BREAKING NEWS

Prokurorë të huaj zbarkojnë në SPAK me ligj, ndërkombëtarët marrin në patronazh gjurmimin e parave të korrupsionit dhe burgosjen e politikanëve

Prokurorë të huaj zbarkojnë në SPAK me ligj,
x

Ekonomia

Marrëveshja historike e Brexit me BE-në, paundi britanik ‘fluturon’ ndaj dollarit dhe euros (Këmbimi i sotëm)

Marrëveshja historike e Brexit me BE-në, paundi britanik

Paundi britanik është rritur gjatë ditës së sotme ndaj dollarit amerikan dhe euros pasi Mbretëria e Bashkuar dhe Bashkimi Evropian nënshkruan një marrëveshje historike tregtare.
Paundi u rrit me dy cent kundrejt dollarit amerikan, pak më shumë se 1.36 dollarë të enjten përpara një njoftimi dhe u ngjit një cent kundrejt euros në pak më shumë se 1.11 €.

Paraja britanike kishte rënë pak në 1.35 $ dhe 1.11 € kur kryeministri Boris Johnson u tërhoq nga fjalimi i tij në mëngjesin e sotëm, shkruajnë mediat britanike.

Ajo u rrit me 0.3% menjëherë pas orës 8 të mëngjesit, 3% në fillim të javës, por fitimet ranë në 0.1% këtë pasdite.