Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Keni kursime në euro? Lajme të mira për ju, ndodh për herë të parë gjatë këtij viti

Postuar: 17/10/2019 - 19:37

Për herë të parë, monedha e përbashkët Evropiane ka nisur forcimin në tregun e këmbimit valutor vendas. Një euro këmbehet me 123.78 lekë, duke arritur nivelin më të lartë përgjatë të këtij viti.

Ekspertët e ekonomisë thonë se janë disa faktorë që kanë forcuar euron, si nga tregu i jashtëm edhe ai i brendshëm.

Profesori i ekonomisë, Ardian Civici sqaron se në tregun ndërkombëtar euro ka më shumë se një javë që po fiton pikë kundrejt dollarit, ndërsa në kursin e brendshëm, efekti i sezonit të verës ku kishte një kërkesë të rritur për lekun është duke mbaruar.

Por ekspertët evidentojnë se edhe transaksionet për blerjen e euros nga banka qendrore dhe bankat e nivelit të dytë ka rritur kërkesën për të në treg.

Megjithatë, profesori Civici shprehet se tendenca e tregut të këmbimit valutor nuk mund të parashikohet në të ardhmen.

“Në tregun e këmbimit valutor vendas edhe paundi britanik është duke u forcuar ndjeshëm, ndërsa dollari amerikan ka qëndruar në të njëjtat kuota rreth vlerës 111 lekë. Ekspertët bëjnë thirrje që qytetarët të mos pozicionohen në monedha të caktuara për sa kohë të ardhurat e tyre janë në lek, pasi në të ardhmen mund të pësojnë humbje,” tha ai për TV Klan.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/11/2019 - 07:27

Bonusi i fundviti për pensionistët dhe familjet në nevojë është një nga pikat më të diskutuara të projektbuxhetit 2020.

Postuar: 18/11/2019 - 07:54

Pagat në ekonomi pritet të rriten me ritme më të përshpejtuara vitet në vijim për shkak të ndrysh

Postuar: 17/11/2019 - 07:54

Pas Kontrollit të Lartë të Shtetit, në lëvizje është vënë edhe Autoriteti i Konkurrencës për t&rs

Postuar: 16/11/2019 - 07:32

Ministria e Financave shtyn për herë të dytë procesin e fiskalizimit.

Postuar: 15/11/2019 - 07:22

Qeveria po jep sinjale se dhe këtë vit pritet të ketë shpërblim për pensionistët me rastin e fest

Postuar: 14/11/2019 - 07:32

Qeveria i ka hapur rrugë zbatim të ligjit për përfitim të pensioneve për naftëtarët, minatorët dh

Postuar: 14/11/2019 - 07:28

Projektbuxheti i qeverisë për vitin 2020 nuk është pritur aspak mirë nga Komisioni Parlamentar i