BREAKING NEWS

“Kemi gati listën e kandidatëve për deputet”, Taulant Balla zbardh vendimet e rëndësishme që u diskutuan sot në mbledhjen me dyer të mbyllura të PS

“Kemi gati listën e kandidatëve për deputet”, Taulant
x

Ekonomia

Koronavirusi zhyti në kolaps ekonominë globale, Banka Botërore bën parashikimin më të rëndë që nga Lufta II Botërore

Koronavirusi zhyti në kolaps ekonominë globale, Banka Botërore

Pandemia e koronavirusit provokoi një shok të shpejtë dhe të fortë që shkaktoi kolapsin më të madh të ekonomisë globale që nga viti 1870, pavarësisht mbështetjes së paprecedentë të qeverive. Kjo ishte deklarata e fortë e bërë nga Banka Botërore.

Ekonomia globale pritet të tkurret me 5.2% këtë vit për shkak të koronavirusit, diçka e padëgjuar që nga Lufta e Dytë Botërore, por është numri i vendeve që do të gjenden në recesion çfarë e bën këtë krizën më të rëndë që nga Depresioni i Madh i viteve 1870, bëri të ditur sot Banka Botërore në raportin e fundit mbi perspektivën ekonomike globale.

"Kjo është një perspektivë thellësisht siguruese, me krizën që ka të ngjarë të lërë plagë të gjata dhe të paraqesë sfida të mëdha globale," tha Ceyla Pazarbasioglu, zëvendëspresidente e Divizionit të Rritjes së Drejtës dhe e Financës.

“Ne kemi qenë dëshmitarë të një stimulimi të paparë monetar dhe fiskal në ekonomitë e përparuara, si edhe në tregjet në proces krijimi dhe në zhvillim”, tha Pazarbasioglu.

“Sidoqoftë, do të duhet më shumë për një rimëkëmbje. Kjo është një tronditje shkatërruese për të gjitha ekonomitë, që kanë nevojë për veprim urgjent global”, shtoi ajo.

Sipas Pazarbasioglu, kjo krizë do të lërë plagë për një kohë të gjatë dhe do të paraqesë sfida të mëdha në një shkallë globale.