BREAKING NEWS

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e “SKY”, ja si do zëvendësohet kupola, shefat e komisariateve dhe drejtorët e drejtorive, gati 600 fytyra të reja në krye të rendit

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep dorëheqjen pas të gjitha arrestimeve në qeverinë e tij dhe arsyeja që mund të ketë detyruar gjykatësen të çojë në arrest shtëpie Jamarbër Malltezin

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep
x
BREAKING NEWS

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin nga burgu është kushërira e parë e Ilir Metës, ja njerëzit e ish-presidentit brenda drejtësisë dhe kush është besniku i Sali Berishës që rrezikon të prangoset

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga dëshmitarët për dosjen “CEZ-DIA”, ja skema që po përdor bashkë me Sali Berishën për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin vendimin për të çuar në burg Sali Berishën dhe Jamarbër Malltezin, ja praktika gjyqësore që i fundos, çfarë pritet të ndodhë në Gjykatën e Lartë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin
x
BREAKING NEWS

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale dhe zhvarrimi i kufomës së biznesmenit të njohur, Geri Kokalari thirrje SPAK të hetojë Berishën, ja disa nga krimet ku është përfshirë ish-kryeministri

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale
x
BREAKING NEWS

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që dëshmojnë se Sali Berisha është vrasësi i padënuar i “21 Janarit”, zbardhen prapaskenat e bujshme

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që
x
BREAKING NEWS

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga Europol të përgjimeve të “EncroChat” dhe “Sky”, Rrumbullaku hap me urgjencë garën për gradat

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga
x

Ekonomia

'Lumenjtë' e eurove vërshojnë në banka, bum depozitash në monedhën europiane

'Lumenjtë' e eurove vërshojnë në banka, bum

Shqiptarët depozituan 1 miliardë euro në banka, në harkun kohor të një viti. Të dhënat zyrtare nga Banka e Shqipërisë tregojnë se në fund të muajit gusht, depozitat në monedhën europiane arritin shifrën 7.1 miliardë euro nga 6.1 miliardë euro që ishin në gushtin e vitit të kaluar.

Depozitat në euro filluan të rriten me ritme të shpejta veçanërisht pas vitit 2020. Por në dy vitet e fundit, ato janë rritur mesatarisht me 1 miliardë euro në vit, çka përbën një ritëm të pashënuar ndonjëherë më parë.

Të dhënat tregojnë se aktualisht shqiptarët po kursejnë vetëm në euro. Sipas Bankës së Shqipërisë, depozitat në lekë ishin thuajse në stanjacion përgjatë këtij viti teksa në gusht shënuan nivelin 713 miliardë lekë nga 711 miliardë lekë që ishin në gushtin e vitit të kaluar.

Pavarësisht përpjekjeve të Bankës së Shqipërisë për të de euroizuar ekonominë, preferenca për monedhën europiane mbetet shumë e fortë dhe madje në fuqizim.

Lumenjtë e eurove që po vërshojnë në banka pjesërisht pasqyrojnë përmirësimin e pozicionit të jashtëm të ekonomisë në llogarinë korrente, por edhe atë kapitale. Rritja e flukseve të të ardhurave nga turizmi, por edhe investimet e huaja kanë sjellë zgjerimin e ofertës së euros në tregun vendas. Por një shqetësim në rritje ka qenë ai i flukseve informale të eurove, të cilat burojnë nga aktivitetet e jashtëligjshme si trafiqet apo krimet e tjera.

Edhe pse qeveria dhe Banka e Shqipërisë nuk e pranojnë zyrtarisht fenomenin e valutës që vërshon nga aktivitetet e jashtëligjshme, tronditjet e kursit të këmbimit, shpërthimi i aktivitetit të ndërtimit dhe indikatorë të tjerë të tërthortë sinjalizojnë se ky fenomen është domethënës. Madje, siç duket nga shifrat e depozitave, eurot e drogës po e gjejnë rrugën të futen në sistemin bankar.