BREAKING NEWS

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia, zjarrfikësit shpëtojnë mrekullisht...

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia,
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e fortë për ish-efektivin e policisë: Na del të jetë...

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga politika dhe i nxjerr në shesh të gjitha: Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2  milionë euro, ja si e helmuan me kafe amb...

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset eksploziv dy banesave, policia zbardh detaje

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset
x
BREAKING NEWS

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit të Dosjeve të publikojë emrat e ish-sigurimsave që janë pjesë e Administratës Publike

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit
x
BREAKING NEWS

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës dosjen e spiunit, dekretimi i Begajt, flirtet me Ramën dhe ambasadoren Kim xhindosën kreun e “Foltores”

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës
x

Ekonomia

Mbyllja e sporteleve rrezikon ndihmën ekonomike, qytetarët hasin vështirësi për të marrë dokumentet online

Mbyllja e sporteleve rrezikon ndihmën ekonomike, qytetarët hasin

Mbyllja e sporteleve ka vështirësuar procedurat për qytetarët që trajtohen me ndihmë ekonomike, ndërkohë që mosparaqitja e dokumenteve të nevojshme rrezikon ato pak para’ që marrin çdo muaj. Sipas legjislacionit në fuqi, aplikimi për ndihmë ekonomike bëhet me kartë identiteti, ndërsa duhet të shoqërohet edhe me dokumentin e pronësisë, që mund të merret vetëm online. Më herët qytetarët asistoheshin nga punonjësit e zyrave ADISA në nxjerrjen e dokumentit nga portali e-Albania, por tashmë këto zyra janë të kyçura për qytetarët. Ndërkohë që, edhe operatorët online të ADISA nuk mund të japin asistencë. Të kontaktuar online, këta operatorë pranuan se për të marrë ndihmën ekonomike mund të aplikohet fizikisht në bashki, por për dokumentet shoqëruese nuk jepet asnjë asistencë. “Nuk zgjidh asgjë tek bashkia. Qytetari e kontrollon vetë llogarinë e tij në e-albania”, shkruan një prej operatorëve. Por, ndërkohë vështirësitë në përdorimin e sistemit të e-Albania raportohen nga një numër i lartë qytetarësh, për shkak të pamundësive intelektuale për të krijuar një llogari në e-Albania. Sipas një raporti të Bankës Botërore, të publikuar në pranverë të vitit 2020, mbi 50% e nxënësve të moshës 15 vjeç në Shqipëri janë analfabetë funksionalë. Kjo do të thotë se ata dinë të shkruajnë dhe lexojnë, por nuk e dinë kuptimin e asaj që shkruajnë apo lexojnë. Ndërkohë që, sipas ekspertëve nëse studimi do të ishte kryer në mosha më të mëdha gjendja do të ishte më e rëndë. Kjo do të thotë se vështirësitë për të kryer vetë procedurat online janë të mëdha, ndërkohë që drejtimi në qendra interneti ofrohet vetëm kundrejt pagesave, që janë të kripura. Kjo sidomos për ata qytetarë, që trajtohen me ndihmë ekonomike. Sipas të dhënave zyrtare nga INSTAT, në 4-mujorin e fundit të vitit 2021, numri mesatar i familjeve që përfitojnë ndihmë ekonomike ishte 63.714.

Më të lexuarat