kafe.

Llogaritjet e ekspertëve të ekonomisë tregojnë se krahasuar me densitetin e popullsisë Shqipëria zë vendin e parë në Europë edhe përsa i takon vendeve më të zhvilluara si Spanja. 

Eris Dhamo, pedagoge e shkencave sociale, ashtu si ish ambasadori Ëithers e quan kafen institucion dhe status. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 18

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/04/2018 - 07:59

Borxhi publik ka rënë në tremujorin e parë të këtij viti. Sipas të dhënave nga Ministria e Financave, në fund të marsit vlera e borxhit të qeverisë, përfshi edhe garancitë, arriti në 1 trilion e 85 miliardë lekë, gati dy miliardë lekë më pak krahasuar me fundin e vitit 2017.

Postuar: 25/04/2018 - 07:56

Agjencia e Legalizimeve publikon listën me 535 persona që kanë ndërtuar pa leje dhe kanë përfituar tashmë lejen e legalizimit. Përfituesit janë në gjithë zonat përreth Tiranës.

Postuar: 24/04/2018 - 12:23

Drejtoria e Tatimeve ka publikuar një material këshillues mbi detyrimin e tatimpaguesve për instalimin dhe përdorimin e pajisjeve fiskale në ambientet e ushtrimit të aktivitetit

Postuar: 24/04/2018 - 07:53

Megjithëse vitet e fundit po bëhen përpjekje për të lehtësuar punën e bizneseve, veçanërisht sa i përket burokracive nëpër zyrat e shtetit, mjaft probleme mbeten ende sfidë për

Postuar: 24/04/2018 - 07:46

Industria e luleve, një industri e re në moshë, jo më shumë se 15 -vjeçare, duket se po fiton ndjeshëm terren dhe po bëhet një ndër bizneset në lulëzim.

Postuar: 23/04/2018 - 15:35

Monedha e përbashkët europiane e ka nisur javën e nënçmuar përkundrejt lekut vendas.

Postuar: 23/04/2018 - 07:43

Banka e Shqipërisë zbaton një regjim të lirë të kursit të këmbimit.