Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

KLSH rrëzon skemën e ndihmës ekonomike, publikon arsyet

Postuar: 07/11/2018 - 16:52

Shuma që marrin familjet në nevojë nga shteti është e pamjaftueshme, ndërsa e gjithë skema e ndihmës ekonomike nuk i ka ndihmuar ata të dalin nga varfëria.

Në këtë konkluzion ka arritur Kontrolli i Lartë i shtetit pas auditit në tre bashki të mëdha: Tiranë, Vlorë e Fier për gjashtë vitet e fundit, janar 2012-maj 2018 lidhur me rolin e shtetit në zbutjen e varfërisë. Në këtë hark kohor, sipas KLSH, shumë familje janë përjashtuar nga përfitimi për disa arsye. Nga moria e shkaqeve, mbi 80% e tyre rezultojnë të mos kenë marrë pikët e mjaftueshme, ose ndryshe janë shpallur jofitues nga skema e pikëzimit, ndonëse vijonin të ishin të varfër.

Shkak për këtë rezulton të jetë sistemi joeficent. “Monitorimi në terren nga administratori social i gjendjes social-ekonomike të këtyre familjeve të dala nga sistemi konfirmon opinionin fillestar mbi gjendjen e varfër dhe ekstremist të varfër të këtyre familjeve. Pra, mosrakordimi në sistem i deklaratës së administratorit me rezultatin e pikëzimit, identifikojnë se daljet e familjeve nga skema e ndihmës ekonomike nuk janë realisht si shkak i daljes së familjes nga gjendja e varfërisë”, nënvizohet në raportin e KLSH.

Të penalizuar nga marrja në kohë e asistencës ekonomike rezultojnë të kenë qenë dhe kategori të veçanta, si viktimat e dhunës në familje apo jetimët, të cilët përfitojnë vetëm në bazë të vendimit, që asnjëherë nuk është zbardhur në kohë nga gjykata. Rrjedhimisht, skema e ndihmës ekonomike, sipas KLSH, nuk ndihmon në faljen e familjeve nga varfëria. Nisur nga kjo institucioni në fjalë i rekomandon Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale të ndërhyjë në sistemin e pikëzimit si dhe të bashkërendojë të dhënat me institucionet e tjera për të kryqëzuar të dhënat në kohë reale.

PROBLEMATIKAT

Mungesa e një minimumi jetik në Shqipëri si dhe një përqindje që të tregojë nivelin e varfërisë reale në vend, analizuar sipas çmimeve në treg, shportës së konsumit, shpenzimet dhe inflacionit, e vështirësojnë më tej situatën pasi asnjëra prej tyre nuk ekziston në vend.

“Shuma e përcaktuar nga skema e ndihmës ekonomike nuk reflekton nevojat reale dhe aktuale të individëve dhe familjeve, duke qenë se nuk ka një vlerë zyrtare të përditësuar të minimumit jetik”, citohet në konkluzionet e raportit të KLSH, ku shton se edhe studimet e kryera mbi vlerën e minimumit jetik nuk mund të merren si shifra zyrtare për aq kohë sa nuk janë miratuar me akte ligjore a nënligjore. KLSH kërkon që vendi ynë të ketë një hartë të varfërisë në nivel kombëtar, me qëllim që ulja fiktive e numrit të familjeve të varfra përmes daljes nga skema të mos kthehet si qëllim në vetvete. Dalja nga skema e ndihmës ekonomike përmes punësimit nuk ka rezultuar efektive gjithashtu, sipas Kontrollit të Lartë të Shtetit.

“Numri i familjeve që kanë dalë nga skema e ndihmës ekonomike nëpërmjet përfshirjes në tregun e punës vazhdon të jetë shumë i ulët, duke mos arritur objektivin A5 të strategjisë kombëtare për mbrojtjen sociale 2015-2020. Objektivi strategjik përcakton se brenda vitit 2017 do të përfshiheshin në politikat aktive të tregut të punës 5% e përfituesve të ndihmës ekonomike, ndërsa sipas të dhënave, për këtë vit kjo shifër nuk kalon 4%”, thuhet në raport.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2019 - 17:13

Gjatë ditës së sotme një euro u këmbye sot me 122.4 lekë, duke rënë me 0.21 lekë në raport me ditën e mëparshme.Kjo gjë është bërë e ditur nga Banka e Shqipërisë.

Postuar: 24/05/2019 - 07:19

“Kush ka një banesë më të madhe, do të paguajë më shumë taksë prone”.

Postuar: 23/05/2019 - 12:05

Investimet e huaja në fushën e transportit si dhe mbështetja që Qeveria Gjermane i ofron vendit t

Postuar: 23/05/2019 - 07:31

Agjencia Shtetërore e Kadastrës, do të bashkëpunojë me njësitë e qeverisjes vendore për për 

Postuar: 22/05/2019 - 14:04

Monedha e përbashkët nuk po ndal rënien në tregun vendas.

Postuar: 22/05/2019 - 07:22

Bizneset kosovare ankohen për tarifat dhe burokracitë në doganat shqiptare.

Postuar: 21/05/2019 - 07:21

Instituti i Sigurimeve Shoqërore ka miratuar udhëzimin për vendimin më të fundit të qeverisë, mbi