BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Ekonomia

Mësimet nga turizmi masiv/ Si të shmangim mbipopullimin dhe çfarë duhet ndryshuar

Mësimet nga turizmi masiv/ Si të shmangim mbipopullimin dhe

Këtë vit, Shqipëria ka pasur sezonin turistik më të mirë në historinë e saj. sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT në 8 mujorin e vitit 2023 në territorin e Shqipërisë kanë hyrë 7.2 milionë shtetas të huaj, 26.9% më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Por, cila është ana tjetër e medaljes,çfarë shkakton ky bum turistësh?

“Ka rreziqet e veta sepse një fluks kaq i madh njerëzish u pa me sy të lirë gjatë gjithë korrikut dhe gushtit që është i vështirë të përballohet nga kapacitetet që ne ofrojmë në ëdo drejtim. Nga ana tjetër , ajoq ë rrezikojmë në afatgjatë është shkatërrimi i destinacionit. Nëse do shohim grumbuj të pafundmë të turistëve në Kalanë e Shkodrës, kalanë e Beratit, në Parkun Arkeologjik të Apolonisë, të cilat kanë të gjitha nga një muze dhe të fusësh 50 turistë në Muzeun Ikonografik Onufri është e pamundur. Në një periudhë 5-vjeçare mund të shkatërrojë gjithë përbërjen e këtij muzeun që ata kanë ardhur të shohin. Rreziku tjetër që vjen mbrapa është ndotja masive se nuk e kemi ende për fatkeq edukatën e mbajtjes pastër të ambienteve publike dhe këtë secili prej nesh e shikon me sy të lirë”, shpjegon ekspertja e turizmit, Flora Xhemani.Nga pikëpamja logjistike, Shqipëria nuk ka infrastrukturën e duhur për këtë mbipopullim njerëzish, megjithatë ekspertët e turizmit shprehen se pasojat negative mund të shmangen nëse qeveria do të ngrejë gjithë strukturat adekuate që të lehtësojnë turistët që zgjedhin të vizitojnë Shqipërinë, dhe ajo që shihet si nevojë e menjëhershme është shtimi i transportit publik ndërqytetas dhe jo vetëm.

Për sa i përket infrastrukturës publike në përgjithësi, shërbimeve publike, transportit publik, mund të shtohen kompani që ofrojnë transportin publik gjate sezonit veror me shtim mjetesh, në Vlorë, Sarandë, Durrës që kanë nevojë për transport çdo 5 minuta dhe kjo është një nevojë e menjëhershme që nuk duhet ta gjej sezonin e 2024 me të njëjtat problematika si këto që kishim sivjet.

Rritja e turizmit është një grackë e rrezikshme për vende të vogla si Shqipëria, e cila ka qenë gjithnjë duke e pritur këtë bum turistësh. Por joshja e këtij fenomeni mund të sjell me vete pasoja negative të pariparueshme. Pyetja që pason pas këtij realiteti me të cilin u përballëm është; A ka nevojë vendi ynë për një turizëm masiv, apo një turizëm cilësor?