BREAKING NEWS

Departamenti Amerikan i Shtetit jep lajmin E PAPRITUR për kryeministrin Rama

Departamenti Amerikan i Shtetit jep lajmin E PAPRITUR për kryeministrin
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ‘thuret’ në selinë blu?/ I qëndroi deklaratës për një rikthim të tij të mundshëm në krye të PD-së, Sali Berisha bën lëvizjen urgjente

Çfarë po ‘thuret’ në selinë blu?/ I
x
BREAKING NEWS

Plas keq në PD/ Agron Shehaj reagon me urgjencë dhe denoncon shkeljet e rënda që po ndodhin në zgjedhjet për kryetarin e ri: Po fusin...

Plas keq në PD/ Agron Shehaj reagon me urgjencë dhe denoncon shkeljet
x
BREAKING NEWS

“Do shkojë si me Olldashin”/ Artan Hoxha paralajmëron çfarë do të ndodhë sot në zgjedhjet e PD-së, ka një mesazh të ‘koduar’ edhe për Berishën: Rama e...

“Do shkojë si me Olldashin”/ Artan Hoxha paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Përgjaket Tirana në mesnatë/ Të shtëna me armë zjarri, plagoset një i ri, policia zbardh ngjarjen e rëndë

Përgjaket Tirana në mesnatë/ Të shtëna me armë
x
BREAKING NEWS

PD sot zgjedh sërish Lulzim Bashën dhe fillon betejën për katharsis

PD sot zgjedh sërish Lulzim Bashën dhe fillon betejën për
x
BREAKING NEWS

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm, zbulon vendimin më të ri të qeverisë së tij: Do e nisim në vjeshtë!

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS, lë edhe mandatin e deputetit: Deklaroj fundin e...

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS,
x

Ekonomia

Kompanitë e Sigurimeve valë abuzimesh, rriten ndjeshëm ankesat në AMF, nga shkelja e kontratës, te refuzimi i dëmshpërblimit

Kompanitë e Sigurimeve valë abuzimesh, rriten ndjeshëm ankesat

Kompanitë e sigurimeve kanë shtuar abuzimet ndaj qytetarëve që kanë kontrata të lidhura me to. Jo pak herë në vitet e fundit janë raportuar raste për disa kompani sigurimi, të cilat neglizhojnë klientët e tyre dhe nuk zbatojnë kontratën kur vjen çështja tek dëmshpërblimi. Por, në vitin që lamë pas abuzimet janë shtuar dhe kjo reflektohet tek numri në rritje i ankesave që janë dorëzuar pranë Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare. Viti që shkoi ishte më i vështiri, pasi nga fatkeqësitë natyrore që goditën vendin tonë nevoja për dëmshpërblim nga të siguruarit u rrit, por kompanitë kanë bërë të kundërtën, shumë prej tyre i janë shmangur këtyre detyrimeve që kanë ndaj klientëve. Në të dhënat e publikuara nga AMF thuhet se gjatë 2020 janë regjistruar 181 ankesa, 93% më shumë se viti 2019. “Nëpërmjet regjistrit online të ankesave vitin e kaluar u depozituan 181 ankesa lidhur me çështje të sigurimeve, ose rreth 93% më shumë se gjatë vitit 2019. Për tregjet e tjera të mbikëqyrura ankesat janë më të rralla. Të dhënat e akumuluar tregojnë se, vitin e kaluar u paraqitën vetëm nga një ankesë lidhur me fondet e investimeve dhe fondet vullnetare të pensioneve”, thuhet në raport. Pra, sikur duket kompanitë e sigurimit nuk u janë përmbajtur rregullave ligjore për sigurimin, sidomos pas goditjes së tërmetit dhe pandemisë kur numri i të siguruarve u rrit në nivel rekord, të shtyrë nga frika e ndonjë tjetër fatkeqësie natyrore. Ndër të tjera AMF bën me dije se, bazuar në ankesat e mbledhura sipas rastit autoriteti ndërhyn për përmirësimin e politikave dhe procedurave të subjekteve të mbikëqyrura, me qëllim parandalimin e sjelljeve jo-korrekte ndaj konsumatorit. Megjithatë, problemet më të shpeshta, sidomos ato që lidhen me vlerën e dëmshpërblimit, jo gjithmonë mund të zgjidhen me ndërhyrjen e AMF-së. Në rast se palët nuk arrijnë dakordësi edhe me ndërhyrjen e AMF, zgjidhja e vetme ligjore është hapja e një çështjeje gjyqësore.

Ankesat më të shumta

Në raportin e Autoritetit të Mbikëqyrjes evidentohet se, numri më i lartë i ankesave vijnë me arsyetim se kompanitë nuk iu njohin dëmin, anashkalojnë dhe nuk u japin dëmshpërblim. Por akoma më shumë janë ankesat për ato raste kur kompanitë shkelin kontratën, duke shkelur kështu dhe ligjin përkatës. Ndërsa theksohet këtu se, rastet kur kompanitë kanë shkelur kontratën kanë rezultuar në numër të konsiderueshëm edhe pasi është bërë rishqyrtimi i çështjes nga AMF. “Shkaqet kryesore të ankesave gjatë vitit 2020 kanë qenë tejkalimi i afatit të pagesës apo trajtimit të praktikave të dëmit nga shoqëria e sigurimit, mospajtimi nga i siguruari me vlerën e dëmshpërblimit, si edhe refuzimi i ngjarjes së sigurimit nga shoqëria. Në rastet kur është konstatuar që shoqëria e sigurimit nuk ka zbatuar kërkesat e ligjit apo kushtet e kontratës së sigurimit, çështja e ankimuar është kthyer për rishqyrtim shoqërisë së sigurimit, duke vënë në dijeni dhe ankimuesin. Gjithsesi, Është një numër i lartë rastesh numrin e rasteve kur është arritur në përfundimin se shoqëria e sigurimit nuk ka vepruar në përputhje me kërkesat e ligjit apo të kontratës”, raporton AMF. Sipas autoritetit, numri më i madh i ankesave vijnë për kontratat në sektorin e transportit publik, ndërsa pas tyre vijën ankesat për dëmshpërblimet e papaguar për të dëmtuarit nga tërmeti. “Nga statistikat e ankesave për çështje lidhur me sigurimet, duket që më shumë se gjysma e tyre i përkasin sigurimit të detyrueshëm motorik në sektorin e transportit. Një pjesë e konsiderueshme e ankesave lidhen me sigurimin nga tërmeti, për rastet e dëmeve të tërmetit të datës 26 nëntor 2019. Këto janë 33 raste, ose 18% e totalit të ankesave në tregun e sigurimeve”, evidenton Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare.

Më të lexuarat