BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x
BREAKING NEWS

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron fundosjen e Sali Berishës në SPAK për dosjen e vrasjeve në Tropojë: Është bërë si një qen i tërbuar që po përpiqet të hajë çdo person që i del përpara

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek ish-Kompleksi “Partizani” me të njëjtën skemë që ndoqi me Jamarbër Malltezin, zbardhen akuzat dhe dokumentet

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek
x
BREAKING NEWS

Në përgjimet e “SKY ECC” dalin gazetarë të njohur që bashkëpunojnë me krimin dhe politikanë që kanë porositur vrasje, gati të fundoset një ministër, ja prapaskenat e bujshme, flet Anduena Llabani

Në përgjimet e “SKY ECC” dalin gazetarë të
x
BREAKING NEWS

Provokon doktori i Bllokut Sali Berisha dhe sulmon ashpër LANÇ: Dita e Çlirimit dita më e zezë për shqiptarët, nuk ranë 28 mijë dëshmorë dhe pati vëllavrasje, janë shpikur beteja dhe janë trilluar histori mbi partizanët

Provokon doktori i Bllokut Sali Berisha dhe sulmon ashpër LANÇ: Dita
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa: Ja pse Sali Berisha nuk e pranon 29 Nëntorin si ditën e Çlirimit, është rreshtuar krah ballistëve dhe nazifashistëve, faktet rrëzojnë pretendimet e tij

Muharrem Xhafa: Ja pse Sali Berisha nuk e pranon 29 Nëntorin si ditën
x

Shëndeti

Doktori i njohur jep paralajmërimin drastik për ata që ulen në tualet me celularin në dorë

Doktori i njohur jep paralajmërimin drastik për ata që ulen

Nëse shkojmë në tualet për pak më gjatë se zakonisht, shumë njerëz kryesisht ata më naivët, mendojnë të marrin diçka me vete për të kaluar kohën. Në filma kemi parë që njerëz bëjnë aty përveç nevojave fiziologjike dhe aktivitete si leximi gazetës ose sot më thjesht, duke kaluar kohë në celular.

Por mesa duket marrja e celularit në tualet nuk është një ide e mirë, sipas doktorit gastro-enterolog (i stomakut) Dr Sethi i cili ka studiuar në Harvard e Stanford – dhe shpesh shpërndan këshillat e tij në rrjetin “TikTok”. Në një prej videove të tij ai thotë se “megjithëse të lëvizësh me gisht në celular kur je në tualet mund të duket diçka e pafajshme, ajo mud të ketë pasoja të dëmshme”.

Dr Sethi shpjegon:
Së pari përdorimi i celularit mund të shkaktojë zgjatje të uljes në tualet, çka shkakton shtim të presionit ndaj zorrës së trashë dhe anusit. Kjo nga ana tjetër mund të sjellë hemorrhoide, çarje anale apo dhe prolaps rektal.
Siç e shini vetë, asnjë nga këto ‘terma’ nuk tingëllon ‘i pëlqyeshëm’.

Doktori vazhdon më tej:

Një tjetër çështje është se një aktivitet i tillë mund të kthehet në terren për bakteret. Studimet kanë treguar se celulari një personi është më i pisët se mbulesa e një tualeti publik, përçon këshillat rrjeti britanik LadBible.
Dhe në fakt në një studim të vitit të shkuar të Universitetit të Arizona u zbulua se celularët mbajnë 10 herë më shumë bakterie sesa një mbulesë mesatare tualeti. Por nëse nuk arrini të bëni ndryshe, doktori thotë: “të paktën përdorni fshirëse me dezinfektant për të pastruar celularin pasi të keni mbaruar punë”.