Lajme të tjera
BREAKING NEWS

Ulet numri i të infektuarve me Covid-19 në Shqipëri , ja çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

Ulet numri i të infektuarve me Covid-19 në Shqipëri , ja
x

Ekonomia

Kursi i këmbimit/ Shënohet niveli më i ulët në gati 3 vjet, zhvlerësohen ndjeshëm euro dhe dollari

Kursi i këmbimit/ Shënohet niveli më i ulët në gati 3

Tregu i këmbimit valutor ka pësuar luhatje të forta nga situata me pandeminë COVID-19. Rënien më të madhe e ka shënuar dollari amerikan, i cili sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë këmbehet aktualisht për 104,4 lekë, duke regjistruar nivelin më të ulët në gati tre vjet.

Monedha amerikane është nënçmuar me mbi 5 lekë kundrejt lekut në tre javët e fundit. Zhvlerësim të fortë ka pësuar edhe monedha e përbashkët europiane ditët e fundit. Sipas Bankës së Shqipërisë, euro zbriti të mërkurën në kuotën e 123,5 lekëve, niveli më i ulët që prej marsit, kur ekonomia u mbyll për shkak të masave të ndërmarra në kuadër të pandemisë.